Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2021. Audiobooki, webinaria, kursy, lekcje online - tak bydgoscy maturzyści szlifują wiedzę przed egzaminami

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Julia Gadzinowska i Ryszard Kimmel, maturzyści z V LO w Bydgoszczy, odliczają już dni do matury.
Julia Gadzinowska i Ryszard Kimmel, maturzyści z V LO w Bydgoszczy, odliczają już dni do matury. Tomasz Czachorowski
Nie mieli studniówki, a większość roku szkolnego uczyli się zdalnie. Tegoroczni maturzyści odliczają już dni do egzaminu dojrzałości. Julia Gadzinowska i Ryszard Kimmel z V LO w Bydgoszczy, których zmagania będziemy śledzić na maturze, mówią wprost: - Nauka zdalna wymaga samodyscypliny.

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

Matura ma rozpocząć się 4 maja. Obowiązkowo uczniowie przystąpią do 3 egzaminów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny). Nie będzie obowiązku zdawania jednego z egzaminów na poziomie rozszerzonym, choć wielu uczniów z uwagi na studia wybrało rozszerzenia. W tym roku zrezygnowano też z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

W Bydgoszczy w klasach maturalnych w liceach i technikach prowadzonych przez ratusz jest łącznie 2706 uczniów, wśród nich są Julia Gadzinowska i Rysiu Kimmel z V LO. Oboje uczęszczają do klasy o profilu humanistycznym.

Do nauki zdalnej już się przyzwyczaili

- Nauka zdalna nie jest łatwa. Na pewno nie zastąpi tej w szkole, ale cóż mamy zrobić. Taki nieszczęśliwy rocznik - kwituje Julia. - Wymaga to od nas większej samodyscypliny, jednak motywację mam, bo wybieram się na studia. Marzy mi się filologia angielska na Uniwersytecie Gdańskim lub filologia polska. Tak naprawdę odliczam już w kalendarzu dni do matury. Im bliżej, tym zaczynam się trochę denerwować. Dobrze, że mieliśmy w szkole próbne egzaminy z CKE, bo przynajmniej można było przećwiczyć procedury, oswoić się z tą atmosferą egzaminacyjną i sprawdzić wiedzę. To mi wiele dało.

Rysiu do zdalnej nauki już się przyzwyczaił. - Na pewno mam poczucie, że przez to coś straciłem, ale zacząłem doceniać też plusy tej sytuacji. Nie tracę czasu na dojazd do szkoły - mówi maturzysta. - Siadam do biurka i.... powtarzam lektury, zasady gramatyczne, ćwiczę rozprawki, robię konspekty. I też odliczam dni do matury.

Najbardziej obawiam się matematyki, dlatego dodatkowo zapisałem się na kurs internetowy z matmy - mówi Ryszard Kimmel, maturzysta z V LO w Bydgoszczy.

Wielu uczniów cieszy się, że nie będzie ustnych egzaminów. - Ale nie ja, bo mam większą lekkość wysławiania się niż pisania - przyznaje Rysiu. - Na próbnej maturze z rozprawki dostałem 34 pkt. Przytrafił mi się jeden błąd rzeczowy i wiem też, że muszę popracować jeszcze nad interpunkcją. Egzaminu z języka polskiego się nie obawiam. Mam vademecum z tego przedmiotu i w ramach przygotowań z niego korzystam. Angielski to też nie problem, bo towarzyszy mi od najmłodszych lat. Uczęszczałem do przedszkola anglojęzycznego, ale oczywiście, powtarzam sobie pewne zwroty.

Jak powtarzają wiedzę maturzyści? Jakie mają sposoby na systematyzowanie wiedzy?

Julia łączy przyjemne z pożytecznym. - Nie tylko uczę się z książek, korzystam z webinariów, audiobooków lektur, oglądam filmy, które mogą przydać się przy pisaniu rozprawki, bo zdaję nie tylko język polski na poziomie podstawowym, ale też rozszerzonym - mówi maturzystka. - Z 6 egzaminów, które zdaję (w tym są 3 rozszerzenia), największym wyzwaniem będzie dla mnie rozszerzenie z wiedzy o społeczeństwie.

Rysiu, oprócz przedmiotów na poziomie podstawowym, przystąpi do 2 rozszerzeń (język angielski i historia). - Jednak i tak najbardziej obawiam się matematyki, dlatego dodatkowo zapisałem się na kurs internetowy z matmy organizowany przez Wyższą Szkołę Bankową i jestem bardzo zadowolony - mówi maturzysta. - Nauczyciele wszystko fajnie tłumaczą, a poza tym można do zadań wrócić w dowolnej chwili.

Nie samą nauką żyje maturzysta, relaks też potrzebny

Maturzyści nie zapominają też o relaksie. - Opracowałem sobie mój plan nauki i się go trzymam. Robię sobie przerwy. Trzy razy dziennie wychodzę z psem na 10-minutowy spacer lub na pół godziny do lasu. Gram też na pianinie, bo uwielbiam jazz i muzykę klasyczną - mówi Rysiu, któremu marzą się studia prawnicze, najlepiej na Uniwersytecie Gdańskim.

Julia też jest uzdolniona muzycznie. Gra na pianinie i gitarze. - To mój sposób na relaks. Dbam również o dobry sen, chociaż czasem kończę naukę o godz. 23 - mówi uczennica. I dodaje: - Gdyby na maturze z polskiego były "Dziady" Adama Mickiewicza, byłoby wspaniale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo