Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Nie damy się zlikwidować - zapowiadają spółdzielnie mieszkaniowe. Rusza protest

Tomasz Zieliński
FSM przyłączyła się do protestu organizowanego przez dziesiątki spółdzielni w całym kraju
FSM przyłączyła się do protestu organizowanego przez dziesiątki spółdzielni w całym kraju Tomasz Czachorowski
Do Sejmu trafiły dwa projekty zmian w zasadach funkcjonowania spółdzielni. Te zwierają szyki i rozpoczynają protest przeciw propozycjom.

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości firmowany przez Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w wykupie mieszkań zakładowych. Propozycją, która ma szerszy zasięg, jest umożliwienie pełnomocnikom reprezentowania więcej niż jednego członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu. W opinii wielu spółdzielców, rodzi to zagrożenie manipulowania głosowaniami.

Tylko sześć i zmiana
Znacznie większe kontrowersje wzbudził projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy Prawo spółdzielcze autorstwa KUKIZ’15 .

- Projekt zmian w zasadzie sprowadza się do stopniowej, ale całkowitej likwidacji spółdzielni mieszkaniowych - mówi Iga Nowicka, specjalistka ds. public relations w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.- Zawiera propozycje bezpośrednio zmierzające do tworzenia wspólnot mieszkaniowych z mocy prawa oraz konieczności powoływania walnego zgromadzenia w przypadku podejmowania decyzji dotychczas leżących w kompetencji rady nadzorczej i zarządu.

Zobacz również:

Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...

Protestujące spółdzielnie wskazują też na inne zagrożenia: na przykład utratę możliwości korzystania z pomocy wzajemnej, tzw. solidaryzmu spółdzielczego, czyli korzystania ze wspólnego majątku spółdzielni poprzez zakładanie oddzielnych rachunków bankowych dla nieruchomości, znaczne ograniczenie praw członków oraz - ich zdaniem - paraliżowanie bieżącej działalności, a w konsekwencji - degradację zasobów mieszkaniowych.

Posłowie KUKIZ’15 chcą też ograniczyć liczbę kadencji, które mogliby pełnić członkowie organów spółdzielni. Maksymalnie możliwe byłoby to przez dwie kadencje po trzy lata każda. Potem musieliby odejść ze stanowiska, a zmiana ta dotyczyłaby także prezesa. W opinii partii, umożliwić to ma odświeżenie „krwi” w spółdzielniach, bo niektóre z nich zarządzane są przez te same osoby od czasów PRL.

Czekają na podpisy
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa przyłącza się do ogólnopolskiego protestu. Zbierane są podpisy na liście obywatelskiej. Swój protest może wyrazić każdy obywatel Polski, który ukończył 18 rok życia. Nie ma żadnych innych ograniczeń. Podpis na liście protestacyjnej można składać we wszystkich działach FSM, siedzibach innych spółdzielni mieszkaniowych oraz poprzez samodzielne pobranie, wydrukowanie wniosku i dostarczenie podpisanej listy do siedziby FSM lub najbliższej spółdzielni biorącej udział w proteście do 31 marca 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!