Na zapleczu Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia fordońskiego Centrum Onkologii, oficjalnie oddano do użytku nowoczesny Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu.<!** Image 2 align=none alt="Image 212576" sub="Fordoński PARiS jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce / Fot. Marek Chełminiak">
Nowoczesna placówka rehabilitacyjna powstała w miejscu przeznaczonym niegdyś na pralnię, magazyny i prosektorium. Część z tych pomieszczeń, już wcześniej została zaadaptowana na gabinety rehabilitacyjne. Natomiast budynek przeznaczony na pralnię, od kilkunastu lat stał niewykorzystany. Obiekt o powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, miał kiedyś obsługiwać kompleks czterech szpitali, które planowano wybudować wokół Centrum Onkologii.
Dobry biznesplan
Na pomysł wykorzystania nieużywanych pomieszczeń i terenów, wpadł dr Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii, który podczas uroczystości otwarcia nowego kompleksu, nie krył radości z finału projektu. - Przygotowując biznesplan naszego przedsięwzięcia, przeprowadziliśmy dokładne analizy potrzeb w tej dziedzinie. Wszystkie jednoznacznie wskazywały, że taka placówka jest bardzo potrzebna, szczególnie pacjentom korzystającym z usług zakontraktowanych przez NFZ.
Goście pod wrażeniem
Nowy obiekt wzbudził zachwyt gości, przybyłych na uroczystą inaugurację działalności. Jego wnętrza przypominają ekskluzywne spa. Centralnym miejscem parku jest efektowny basen z sześcioma torami pływackimi oraz sporą widownią. Poza nim, na trzech kondygnacjach mieszczą się nowoczesne sale do rehabilitacji ruchowej, gimnastyki i gier zespołowych oraz siłownia, kriokomory i grota solna. Park będzie służył przede wszystkim osobom wymagającym intensywnej rehabilitacji i niepełnosprawnym sportowcom, jako miejsce przygotowań do paraolimpiad, a niektóre obiekty także do rekreacji. Z wyliczeń dyrekcji Centrum Onkologii wynika, że rocznie z jego usług korzystać będzie około sto tysięcy osób z całego regionu. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców Fordonu, gdzie brakuje takich placówek. Już niedługo nowy obiekt CO będzie uzupełniony pobliskim kompleksem rekreacyjnym, który już wkrótce zacznie powstawać na terenie sąsiednich glinianek. Co ciekawe, jego historia rozpoczęła się niespełna cztery lata temu spotkaniem, podczas którego dyrektor Pawłowicz zachęcał fordońskich samorządowców i przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych, do poparcia projektu przebudowy niepotrzebnych budynków na nowoczesne centrum rehabilitacji, sportu i rekreacji.
