ARKUSZ CKE I SUGEROWANE ODPOWIEDZI PODAWAĆ BĘDZIEMY W NASZEJ GALERII WE WTOREK OD GODZINY 13. PODAWAĆ BĘDZIEMY JE POD ZDJĘCIAMI ARKUSZA SUKCESYWNIE.
Egzamin ósmoklasisty 2023 - język polski. Oto arkusz i suger...
Po maturzystach swój maraton egzaminacyjny rozpoczęli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. W ciągu trzech dni zdawać będą język polski, matematykę i język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak jego wynik może mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Egzamin ósmoklasisty - najważniejsze zasady na egzaminie z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023
W roku szkolnym 2022/2023 - podobnie, jak w roku szkolnym 2020/2021 i 2021/2022 - egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest według wymagań egzaminacyjnych, które stanowią katalog zawężonych wymagań określonych w podstawie programowej.
- Arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego stanowi jedną całość. Najpierw uczniowie zapoznają się z tekstem literackim (liryka, epika, dramat) i tekstem nieliterackim (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny). Pojawiają się również teksty ikoniczne (plakaty, grafiki, kadry filmów). Większość zadań odnosi się do przytoczonych tekstów kultury. Część zadań - zarówno zamkniętych, jak i otwartych - dotyczy lektur obowiązkowych.
- W arkuszu egzaminacyjnym należy się spodziewać polecenia zredagowania krótkiej formy wypowiedzi pisemnej (np. zaproszenie czy ogłoszenie). Pojawiają się także zadania związane z przysłowiami, frazeologizmami oraz podstawowym materiałem z nauki o języku (popularnie zwanej gramatyką).
- W dalszej części arkusza egzaminacyjnego uczeń ma do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (np. opowiadanie), a drugie o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka). Tekst powinien zawierać minimum 200 wyrazów.
- W wypracowaniu uczeń najczęściej ma odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej, niekiedy również do utworów niebędących lekturami obowiązkowymi. Należy zwrócić uwagę, że spis lektur obowiązkowych zawsze znajduje się na pierwszych stronach arkusza egzaminacyjnego. Jest to dla uczniów duże ułatwienie przy wyborze utworów literackich, do których chcą się odwołać.
- Lista lektur obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty:
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Ignacy Krasicki, Żona modna
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
- Sławomir Mrożek, Artysta
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
- Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV-VI, a ponadto: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty i przekazania wyników szkołom to 3 lipca 2023 r. Wydanie zdającym zaświadczeń oraz informacji nastąpi 6 lipca 2023 r.