Radny podkreśla, że systemy małej retencji pomagają mądrzej gospodarować wodą poprzez jej magazynowanie. Programy takie wprowadziły między innymi gminy Piaseczno, Lublin, Bielsko-Biała, Łódź, Wrocław.
Niedobory wody na Kujawach
- Gminy dofinansowują budowę systemów deszczowych lub prowadzą profilaktyczno-edukacyjne działania poprzez na przykład poradniki dla posiadaczy własnych ogrodów o tym, jak urządzić ogród tak, aby zatrzymać wodę i wilgoć w gruncie. Coraz dłuższe okresy bez opadów deszczu zmuszają do podejmowania działań, by dni z opadami wykorzystywać do efektywnego wykorzystania zasobów wody - przekonuje radny Jarosław Kopeć.
Podkreśla, że niedobory wody na Kujawach są szczególnie mocno odczuwalne.
Dopytuje więc prezydenta Inowrocławia, czy miasto planuje korzystanie z krajowych programów lub wdrożenie gminnego programu dofinansowywania inwestycji związanych z gromadzeniem wód opadowych.
Co na to prezydent Inowrocławia?
Wiceprezydent Inowrocławia Ewa Witkowska zapewnia, iż wydział inwestycji "na bieżąco śledzi wszystkie programy krajowe, które umożliwią pozyskanie dofinansowania na tego typu działania".
"Do tej pory został ogłoszony jedynie program przeznaczony dla rolników, m.in. na budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania lub rozprowadzania wody. W odniesieniu do terenów miejskich, dopiero 5 maja br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska, Część 2) Miasto z Klimatem – „zielono-niebieska infrastruktura”. W zależności od warunków konkursu, Miasto Inowrocław rozważy aplikowanie o dofinansowanie, uwzględniając również ograniczone możliwości finansowe w budżecie. Jednocześnie uprzejmie informuję, że ze względu na niekorzystne dla samorządów decyzje rządu, Miasto utraciło środki w dochodach własnych, m.in. z tytułu kwot uzyskiwanych z podatku PIT, w wysokości od 5 do 7 milionów złotych. Wobec powyższego w budżecie Miasta Inowrocławia na rok 2020 nie było możliwości zapewnienia jakichkolwiek środków na wdrożenie programu polegającego na dofinansowaniu kosztów budowy zbiornika na wody opadowe przez mieszkańców Inowrocławia" - czytamy w odpowiedzi.
- Sprawdziliśmy, co wyprzedaje wojsko w Bydgoszczy [zdjęcia]
- Śmiertelny wypadek na DK 15 pod Strzelnem [zdjęcia]
- Sensacyjne odkrycie w Orłowie. Groby mają ponad 2 tysiące lat [zdjęcia]
- Nocny pożar w Balicach pod Janikowem [zdjęcia]
- Nie zakrywali nosa i ust. Posypały się mandaty
- Ślady po dużej osadzie z okresu neolitu na Kujawach [wideo]
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
