MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oficjalne otwarcie Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy po rewitalizacji. Zobacz, jak się zmienił!

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek (23 maja) otwarto zrewitalizowany Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas wydarzenia podsumowano prace, które rozpoczęły się jeszcze w 2021 roku.

Licznie zgromadzonych w ogrodzie gości w samo południe powitał prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW. – Ogród botaniczny to miejsce szczególne, oaza w samym centrum miasta. Otwarty nie tylko dla pracowników naukowych i studentów, ale przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców – stwierdził.

– Ogród Botaniczny 25 lat funkcjonuje w obrębie uniwersytetu. Cały czas jego obsługę merytoryczną sprawują pracownicy naszego wydziału. To są badania naukowe, działalność dydaktyczna, działalność edukacyjna bardzo szeroko pojęta – powiedziała dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych UKW.

– Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować pierwszy etap rewitalizacji Ogrodu Botanicznego UKW. To wyczekiwany od wielu dekad pierwszy tak duży remont. Rozpoczęcie prac przypadło na trudny czas pandemii. Mimo licznych wyzwań i prowadzonych prac ziemnych oraz budowlanych ogród cały czas pozostawał otwarty dla zwiedzający – mówiła dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.

Wymieniała, że w ramach rewitalizacji powstał nowy budynek z salą dydaktyczną i wiatą zielonej szkoły oraz pomieszczeniami socjalnymi, a także magazynami sprzętów i roślin. Zbudowano pomost nad stawem, wymieniono instalacje (elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania), zainstalowano monitoring i oświetlenie. Dodatkowo przeprowadzono gruntowny remont budynku nad stawem oraz wymieniono dach na budynku Galerii Arboretum.

Nasz ogród to taka tętniąca życiem perełka w samym centrum miasta – ocenia pełnomocnik. – To nasze wspólne dobro, o które wszyscy ze wszystkich sił powinniśmy dbać. Liczymy na kolejne etapy rewitalizacji, bo potrzeby są duże – dodała. Wśród nich wymienia m.in. naprawę i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami alejek, remont betonowych murków oporowych wokół kwater i ogrodzenia.

Przed jubileuszem

W 2030 roku będzie obchodzone 100-lecie założenie ogrodu. Uczestnicy wydarzenia wyrazili nadzieję, że do tego czasu uda się przeprowadzić kolejne etapy rewitalizacji. Podczas uroczystości rektor uczelni wręczył medal pamiątkowy UKW – Casimirus Magnus – Elżbiecie Rusielewicz, wiceprzewodniczącej Rady Miasta Bydgoszcz za dotychczasową pomoc i wsparcie działań związanych z rewitalizacją.

Park, a potem Ogród Botaniczny, urzeka mieszkańców Bydgoszczy od 1930 roku. To miejsce, do którego przychodziły mamy z dziećmi. Spędzaliśmy tu czas, ja również. Zawsze kojarzył mi się z takim czarującym miejscem, gdzie było mnóstwo alejek i gdzie można było schować się rodzicom – wspominał Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Ogród jest czynny dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-18. Botanik zajmuje powierzchnię 2,33 ha. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Chodkiewicza, Niemcewicza, placem Weyssenhoffa i aleją Powstańców Wielkopolskich. Na jego terenie znajduje się staw, niewielkie wzgórze dawnego alpinarium, dwa kamienne tunele oraz nieliczne zabudowania.

Kolekcje ogrodu liczą blisko 600 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie gatunków i odmian roślin jest ponad 1200.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski