Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja „Kadr na miłość"
Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej, organizowany w Bydgoszczy przez Pałac Młodzieży, w 2019 roku obchodził swój jubileusz 20-lecia. W zeszłym roku festiwal (podobnie jak wiele innych wydarzeń) nie mógł się odbyć ze względu na pandemię. W niedzielę (24.10.2021 r.) święto piosenki (dwukrotnie przekładane w 2020 r.) powróciło na bydgoską scenę. Co prawda, w innym niż zazwyczaj terminie, bo w październiku, ale ku wielkiej radości zarówno organizatorów, jak i uczestników wydarzenia.
Do 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy zakwalifikowało się 19 osób, w tym dwie z Bydgoszczy - Joanna Derleta i Julia Ziółkowska, dwie osoby ze Świecia, po jednej osobie z Torunia i Barcina, ale są także uczestnicy z Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa czy Katowic.
- Ta dziewiętnastka uczestników świadczy o tym, że nasze wydarzenie, mimo przerwy i nietypowego terminu, nadal cieszy się zainteresowaniem i to w różnych częściach kraju - mówiła nam tuż przed weekendem Luiza Kubowicz-Dorosz, która od początku istnienia festiwalu z ramienia Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy organizuje FIPA. Ostatecznie w dniu festiwalu w przesłuchaniach uczestniczyło 17 finalistów.
Polecamy także
Czyje utwory najczęściej wybierają młodzi wokaliści? - pytamy.
- Na przestrzeni lat, jak i w tej edycji najczęściej wykonywane są utwory Wojciecha Młynarskiego (m.in. „Przedostatni walc”, „Lubię wrony”) czy teksty Agnieszki Osieckiej (np. „Ja mam szczęście do wszystkiego”, „Jeszcze zima” ), a także piosenki Kabaretu Starszych Panów (np. „Zakochałam się w czwartek niechcący” śpiewane niegdyś przez Barbarę Krafftównę) - wymienia Luiza Kubowicz-Dorosz, dodając, że w tym roku jeden z uczestników wybrał sobie piosenki francuskie.
Jak przyznaje koordynatorka festiwalu, piosenka aktorska jest piękna, ale wymagająca. Tu nie wystarczy tylko zaśpiewać, potrzeba dużego ładunku emocji i ekspresji. Przed młodymi wokalistami zatem podwójnie trudne zadanie - zmierzyć się z legendarnymi utworami oraz własnymi emocjami.
Całość ocenia, jak zawsze, profesjonalne jury FIPA, w skład którego w 2021 roku zasiadają:
- Wojciech Dyngosz – śpiewak operowy (artystę podziwiać możemy na scenie Opery Nova), wykładowca akademicki na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy;
- Barbara Kalinowska – znana artystka scen bydgoskich, kompozytorka i gitarzystka;
- Piotr Dąbrowski – pianista, akompaniamator, dyrygent, aranżer, prowadzi m.in. zespoły Jazz Big Band ’75 i Junior Jazz Big Band ’75 w Pałacu Młodzieży
- Robert Robaszkiewicz - muzyk-instrumentalista, aranżer, pedagog.
Jury przy ocenie pod uwagę bierze: oryginalność, interpretacji, dobór repertuaru, walory głosowe, kulturę sceniczną oraz ogólny wyraz artystyczny. Warto dodać, że oprócz cennego doświadczenia scenicznego, młodzi wokaliści (zaraz po przesłuchaniach) mieli okazję podszkolić swój warsztat, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez instruktorów wokalnych. Festiwal zorganizowano przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Aktualizacja. Znamy laureatów 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy
- Grand Prix 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej otrzymuje Ula Zubek z Warszawy
- I miejsce - Anna Malicka z Poznania
- II miejsce ex equo otrzymują: Szymon Piątkowski ze Świecia i Oliwia Szczepaniak z Barcina
- III miejsce ex equo otrzymują: Maria Maślanka z Łodzi i Dawid Mik z Tarnowa
- dwa równorzędne wyróżnienia: Ksenia Śliwa ze Skrzyszowa i Karolina Karpińska ze Świecia
Gratulujemy!
