MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wyprawa

Marek Wojciekiewicz
Betonowa konstrukcja schronu zachowała się w dobrym stanie, dlatego do dnia dzisiejszego robi ogromne wrażenie na zwiedzających
Betonowa konstrukcja schronu zachowała się w dobrym stanie, dlatego do dnia dzisiejszego robi ogromne wrażenie na zwiedzających Marek Wojciekiewicz
Świecki oddział PTTK organizuje cykl spacerów po mieście, jego okolicach i co - szczególnie atrakcyjne - po interesujących miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Zwiedzanie schronu Baterii Artylerii „Schwetz” zapoczątkowało w sobotę cykl trzech ekspedycji przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypada 21 lutego. Patronat nad takim sposobem świętowania objął Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Na „Linii Wisły”

Pierwsza marszruta, oprócz schronu, obejmowała także, interesujące miejsca Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
- Bateria Artylerii „Schwetz” to zespół obiektów fortyfikacyjnych utworzony przez wojsko niemieckie na początku XX wieku na zachodnim brzegu Wisły - informuje Józef Szydłowski, szef Klubu Miłośników Historii KaMuH. - Obiekty te powstawały w ramach przygotowań do wojny Niemiec z Rosją i Francją, tworzyły obronną „Linię Wisły”.

Zbiórka niedaleko schronu

Zbiórka chętnych do obejrzenia tej budowli wyznaczona była przed gmachem Nowego Szpitala w Świeciu, tylko niewielu spośród kilkudziesięcioosobowej grupy uczestników wycieczki wiedziało, że schron znajduje się zaledwie o kilkadziesiąt metrów od nich.
Sporą niespodzianką okazała się też możliwość wejścia do środka betonowego pomieszczenia, którego mury mają dwa metry grubości.

Kolejny spacer już w niedzielę

Schron przez długie lata był miejscem azylu dla bezdomnych, a jego najbliższe otoczenie traktowano jak nielegalne wysypisko śmieci. Dzięki staraniom świeckich pasjonatów historii i przy pomocy strażaków, udało się to miejsce uporządkować tak, by mogło być udostępnione zwiedzającym.
Kolejny punkt na mapie drogowej pierwszego spaceru, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, był cmentarz, który przez dziesięciolecia funkcjonował na terenie szpitala psychiatrycznego. Oprócz wielu, często bezimiennych mogił pacjentów tego szpitala, leżą tu też osoby zasłużone dla tej placówki, dyrektorzy, lekarze i inni pracownicy. Co ciekawe, pacjenci chowani byli tutaj tyłem do bramy cmentarza, pozostali tak jak na większości nekropolii, twarzą do wejścia.
- Niemniej atrakcyjnie zapowiada się kolejny spacer w niedzielę 22 lutego, zwiedzimy podziemia zamku i pobliski kościół farny - zachęca Zbysław Budzyński, prezes Koła przewodników PTTK Świecie. - Zbiórka chętnych do tej eskapady godzinie 10 na moście obok zamku - informuje organizator.
W marcu świeccy miłośnicy historii będą mieli okazję powędrować do Kozłowa, wsi, w której przebywał Fryderyk Chopin i do miejsca, w którym w 1850 roku znaleziono ponad 20-kilogramowy meteoryt żelazny Schwetz. Zbiórka do tego spaceru zaplanowana jest 21 marca na godzinę 10 przy przedszkolu w Przechowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!