Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

- Z propozycją współpracy zwróciło się do mnie Forum Dialogu Polsko-Żydowskiego. Był to dla mnie ogromny zaszczyt, ale jednocześnie wahałem się czy podjąć to wyzwanie. Wszystko przez to, że historia Żydów w naszej części kraju jest mało znana, historycy się nią bliżej nie zajmowali. Mamy dość dobrze poznaną historię Żydów na tzw. ścianie wschodniej i w centrum kraju. Z kolei będąc na seminariach w Niemczech dostrzegłem, że zainteresowania tamtejszych naukowców docierają jedynie do linii Odry, a potem jest pustka. Ostatnimi czasy trochę się to zmienia, głównie dzięki prof. Tomaszowi Kawskiemu z UKW, ale na tym polu pozostało jeszcze wiele do zrobienia - uważa świeżo upieczony lider, Damian Amon Rączka.
To Cię może też zainteresować
- Mniej miejsc parkingowych w centrum Bydgoszczy. Auta nie zaparkujemy na Rybim Rynku
- Fuzja szpitali Jurasza i Biziela. Bez opinii Rady Collegium Medicum się nie obejdzie
- Matka zostawiła dwie córki przy autostradzie pod Grudziądzem. - Byłam roztargniona
- Gorszące sceny w Bydgoszczy. Rowerzysta obnażał się przed przechodniami
Bydgoszczanin podkreśla, że historia bydgoskich Żydów, a także tych osiedlających się w regionie jest specyficzna. W czasie wojny nie mieliśmy getta, bydgoscy Żydzi zostali wymordowani, niektórzy wywiezieni z miasta i "zniknęli". Część z nich starała się powrócić po wojnie do Fordonu, ale nie znaleźli tu miejsca.
- Od wielu lat oprowadzam wycieczki, także z zagranicy, po Fordonie i Bydgoszczy. Robię to za darmo, nie w ramach projektów. Jednak będąc liderem dialogu będą miał wsparcie i zaplecze, by przygotowywać programy i projekty na szerszą skalę. Nie wykluczam, że zacznę uczyć się hebrajskiego, możliwy jest też pobyt studyjny w Izraelu. Na razie, trochę roboczo, podzieliliśmy grupę liderów w regionach i zamierzam zacieśniać współpracę z ludźmi na ścianie zachodniej, w Lubuskiem i w Wielkopolsce. Musimy się poznać, chcę zobaczyć nad czym pracują, co "już mają" - deklaruje Damian Amon Rączka.
Spraw do zajęcia się trochę jest. Od wyeksponowania kilkudziesięciu macew odzyskanych z różnych źródeł, w tym wyciągniętych z Wisły, po zabezpieczenie macew, które są jeszcze widoczne na placu Teatralnym w Bydgoszczy czy podkreślenie roli noblisty, wybitnego fizyka Alberta Michelsona, którego rodzina pochodziła z Fordonu. A to tylko na początek.
Na stronach Forum Dialogu Polsko-Żydowskiego można znaleźć już sylwetkę nowego lidera w regionie.
Damian Amon Rączka - regionalista, wiceprezes SMSF. Przewodnik po Fordonie i Bydgoszczy, autor pierwszego przewodnika po Fordonie „Fordon-przewodnik po zapomnianym mieście”, współautor spacerowników „Fordoński Sztetl. Śladami żydowskiej historii Bydgoszczy” oraz „Wisła w Bydgoszczy-Fordonie”. Inicjator poszukiwań macew z fordońskiego cmentarza, w 2016 w ramach porozumienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków odzyskał ok. 60 zabetonowanych macew z cmentarza na Wzgórzu gen. Dąbrowskiego, przez rok odkuwał je i oczyszczał, przekazując dokumentację do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Autor wycieczek tematycznych i prelekcji „Kuchnia koszerna”, „Sepulkralna sztuka żydowska. Symbolika macew” oraz „Żydzi zapomniani sąsiedzi” (...).Jeden z inicjatorów rewitalizacji jedynej w Bydgoszczy kuczki przy ul. Kapeluszników 2.