Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum dla bezdomnych w Bydgoszczy powstanie na Siernieczku

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Nowe centrum mieścić się ma przy ul. Kaplicznej, nieopodal wiaduktu magistrali węglowej
Nowe centrum mieścić się ma przy ul. Kaplicznej, nieopodal wiaduktu magistrali węglowej Materiały UMB
Urząd Miasta Bydgoszczy podpisał umowę na budowę nowego Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej. Nowy kompleks docelowo zastąpi dotychczasowe schronisko dla kobiet i mężczyzn, które funkcjonują od lat przy ul. Polanka i Fordońskiej.

Kompleks budynków, jak informują służby prasowe UMB, powstanie przy ul. Kaplicznej w pobliżu wiaduktu magistrali węglowej. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” Przemysłówka, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Zadanie kosztować będzie 9,7 mln zł. - W pierwszej kolejności zleciliśmy roboty związane z budową budynku schroniska dla mężczyzn oraz kuchenno-administracyjnego. Zakończenie prac przy tym etapie planowane jest w II połowie przyszłego roku – piszą urzędnicy.
Cały kompleks tworzyć będą 4 budynki o różnych funkcjach:

  • Schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, trzy-, czterokondygnacyjny)
  • Schronisko dla kobiet dla 60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez, obiekt trzykondygnacyjny)
  • Noclegownia dla 80 osób (dwa piętra, obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy)
  • Obiekt kuchenno-administracyjny (jednopiętrowy, usytuowany od strony ul. Kaplicznej, z kuchnią, pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami)

Pośród drzew, z fotowoltaiką

Jak czytamy na stronie bydgoszcz.pl, budynki będą wznoszone metodą tradycyjną - murowane ze stropami żelbetowymi. Na elewacji dominować ma tynk w jasnym kolorze oraz płytki przypominające cegłę. Cały kompleks otoczony będzie ogrodzeniem. Pomiędzy budynkami zaprojektowano drogę przeciwpożarową zakończoną placem manewrowym oraz miejsca parkingowe dla obsługi. Teren wokół zostanie zagospodarowany zielenią. Projektuje się nasadzenie nowych drzew różnego gatunku (m.in. lip, śliw wiśniowych, a także drzew owocowych w północnej części działki). Obiekty zostaną wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje. Na dachu umieszczone będą panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi. Kompleks będzie wyposażony w monitoring. Cześć pomieszczeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Miasto szuka pieniędzy

Na rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji miasto pozyskało 3,5 mln dofinansowania ze środków zewnętrznych. W postępowaniu przewidziano opcję rozszerzenia zamówienia, złożono już wniosek o dofinansowanie inwestycji również środkami z Banku Gospodarstwa Krajowego, co umożliwiłoby realizację całego przedsięwzięcia łącznie z obiektami schroniska dla kobiet oraz noclegowni.

- Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – czytamy w komunikacie ratuszowym słowa prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego. - To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zależy nam na mądrej pomocy, dlatego zadbamy też o miejsca do indywidualnych rozmów z pracownikami opieki społecznej. Jednocześnie zależy nam na ograniczeniu wydatków na energię i utrzymanie takich obiektów, dlatego stawiamy przy tej inwestycji na odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwo. Nowe centrum dla bezdomnych w Bydgoszczy (wizualizacje)

Inwestycja w liczbach:

  • Liczba wznoszonych obiektów – 2 w I etapie (4 docelowo)
  • Liczba miejsc w schroniskach – 80 w I etapie (140 docelowo)
  • Powierzchnia terenu – ok. 6500m2
  • Koszt I etapu 9.7 mln zł
  • Czas realizacji – ok. 18 miesięcy

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera