https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie mamy przemysłowych molochów, siłą, która napędza bydgoski rynek pracy, są średnie firmy

Sławomir Bobbe
Prezentacji spalinowego pociągu Link towarzyszył show
Prezentacji spalinowego pociągu Link towarzyszył show Tymon Markowski
Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował „Listę 2000” najlepszych polskich przedsiębiorstw. Bydgoski biznes - choć w ścisłej czołówce brak naszych przedstawicieli - ma powody do zadowolenia.

[break]
Gdy w kwietniu ten sam dziennik publikował Listę 500 najlepszych polskich przedsiębiorstw, Bydgoszcz nie miała powodów do radości. Bydgoskim rodzynkiem wśród krajowych gigantów została PESA. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej trwałej pozycji na liście, a przez to - na mapie regionu i kraju - mówił Michał Żurowski, rzecznik firmy.

I tym razem PESA znalazła się na najwyższym miejscu zestawienia (208), ale towarzyszy jej już 16 przedsiębiorstw z samej Bydgoszczy. Potwierdza to opinie specjalistów, które uspokajały, że nasze miasto pochwalić się może dynamicznymi średnimi firmami, dla których w 500 miejsca zabrakło.

Na 731. miejscu znalazła się spółka MMP Neupack Polska, która swoją siedzibę ma w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, na 766. pojawiła się Frosta (branża spożywcza), a na 861. Supravis Group (folie spożywcze). 904. miejsce zajęła firma oponiarska Oponeo.pl, 926. - Hanplast, a oczko niżej znalazła się Mueller Fabryka Świec.

W drugim tysiącu listy pojawiły się też miejska spółka KPEC, IMS Sofa, Ciech Pianki, firma Ambramczyk, Gotowski BKiP, a także Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Projprzem, Moto Budrex i kolejne firmy opakowaniowe - OKT Polska i Miko Pac.

Część firm z listy działa na terenie parku (BPPT), co potwierdza, że stymulująco działa on lokalny biznes.

- BPPT przyczynia się do spadku bezrobocia. Szacuje się, że pod koniec roku na terenie BPPT zatrudnionych będzie ponad 2,2 tys. osób. Dla porównania: w 2010 roku firmy na terenie parku zatrudniały zaledwie 500 osób. Rozbudowuje się firma Iron Investments, inwestycję kończy Doka, dużą, kolejną halę na 10 ha stawia firma SPX. Wkrótce zacznie też działać Inkubator Przedsiębiorczości - podkreśla Anna Strzelczyk-Frydrych z biura prasowego bydgoskiego ratusza.

Urzędnicy nie mają wątpliwości, że sukcesy bydgoskich firm to również wynik wsparcia biznesu przez bydgoski samorząd.

- Objawem zdrowego i trwałego rozwoju jest wiele firm, a nie tylko kilka dużych. Na PKB kraju największy wpływ mają małe i średnie przedsiębiorstwa - i tych w Bydgoszczy nie brakuje. To one napędzają gospodarkę, a ewentualne kłopoty jednej średniej firmy nie odbijają się na rynku pracy tak mocno, jak upadek giganta - podkreśla Anna Strzelczyk-Frydrych. - Dlatego nie musimy mieć kompleksów wobec miast, które być może mają więcej podmiotów na tej liście, ale jednocześnie odnotowują wyższe bezrobocie. U nas efekt rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym miasta, jest widoczny i trwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski