Zmagania z arkuszem z języka polskiego uczniowie rozpoczęli o godz. 9. Na rozwiązanie zadań i napisanie wypracowania mieli dwie godziny zegarowe.
Dla uczniów, którzy w tym roku szkolnym kończą VIII klasę egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Choć tego egzaminu nie można nie zdać (nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać), to jednak jego wynik może mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Stąd uczniowie chcą uzyskać jak najlepszy wynik.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Sugerowane odpowiedzi i arkusz CKE z egzaminu ósmoklasisty od godziny 13. Odpowiedzi będziemy podawać sukcesywnie pod zdjęciami arkusza
W SP nr 60 przy ul. Glinki uczniowie pojawili się w szkole już chwilę po godz. 8. Ubrani na galowo wymieniali się jeszcze ostatnimi uwagami.
- Do egzaminu ósmoklasisty w naszej szkole przystąpiło ponad 200 uczniów z dziewięciu klas ósmych - mówi Leszek Gozdek, dyrektor SP nr 60 im. Huberta Wagnera z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. - Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w 17 salach. Chcieliśmy stworzyć uczniom komfortowe warunki do pracy z arkuszem. W mniejszej sali łatwiej o koncentrację niż na sali gimnastycznej.
Pisemny egzamin ósmoklasisty tradycyjnie potrwa trzy dni. Po języku polskim, który poszedł na pierwszy ogień, w środę (24 maja) o godz. 9 uczniowie zdają matematykę (100 minut), z kolei w czwartek (25 maja) o godz. 9 - język obcy nowożytny (90 minut).
Na Kujawach i Pomorzu do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych 27 tys. 831 uczniów, w samej Bydgoszczy - 4361.
- We wszystkich szkołach podstawowych w regionie egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się zgodnie z planem - poinformował nas we wtorek (23 maja) chwilę po godz. 9 Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
