W sobotę, 7 grudnia 2019 r., o godzinie 16.45, Olga Tokarczuk przedstawiła w Sztokholmie swój noblowski odczyt. Fundacja Noblowska podała przed odczytem, że esej przygotowany przez Olgę nosi tytuł "Czuły narrator". O godzinie 17.30 tekst eseju poznał świat. Przeczytaj cały esej.
Pierwsze zdjęcie, jakie świadomie przeżyłam, to zdjęcie mojej matki, jeszcze zanim mnie urodziła. Zdjęcie jest niestety czarno-białe, przez co ginie wiele szczegółów, stając się zaledwie szarymi kształtami. Światło jest miękkie i deszczowe, chyba wiosenne i najpewniej sączy się przez okno, utrzymując pokój w ledwie zauważalnym blasku. Mama siedzi przy starym radiu, takim, które miało zielone oko i dwa pokrętła – jedno do regulowania głośności, drugie do wyszukiwania stacji. To radio stało się potem towarzyszem mojego dzieciństwa i z niego dowiedziałam się o istnieniu kosmosu.
Olga Tokarczuk mówiła też o chaosie informacyjnym, zaniku duchowości i wyobraźni za sprawą nowoczesnych technologii oraz znaczeniu literatury we współczesnym świecie.
- Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera. Wiedzą o tym bardzo dobrze nie tylko historycy, ale także (a może przede wszystkim) wszelkiej maści politycy i tyrani. Ten, kto ma i snuje opowieść - rządzi - te słowa można odebrać jako krytykę polityków.
W mediach szwedzkich pojawiło się nawet zdanie, że „sobotni wykład pisarki był świetnie sformułowany i prowokował do myślenia”.
Wykład Olgi Tokarczuk NA ŻYWO
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Szwecji nasza noblistka mówiła m.in. o tym, że to nie węgiel, ropa czy przemysł ciężki są symbolem Polski, a literatura.
Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk w Sztokholmie [CAŁY TEKST]:
Już we wtorek, 10 grudnia, Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla. Wydarzenie to świętuje Wrocław. Na rynku będzie można obejrzeć transmisję wprost ze Sztokholmu, wziąć udział w konkursach z wyjątkowymi nagrodami, a także kupić książki Olgi Tokarczuk.
Transmisja z Gali Noblowskiej odbędzie się we wtorek, 10 grudnia 2019 r., od godz. 16.30.
Przypomnijmy, że także w Sztokholmie 9 grudnia 1996 r. Noblem uhonorowano Wisławę Szymborską. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora. Mury Stockholms Konserthus są gospodarzem uroczystości od 1926 r. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom.
Od poprzedniej uroczystości, tak dla nas pamiętnej, czyli od uhonorowania Wisławy Szymborskiej, minęły 23 lata. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
Cały czas trwają przygotowania do bankietu królewskiego, który odbędzie się w Sztokholmie po uroczystości uhonorowania pisarki. Do przygotowywania noblistce sukni na bankiet królewski przyznał się niedawno znany projektant Tomasz Ossoliński. Dodał, że pracuje też nad garniturami oraz frakami dla męża i syna pisarki.
Gdzie transmisja uroczystości noblowskiej?
Jarosław Olechowski z TVP zapowiedział, że transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć w TVP Info.
Olga Tokarczuk jest dopiero 15. kobietą uhonorowaną Noblem z literatury (na 116 laureatów w całej historii Literackiej Nagrody Nobla). Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro).
Zobacz też zapowiedź niezwykłego koncertu:
