MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Uczelni na Politechnice Bydgoskiej. Były promocje doktorskie, medale i wyróżnienia - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
W uroczystości uczestniczyły władze uczelni z prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim, rektorem PBŚ, na czele oraz wielu zaproszonych gości, w tym, m.in., posłowie, rektorzy bydgoskich uczelni, przedstawiciele ratusza i Michał Sztybel - wojewoda kujawsko-pomorski.
W uroczystości uczestniczyły władze uczelni z prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim, rektorem PBŚ, na czele oraz wielu zaproszonych gości, w tym, m.in., posłowie, rektorzy bydgoskich uczelni, przedstawiciele ratusza i Michał Sztybel - wojewoda kujawsko-pomorski. Tomasz Czachorowski
W środę (19 czerwca) społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej obchodziła Święto Uczelni. Z tej okazji w Auditorium Novum odbyło się otwarte posiedzenie Senatu Uczelni. Wręczono awanse i odznaczenia pracownikom oraz nagrody i wyróżnienia studentom.

W uroczystości uczestniczyły władze uczelni z prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim, rektorem PBŚ, na czele oraz wielu zaproszonych gości, w tym, m.in., posłowie, rektorzy bydgoskich uczelni, przedstawiciele ratusza i Michał Sztybel - wojewoda kujawsko-pomorski.

- W tym roku obchodzimy 73. rocznicę powstania naszej uczelni - mówił prof. Marek Adamski. - Dzisiejsza uroczystość to święto ludzi, którzy przez ponad siedem dekad tworzyli i obecnie tworzą naszą wspólnotę akademicką. Włożyliśmy wiele trudu w zbudowanie nowej marki uczelni. Przypomnieliśmy skutecznie, że tu w Fordonie jest ważny ośrodek dydaktyczno-naukowy.

Rektor PBŚ: - Jesteśmy przygotowani do uruchomienia kierunku lekarskiego

W swoim wystąpieniu rektor PBŚ wspomniał, m.in., o uruchomionym w grudniu ub. roku w strukturach uczelni Wydziale Medycznym.

- Od samego początku tworzenia kierunku lekarskiego przyświecała nam troska o wysoką jakość kształcenia przyszłych lekarzy - stwierdził prof. dr hab. inż. Marek Adamski. - Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem infrastrukturalnym, organizacyjnym i kadrowym, by od października br. uruchomić kierunek lekarski. Nie zrobiliśmy tego rok wcześniej, gdyż termin ten wynikał z dokładnej analizy.

Rektor PBŚ zaznaczył też, że uczelnia wdrożyła wszystkie uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Sukcesywnie wzrasta liczba zatrudnionych nauczycieli akademickich na Wydziale Medycznym. Działalność rozpoczęła Rada Naukowa, by dyscyplina nauki medyczne uzyskała pełne prawa akademickie w trwającym okresie ewaluacji - mówił prof. Marek Adamski. - Powołano Komisję Bioetyczną, dostosowano program studiów do aktualnego standardu kształcenia. Zadbaliśmy o to, aby grupy kliniczne liczyły od 2 do maksymalnie 4 studentów. Zabezpieczyliśmy zaplecze szpitalne, uruchomiliśmy program świadomej donacji zwłok. Posiadamy również prosektorium anatomii prawidłowej, które w najbliższych tygodniach zostanie wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt.

Docelowo uczelnia wybuduje nowoczesny budynek, w którym znajdą się centrum symulacji medycznych, rozbudowane prosektorium oraz zaplecze dydaktyczne.

- Pozyskaliśmy na ten cel blisko 70 mln złotych, a kilka tygodni temu kolejne 9,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, właśnie na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim - poinformował prof. Marek Adamski. - W ostatnim czasie ukazują się jednak niepodparte faktami publikacje i opinie, krzywdzące dla uczelni. Z tego miejsca apeluję o zaniechanie tego typu działań! Mam nadzieję, że tę nieuzasadnioną krytykę, zastąpi merytoryczna ocena i współpraca.

Warto dodać, że w pierwszych dniach rekrutacji na kierunek lekarski na Wydziale Medycznym PBŚ zapisało się ponad 150 młodych ludzi.

Wręczono awanse naukowe, medale dla pracowników i wyróżnienia dla studentów

W czasie uroczystego posiedzenia Senatu Uczelni dyplomy i listy gratulacyjne potwierdzające awans naukowy odebrało 23 nowych doktorów, 8 doktorów habilitowanych oraz jeden profesor.

Wręczono też Medale za Wieloletnią Służbę nadane przez prezydenta RP. Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczonych zostało łącznie 19 pracowników PBŚ, w tym 5 osób otrzymało - złote medale, 10 - srebrne, a 4 - brązowe. Wyróżnienia przyznano również studentom za aktywną pracę na rzecz uczelni, działalność naukową i wyniki sportowe.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki PBŚ pod dyrekcją dr Agnieszki Sowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski