Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Perseidów 2023 - to już dziś. O tym musisz pamiętać obserwując "spadające gwiazdy" [12/13 sierpnia 2023]

Michał Sierek
Michał Sierek
Na zdjęciu meteor uchwycony na tle Drogi Mlecznej w rejonie Koronowa w 2021 roku
Na zdjęciu meteor uchwycony na tle Drogi Mlecznej w rejonie Koronowa w 2021 roku Michał Sierek
W nocy z soboty na niedzielę (12/13 sierpnia) będzie miało miejsce maksimum roju Perseidów. W tym roku Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. Pogoda w sporej części kraju również powinna być łaskawa, ale niestety w północnej, północno-zachodniej części Polski prognozowane jest zachmurzenie. Jak obserwować Perseidy. Skąd się biorą i czy trzeba patrzyć w konkretny punkt nieba? Przeczytajcie.

W tę noc (12/13 sierpnia) będziemy mogli obserwować maksimum roju Perseidów. Podczas "nocy spadających gwiazd" zaobserwować będzie można nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę.

Perseidy 2023. Jak je obserwować?

Radiant Perseidów znajdziemy w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd ich nazwa. Czy trzeba patrzeć w kierunku gwiazdozbioru Perseusza, by obserwować Perseidy? Absolutnie nie. "Spadające gwiazdy" pojawić się mogą w każdej części nieba, radiant to po prostu niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów.

Jedyne, czego potrzebujecie do obserwowania Perseidów (poza dobrą pogodą) to miejsce z dala od świateł. Najwięcej Perseidów dostrzeżemy więc poza miastem. Znajdź miejsce z odsłoniętym horyzontem i... odłóż smartfon! By dobrze obserwować "spadające" gwiazdy należy zaadoptować swój wzrok do ciemności.

Na terenie większości kraju w ten weekend dominuje ładna pogoda. Niestety w północnej i północno-zachodniej części Polski w nocy z soboty na niedzielę prognozowane jest zachmurzenie, które może utrudniać obserwację. Dobrą informacją jest z kolei to, że Księżyc, który dąży do nowiu (około 12 proc. widoczności) nie emituje już tyle światła, by przeszkadzać w dostrzeżeniu meteorytów.

Perseidy nie tylko w nocy z soboty na niedzielę

  • Maksimum roju Perseidów przypada w nocy z soboty na niedzielę. Jeśli jednak nie macie możliwości, by udać się w dogodny teren do obserwacji, to warto wiedzieć, że meteory te można obserwować od końca lipca do końca sierpnia.
  • Roje meteorów posiadają swój radiant (to miejsce, z którego pozornie wybiegają na niebie). Radiant Perseidów znajdziemy w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd ich nazwa.
  • 109P/Swift-Tuttle kometa okresowa należąca do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a. Porusza się po wydłużonej orbicie, której aphelium znajduje się za orbitą Plutona (51 j.a.) a w peryhelium przecina orbitę Ziemi (1 j.a.). Czy może zderzyć się z naszą planetą? Jak informuje autor facebookowego fanpage'a AstroLife, kometa obserwowana była przez Chińczyków w 69 r. p.n.e. oraz w 188 roku n.e. Te informacje i późniejsze dokładne obserwacje pozwoliły wyznaczyć jej orbitę oraz ustalić, że kometa nie zagraża nam przynajmniej przez kolejne 2000 lat.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera