To będzie już trzeci sezon współpracy z WiMBP w Bydgoszczy.
- Zostanie zwiększona liczba miejsc na warsztatach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców - podkreślał Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy, podczas konferencji prasowej, która we wtorek (5 lutego) odbyła się w bydgoskim ratuszu.
O projektach ekologicznych realizowanych przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy opowiedziała Joanna Pawłowska, kierownik Działu Promocji WiMBP w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że tylko w 2023 r. w różnego typu zajęciach i akcjach ekologicznych w WiMBP wzięło udział blisko 1400 osób.
- Zainteresowanie poszczególnymi wydarzeniami było bardzo duże. To cieszy, ale też pokazuje, jak edukacja ekologiczna jest ważna. W tym roku rozpoczynamy już 19 lutego od Eko Ferii - poinformowała Joanna Pawłowska.
W tym roku najstarsza bydgoska książnica postanowiła rozszerzyć swoją działalność w kwestii ekologii.
- Wszyscy wiedzą, że biblioteka to książki, stąd zwykle pytanie: W bibliotece dzieje się coś jeszcze? Otóż tak, dzieje się! - mówiła Joanna Pawłowska. - W 2021 roku rozpoczęliśmy działania edukacyjne, które sukcesywnie rozwijamy, dzięki współpracy z Czystą Bydgoszczą. W tym roku będzie 98 eko spotkań. Planujemy, że weźmie w nich udział 2,5 tys. osób. Zajęcia zatytułowaliśmy "Cztery Pory Roku w Bibliotece u Bełzy". Podzieliliśmy je na mini cykle tematyczne, które będą się odnosiły zarówno do pór roku, jak i świąt. W programie, m.in., zajęcia na Barce Lemara, Letnia Akademia Recyklingu 3.0, EcoFashion Week i obchody 678. urodzin miasta. Wszystko w duchu eko. Zimą będzie np. Zimowe Eko Deko, ale też Świąteczne Eko Deko.
Miasto Bydgoszcz od kilku lat prowadzi i wspiera edukację ekologiczną. Jedną z akcji, która cieszy się sporym zainteresowaniem jest Mobilna Szkoła Recyklingu. W 2024 r. odbędzie się jej trzecia edycja. W tym sezonie edukatorzy odwiedzą przedszkola (dzieci w wieku 5-6 lat) z placówek, które wyrażą chęć udziału w programie. Tematyka zajęć obejmować będzie, m.in., selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, cele recyklingu, czy ideę zero waste.
- Dla nas bardzo ważne jest wspieranie projektów mających na celu rozwijanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej - zaznaczył wiceprezydent Łukasz Krupa. - Chcemy, by wiedza na temat, jak ważna jest troska o nasze środowisko, była jeszcze bardziej propagowana. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, stowarzyszeniom, fundacjom, klubom sportowym za te działania, które dotychczas były wspólne z nami realizowane.
Poza działaniami realizowanymi wspólnie z biblioteką, Miasto wspiera też akcje "Sprzątanie Świata" czy EKOkluby. W 2023 r. w sumie 14 klubów sportowych zorganizowało łącznie 22 akcje sprzątania.
Coraz większym powodzeniem cieszy się również akcja "Podejmij Wyzwanie". Polega ona za zgłaszaniu zaśmieconych miejsc w Bydgoszczy, a następnie posprzątaniu ich. Miasto wyposaża uczestników w sprzęt do sprzątania, a także odbiera zebrane odpady.
Bydgoskie szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, stowarzyszenia, fundacje i rady osiedli także w tym roku będą mogły się starać o Bydgoski Grant Ekologiczny. W 2023 r. komisja zarekomendowała przyznanie 36 grantów na łączną kwotę 71 500 zł. W tym roku na Granty Miasto Bydgoszcz przeznaczy 80 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 11 marca br.
