O wyjątkowym zjawisku informuje Karol Wójcicki, który prowadzi facebookowy profil "Z głową w gwiazdach". - W nocy z piątku na sobotę, dokładnie o 03:08, Księżyc znajdzie się w pełni. Zjawisko wystąpi zaledwie nieco ponad 24h po przesileniu letnim, przez co pełnia będzie ekstremalnie niska. Na północy kraju Księżyc będzie górował ZALEDWIE 6° nad południowym horyzontem - informuje miłośnik astronomii.
Czerwcowa pełnia Księżyca - dużo czasu na zrobienie ciekawych zdjęć
Ponieważ Księżyc będzie wędrował nisko nad horyzontem, przez całą noc będziemy mogli obserwować go w pomarańczowych barwach (nadają go grubsze warstwy atmosfery). Dodatkowo im bliżej horyzontu, tym Księżyc wydaje się nam większy. Nadarzy się okazja do zrobienia ciekawych zdjęć z elementami krajobrazu i będziecie mieli na to bardzo dużo czasu - oczywiście jeśli pogoda pozwoli.
Posiadacze lustrzanek, którzy mają podstawowe pojęcie o ustawianiu czułości i czasu naświetlania, na pewno poradzą sobie i zrobią dobre zdjęcie Księżyca. Do wykonania fotografii dobrze nada się obiektyw w przedziale 200-300 mm. Pamiętajcie by przy dużych powiększeniach nie przesadzać z czasem naświetlania, bo Księżyc "rozmyje się", prześwietlone zostaną też szczegóły na jego tarczy (chyba, że zależy Ci na takim efekcie). Jeśli nie posiadasz takiego obiektywu, postaraj się lepiej wykorzystać elementy krajobrazu na szerszym kadrze.
Jeśli masz smartfon z dobrym aparatem, zajrzyj do ustawień zaawansowanych i spróbuj wykonać fotografię - współczesne smartfony potrafią zrobić bardzo dobrą fotkę nocnego nieba. Ważne też, by znaleźć odpowiednią scenerię - punkt odniesienia. Może to być wieża kościoła, albo inny budynek, most, drzewo...
Tak nisko nie był od 2006 roku
Pełnia Księżyca występuje, gdy Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem a Księżycem, co ma miejsce raz na około 29,5 dnia. Jak zwraca uwagę Karol Wójcicki, tak niskiej pełni Księżyca nie mieliśmy od 2006 roku. Dlaczego warunki do takiego zjawiska zaistniały właśnie w 2024 roku? Więcej możecie przeczytać we wpisie na profilu "Z głową w gwiazdach".
Księżyc, nasz naturalny satelita - to warto o nim wiedzieć
- Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi około 384,400 km. Najmniejsza odległość (perygeum) to: 363,300 km. Gdy Księżyc w pełni znajduje się w perygeum (lub blisko niego) mówimy wówczas o tzw. superpełni. Najdalsza odległość (apogeum) to około 405,500 km.
- Księżyc jest w stanie rotacji synchronicznej z Ziemią, co oznacza, że zawsze pokazuje tę samą stronę w kierunku naszej planety.
- Średnica Księżyca wynosi około 3,474 km, co stanowi około 27 proc. średnicy Ziemi.
- Pełnię Księżyca w czerwcu nazywamy "truskawkową".
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
