Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą bezdomnego, śpiącego pod chmurką, może uratować nasz jeden telefon

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
123rf
Strażnicy miejscy do wczoraj odwiedzili 162 razy miejsca, w których przebywają bezdomni. Liczba tych, których odwieziono do punktu pomocy nietrzeźwym, jest o wiele wyższa niż rok temu.

Bezdomny teoretycznie może odmówić przyjęcia pomocy od strażnika miejskiego czy innej służby. - Jest jeden wyjątek - kiedy jest w pijany i stwarza zagrożenie dla siebie lub innych - zaznacza Arkadiusz Bereszyński z bydgoskiej straży miejskiej. - Jeżeli jest mróz, a osoba nietrzeźwa śpi na ławce w parku, to nie ma dyskusji: zostaje przez patrol zabrana.

Wszystkich nie odwiedzą

W tym roku, głównie z uwagi na siarczyste mrozy, strażnicy mają o wiele więcej zgłoszeń dotyczących bezdomnych. Tylko od 1 stycznia dyżurnego powiadamiano o takich osobach 129 razy.

- Sześćdziesiąt zgłoszeń dotyczyło nocujących na klatkach schodowych - mówi rzecznik. Inne miejsca to m.in. zsypy na śmieci i wiaty nad śmietnikami. - Apelujemy o powiadamianie nas o takich osobach, sami nie jesteśmy w stanie wszystkich miejsc objechać - mówi Arkadiusz Bereszyński. - Tymczasem ktoś, kto idzie wieczorem wyrzucić śmieci, może bezdomnemu uratować życie...

Miejsca znane od lat

Sami municypalni w styczniu przeprowadzili 85 kontroli miejsc, w których lubią przebywać bezdomni. Jeśli temperatura wynosi poniżej 15 stopni Celsjusza, starali się odwiedzać te miejsca nawet dwa razy w nocy. - Sześć osób odwieziono do schroniska dla bezdomnych mężczyzn, sześć przypadków wymagało wezwania pogotowia ratunkowego - mówi rzecznik SM. - Dwie osoby odwieźliśmy do szpitali, a trzydzieści jeden do punktu pomocy osobom nietrzeźwym. Te liczby dotyczą tylko okresu od początku stycznia. Są wyższe niż w poprzednich latach, kiedy naszych interwencji było mniej podczas całej zimy.

Miejsca, w których koczują bezdomni, są strażnikom znane z poprzednich lat. - Takich stałych punktów naliczyliśmy około dwunastu. Tyle że bezdomni się przemieszczają. Część z tych miejsc może opustoszeć, a mogą też pojawiać się nowe.

Zauważone osoby bezdomne można zgłaszać dyżurnemu straży miejskiej pod całodobowym numerem 986. Bydgoska straż miejska ma specjalne patrole, które zajmują się takimi zgłoszeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!