Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw kolędy, potem budżet

Marek Wojciekiewicz
Kończące rok 2012 obrady samorządu gminy, rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Muzycznej Łukasza Porożyńskiego, w programie były, oczywiście, kolędy.

Kończące rok 2012 obrady samorządu gminy, rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Muzycznej Łukasza Porożyńskiego, w programie były, oczywiście, kolędy.<!** Image 2 align=none alt="Image 202673" sub="Koncert kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej Łukasza Porożyńskiego uświetnił ostatnią sesję Rady Miejskiej / Fot. Marek Wojciekiewicz">

Świąteczny charakter ostatniej w starym roku sesji Rady Miejskiej, nie przeszkodził w przeprowadzeniu merytorycznej dyskusji nad przyszłorocznym budżetem.

Na początku listę poprawek wniesionych do projektu budżetu zreferowała Marzenna Rzymek, skarbnik gminy. Na pytania radnych odpowiadali też Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia i Roman Dworakowski, kierownik Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu.

W poddanym pod głosowanie budżecie zaplanowano dochody na kwotę ponad 121 mln zł, a planowane wydatki mają wynieść 139 mln zł.

- Przyjmujemy, że deficyt w budżecie utrzyma się na poziomie 17 milionów, jednak wiele wskazuje, że może być jeszcze niższy - tłumaczy Marzenna Rzymek. - Na pokrycie deficytu podobnie jak w latach poprzednich zaciągniemy kredyt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest nisko oprocentowany i dodatkowo można się ubiegać o częściowe umorzenie tej pożyczki, z czego od lat skwapliwie korzystamy.

Wpływy do gminnej kasy to przede wszystkim opłaty i podatki lokalne (razem około 36 mln), udział w podatkach osób fizycznych to 23 mln, a 21 mln pochodzi z subwencji budżetu państwa.

- W przyszłym roku wpływy z udziału w podatku od osób fizycznych będą niższe, bo gospodarka kraju zwalnia, a płace przestają rosnąć - tłumaczył Tadeusz Pogoda. - Mniej będzie też pieniędzy za gospodarcze wykorzystanie środowiska, bo firma Mondi, po technicznej modernizacji, odprowadzać będzie mniej ścieków.

W przyszłym roku ponad 47 mln zostanie przeznaczonych na inwestycje, najwięcej, bo aż 26 mln pochłonie budowa Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów w Sulnówku. Rozpocznie się też budowa nowej siedziby biblioteki i modernizacja krytej pływalni w Przechowie, przebudowa drogi na Górnych Mariankach. Zarezerwowano też pieniądze na inwestycje wiejskie, kontynuację budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę świetlicy w Sulnowie i rozpoczęcie budowy budynku socjalnego w Czaplach. <!** reklama>

Ostateczne w czasie głosowania siedemnastu radnych poparło ten budżet, a trzech się wstrzymało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!