To jeszcze wiadomości nieoficjalne, ale patrząc na postęp prac i ich dokumentację zdjęciową, bardzo prawdopodobne wydaje się, że wiosną bydgoszczanie będą już mogli podziwiać efekt zakrojonych na szeroką skalę działań przywracających piękno dawnemu miasteczku.
Fordon sprzyja pieszym
Wokół fontanny i w jej niecce ułożono kamienne kostki.
- Kamienny materiał wbudowywany jest również na przedpolu kościoła i przy odwodnieniu liniowym wokół fontanny. Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą – tłumaczyli założenia przebudowy urzędnicy ratusza.
Docelowo na Rynku w Fordonie wprowadzone zostaną ograniczenia dla ruchu kołowego oraz rozwiązania sprzyjające pieszym. Wiele elementów poprawi dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Strefa rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym.
To Cię może zainteresować
Fordonianie będą mogli odpocząć na ławkach w alei lipowej. Wokół niej na nawierzchni przewidziano ceramiczny bruk (ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna). Powstały też donice w części wschodniej i zachodniej płyty. Poza tym zamontowano maszty flagowe.
Historia świętego Mikołaja w posadzce
Historia kościoła pw. św. Mikołaja zyska w zrewitalizowanej przestrzeni specjalny akcent - w posadzce przy ścianie kościoła zaprojektowano montaż żeliwnych tablic z opisem jego dziejów. Przypomnijmy, że na potrzeby efektu przebudowy Rynku, o kilkanaście metrów ku kościołowi przesunięto pomnik upamiętniający mieszkańców Fordonu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 (sam obelisk powstał w 1959 roku). Po przenosinach tworzy całość wraz ze ścianą świątyni, gdzie męczeńską śmierć ponieśli burmistrz i mieszkańcy miasta.
Prace realizuje firma Steinbudex. Ich kosztorys opiewa na 7 mln zł.
Bydgoszcz na brzegu Wisły
Warto też przypomnieć, że kompleksowa rewitalizacja Starego Fordonu obejmowała remont ulicy Bydgoskiej, gruntowną przebudowę wielu kamienic przy niej i w jej okolicach, renowację zabytkowej żydowskiej "kuczki” w budynku przy ul. Kapeluszników, a także gruntowną przebudowę wiślanego nabrzeża, której zarys efektów już jest widoczny gołym okiem. Należy mieć nadzieję, że po zakończeniu wszystkich robót, Fordon stanie się dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy ulubionym celem spacerów i odpoczynku wśród zieleni i kojącego widoku fal królowej rzek.
