Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zapomniał o Fordonie, a jego naukowe prace zainteresowały Alberta Einsteina

Aleksander Gotowicz
Aron Bernstein żył w latach 1812-1884. W Fordonie chodził do szkoły talmudycznej
Aron Bernstein żył w latach 1812-1884. W Fordonie chodził do szkoły talmudycznej Fot.Archiwum Expressu Bydgoskiego
W cyklu „Historie fordońskie” o Aronie Bernsteinie, sławnym niemieckim pisarzu, polityku i naukowcu pisze doktor Aleksander Gotowicz, członek Stowarzyszenia „Razem dla Fordonu” oraz Stowarzyszenia „Bydgoski Wyszogród” .

Truizmem będzie twierdzenie, że swoją uwagę poświęcamy zwykle wydarzeniom najbardziej znaczącym, przełomowym, takim, które wywarły wpływ na bieg dziejów w skali globalnej, czasem i lokalnej. Tymczasem nierzadko równie interesujące bywają fakty o pomniejszym znaczeniu, związane z naszym bezpośrednim otoczeniem, z czego nawet rzadko zdajemy sobie sprawę. Jednym z takich przykładów, wartym przypomnienia jest fordoński epizod w życiu Arona Bernsteina, wybitnego niemieckiego publicysty, pisarza i naukowca.

Szkoła talmudyczna
Aron Dawid Bernstein urodził się 6. kwietnia 1812 r. w Gdańsku jako syn rabina. Zgodnie z wolą rodziców, miał pójść w ślady swego ojca, stąd został wysłany do szkoły religijnej. W latach 1825-1830 pobierał naukę w fordońskiej szkole talmudycznej (Talmud-Thora Schule). Następnie kontynuował naukę w Gdańsku, ostatecznie jednak rezygnując z kariery rabina. W 1832 r. przeniósł się do Berlina, gdzie zamieszkiwał do końca życia.

Spacer po dawnej Bydgoszczy - Gdańska [zdjęcia]

W 1834 r. rozpoczął aktywność literacką, dokonując przekładu biblijnej „Pieśni nad pieśniami” i opatrując ją komentarzem. W latach 40. XIX w. zaangażował się w sprawy religijne, będąc jednym z czołowych rzeczników judaizmu postępowego. W 1847 r. został redaktorem pisma propagującego reformę religijną, pt. „Reform-Zeitung”. W 1848 r. brał czynny udział w rewolucji marcowej, walcząc o demokratyczne idee. W okresie reakcji porewolucyjnej był założycielem oraz redaktorem gazety o demokratycznym profilu „Urwähler-Zeitung”, wychodzącej od 1849 r. Na łamach pisma postulował reformę pruskiego systemu politycznego. W 1853 r. gazeta została zawieszona przez władze, zaś Bernsteina aresztowano na cztery miesiące. Następnie założył dziennik „Berliner Volkszeitung”, który wkrótce zyskał wielką popularność.

Obok publicystyki, nadal zajmował się pisaniem utworów literackich. W końcu lat 50. na łamach „Jahrbuch für Israeliten”, opublikował dwie nowele opisujące życie małomiasteczkowej społeczności żydowskiej. Ich tytuły to „Vögele der Maggid“ (z 1858 r.) oraz „Mendel Gibbor” (1859 r.). Z czasem oba utwory przetłumaczono na inne języki europejskie. Zawarte w nich opisy bazowały na osobistych doświadczeniach i obserwacjach Bernsteina z czasów jego pobytu w Fordonie. Autor nigdy więc nie zapomniał o małej miejscowości nad Wisłą, gdzie w młodości zamieszkiwał i pozyskiwał wykształcenie.

21 tomów
Bernstein stał się również uznanym naukowcem. Publikował swe rozważania na temat czasu, przestrzeni, sił natury i innych zagadnień. W 1856 r. opatentował wynalazek, dzięki któremu można było przekazać dwie odrębne wiadomości po jednym drucie telegraficznym w tym samym czasie. Jako ciekawostkę dodajmy, iż studia naukowe Bernsteina, pomieszczone na łamach kilkukrotnie wznawianej, 21-tomowej edycji jego „Naturwissenschaftlichen Volksbücher”, stanowiły przedmiot fascynacji Alberta Einsteina, o czym ten ostatni sam wspominał. W 1876 r. Aron Bernstein uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie w Tybindze. Zmarł w Berlinie 12.02.1884 r.

Bez wątpienia, Aron Bernstein jako pisarz, polityk i uczony był znaczącą i cenioną postacią swoich czasów. Tym bardziej warto pamiętać o fordońskim okresie jego życia. Wszak Fordon był jedną z jego literackich inspiracji.

Do poczytania
Literatura: A. Heppner, J. Herzberg, Aus Vergangenheit und Gegenwart der Juden und der jüd. Gemeinden in den Posener Landen, Koschmin-Bromberg 1909, s. 390-391; Conditio Judaica. Judentum, Antisemitismus und deutschsprachige Literatur vom 18. Jahrhundert bis zum Ersten Weltkrieg, Bd. 2, hrsg. H. O. Horch, H. Denkler, Tübingen 1989, s. 234-257; I. Singer, P. Wiernik, Bernstein Aaron (David), [w:] The Jewish Encyclopedia, t. 2, New York-London 1902, s. 97-98; M. Nicolas, Bernstein Aaron David, [w:] Neue Deutsche Biographie, Bd. 2, Berlin 1955, s. 133.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!