Zobacz wideo: Siła KobieTy

Na wstępie istotna uwaga - niedobór magnezu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych dolegliwości, dlatego nie należy go lekceważyć. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na niedobór magnezu, ten tekst ma jedynie pomóc w ocenie kłopotu, ale jedynym słusznym sposobem na stwierdzenie, czy cierpisz na niedobór jest wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań.
Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu
Spadek poziom magnezu we krwi poniżej określonego poziomu nazywany jest hipomagnezemią. Przyczynami mogą być:
- niedostateczna podaż magnezu w diecie,
- biegunka,
- niedożywienie
- zaburzenia wchłaniania,
- utrata magnezu z moczem,
- cukrzyca,
- alkoholizm
- działanie niektórych preparatów (np. moczopędnych)
Najczęstsze objawy niedoboru magnezu
Kiedy mówimy o objawach niedoboru magnezu, zapewne większość z Was wymieni drgania i skurcze mięśni. Zanim sięgniemy po preparaty zawierające magnez warto jednak skonsultować się z lekarzem oraz zaznajomić się z innymi objawami niedoboru magnezu. Piszemy o nich w galerii:
Niedobór magnezu - jak leczyć?
Leczenie niedoborów magnezu najczęściej polega na podawaniu (doustnym) preparatów zawierających magnez, ale w skrajnych przypadkach konieczne może być dożylne uzupełnienie niedoborów. Według badań, niedobór magnezu może dotyczyć nawet połowy osób chorujących na cukrzycę typu drugiego. Występuje również często u osób z przewlekłą niewydolnością serca i u pacjentów z upośledzeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych. Niedobór magnezu diagnozowany jest też u około 1/3 alkoholików.