W bydgoskim ratuszu zapytaliśmy, czy również w tegoroczną Wielką Sobotę tradycji stanie się zadość i miasto zaprosi bydgoszczan na święcenie pokarmów. W odpowiedzi usłyszeliśmy:
- Miasto nie organizuje święconki. Zapraszamy mieszkańców na majówkę.
Zaskoczeni odpowiedzią, podpytaliśmy o podwód takiej decyzji. Miejska wigilia, mimo remontu Starego Rynku, została przecież z powodzeniem zorganizowana na placu Teatralnym. Dlatego teraz nie mogłaby odbyć się tam bydgoska święconka?
- Bydgoszcz była jednym z trzech spośród 18 miast wojewódzkich, które organizowało święcenie pokarmów w przestrzeni Miasta. Poszliśmy za przykładem innych samorządów, które odeszły od tego zwyczaju. Na tę decyzję złożyła się też nasza obserwacja, że większość mieszkańców wybierała kościół jako naturalne miejsce święcenia pokarmów. Remont płyty Starego Rynku jest tylko dodatkowym elementem, który się do tej decyzji przyczynił – wyjaśnia nam Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urząd Miasta Bydgoszczy.
Pierwsze święcenie pokarmów, zorganizowane przez miasto na Starym Rynku, odbyło się w 2011 roku. Przyszły wówczas tłumy mieszkańców, przy pięknej pogodzie pokarmy pobłogosławił proboszcz bydgoskiej katedry ks. prałat Stanisław Kotowski. Było składanie sobie życzeń i poczęstunek świątecznymi smakołykami z kuchni kujawskiej. Taka formuła święconki mieszkańcom bardzo przypadła do gustu: - Jest super! Piękna pogoda, coś innego niż tradycyjne święcenie w parafii. Myśleliśmy, że nie będzie tylu ludzi, a nie było gdzie stanąć - dzielili się bydgoszczanie pierwszymi wrażeniami w telewizyjnej relacji TVP Bydgoszcz.
W kolejnych latach zainteresowanie święconką nie słabło, co widać na zdjęciach naszych fotoreporterów. Świątecznie przystrojony wielki stół zastawiany był koszyczkami mieszkańców oraz wielkanocnymi wypiekami: babami i mazurkami, którymi można było częstować się po poświęceniu pokarmów. Nie inaczej było też w zeszłym roku, kiedy to pokarmy święcił bp Jan Tyrawa, a prezydent Rafał Bruski składał życzenia. Natomiast o oprawę muzyczną zadbał Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”.
Jesteśmy ciekawi, jakie jest zdanie bydgoszczan. Czy rzeczywiście wolicie Państwo poświęcić pokarmy na wielkanocny stół w kościołach niż spotkać się na miejskiej święconce? Zachęcamy do komentowania.
Jak udekorować stół na Wielkanoc?
źródło: TVN/x-news
