- Zależało nam, żeby był jasny przekaz: tu znajduje się Galeria Miejska bwa. Mimo że budynek jest bardzo charakterystyczny, wiedzieliśmy, że w świadomości mieszkańców brakowało wizualnego oznaczenia obiektu. Sama wielokrotnie spotkałam się z tym, że ludzie stojąc pod galerią, zastanawiali się, co w tym budynku się mieści. Osoby przyjeżdżające do Bydgoszczy także pytały, jak dojść do Galerii Miejskiej bwa - opowiada dyrektor Karolina Leśnik.
Teraz już nikt nie ma wątpliwości, co mieści się w gmachu przy ul. Gdańskiej 20, na którego dachu (przy elewacji od ulicy Gdańskiej właśnie) 3 października zamontowano neon. Świecący po zmroku na biało napis Galeria Miejska bwa oraz jej logotyp przyciągają wzrok. Przechodnie zatrzymują się, robią zdjęcia. Komentują, że powinno być więcej takich świetlnych „szyldów”.
Pomysł na neon
- Pierwsza myśl o zamontowaniu neonu pojawiła się trzy lata temu, gdy powierzyliśmy wielokrotnie nagradzanemu grafikowi, autorowi plakatów i identyfikacji wizualnych dr. Marcinowi Markowskiemu z Poznania zaprojektowanie nowego logotypu Galerii Miejskiej bwa oraz layoutu naszej strony internetowej. Pomyśleliśmy wtedy, że dobrze by było, gdyby w przyszłości neon znalazł się na dachu galerii, zwłaszcza że ulica Gdańska słynęła kiedyś z licznych neonów - wspomina dyrektor Karolina Leśnik i zdradza nam ciekawostkę: gmach galerii miał już kiedyś neon.
- Potwierdzają to dokumenty pokontrolne z początku lat 70., mówiące m.in. o tym, w jakich godzinach neon powinien być uruchamiany. Znaleźliśmy je w naszych archiwach. Niestety, nie posiadamy zdjęć, możemy jedynie przypuszczać, że poprzedni neon formą nawiązywał do pierwszego logotypu galerii – mówi nam dyrektorka Galerii Miejskiej bwa.

Choć nowy neon już działa, to jego oficjalne włączenie planowane jest 22.10. tuż przed 18.00, przed otwarciem wystawy „70 lat Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy”.
Perełki z przeszłości wydobyte na jubileuszową wystawę
- Pracując nad przygotowaniem jubileuszowej ekspozycji, okazało się, że poza kolekcją zbiorów, dysponujemy także ogromnym materiałem archiwalnym: setkami zdjęć, slajdów, katalogów, filmów i innych pamiątek - wymienia dyrektorka Leśnik, dodając, że część eksponatów na wystawę została wypożyczona z Muzeum Okręgowego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Udało się nam pozyskać archiwalia sięgające lat 40. XX wieku, w tym jeden z pierwszych plakatów zapowiadający wystawę w Pomorskim Domu Sztuki, który działa przy Gdańskiej 20.
Wydobyte na wystawę archiwalia przypomną wiele ciekawych wątków. Np. odbywające się w latach 70.,80. i 90. w bydgoskim bwa finały Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Sztuce (pierwotnie, w latach 60., organizowanego przez delegaturą Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, czyli dzisiejszą Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie).
- To był prestiżowy konkurs, uczestniczenie w nim dawało możliwość dostania się na studia. Co roku były edycje poświęcone różnym krajom, np. w 1986 turniej dotyczył wiedzy o sztuce brytyjskiej. Z tej imprezy zachowało się wiele oryginalnych nie tylko zdjęć, mamy także karty z pytaniami, wiemy, jak przebiegły obrady jury, kto był finalistą i co roboli uczestnicy konkursu, spędzając wolny czas w Bydgoszczy - mówi nam Karolina Leśnik.
Obok ważnych wydarzeń, z okazji jubileusz przywołane zostaną także ważne nazwiska.
- Chcielibyśmy przybliżyć wiele wystaw i artystów zarówno bydgoskich, jak i ogólnopolskich wydarzeń zainicjowanych za dyrektora Kazimierza Jułgi, podczas których w przestrzeni naszej galerii pojawiały się głośne nazwiska – podkreśla obecna dyrektor bydgoskiego bwa.
Jak zdradziła nasza rozmówczyni, na wystawie będzie także wiele zdjęć, pokazujących historię gmachu i to jak np. wyglądały kiedyś wystawy w Galerii Miejskiej bwa, na które przychodziło nawet 120 tysięcy (!) osób, co potwierdzają informacje prasowe (ich wycinki również będą pokazane).
Galeria była także miejscem innych dużych wydarzeń miejskich, odbywały się tu bale czy imprezy noworoczne. Wydobyliśmy z naszych archiwów jeszcze kilka innych perełek, które być może pamiętają sami mieszkańcy
Karolina Leśnik, dyrektorka Galerii Miejskiej bwa
Bydgoszczanie, podzielcie się pamiątkami
Zresztą Galeria Miejska bwa z okazji swego jubileuszu zwraca się do mieszkańców, by dzielili się swoimi pamiątkami i wspomnieniami w ramach akcji „Archiwa dla przyszłości”. Do galerii zgłosiły się już pierwsze osoby, oferujące zdjęcia bądź negatywy z konkretnych wydarzeń.
- Na jubileuszowej wystawie będzie również specjalne miejsce z szufladką – na pamiątki. Jeśli ktoś będzie chciał podzielić się z nami zdjęciami lub innymi archiwaliami związanymi z naszą placówką, będzie mógł je przekazać. Co prawda, pamiątki mieszkańców nie uzupełnią już czynnej do grudnia tego roku ekspozycji, ale myślę, że trafią do mediów społecznościowych oraz archiwum galerii. Cała zresztą wystawa z okazji 70-lecia będzie pretekstem do dokładniejszego przebadania i uporządkowania naszych materiałów archiwalnych – dodaje dyrektorka Galerii Miejskiej bwa, zapraszając wszystkich do wspólnego uczczenia jubileuszu.
