Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magia radia i muzyka na żywo przyciągną znów melomanów na festiwalowe koncerty do willi Blumwego [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
W willi Wilhelma Blumwego przy ul. Gdańskiej, czyli obecnej siedzibie Polskiego Radia PiK, pierwszy festiwalowy koncert już 27 sierpnia o godz. 19. Ograniczona liczba osób będzie mogła zasiąść w studiu im. Jeremiego Przybory, dla wszystkich pozostałych transmisja na żywo na YouTube i retransmisja w audycji Salon klasyczny
W willi Wilhelma Blumwego przy ul. Gdańskiej, czyli obecnej siedzibie Polskiego Radia PiK, pierwszy festiwalowy koncert już 27 sierpnia o godz. 19. Ograniczona liczba osób będzie mogła zasiąść w studiu im. Jeremiego Przybory, dla wszystkich pozostałych transmisja na żywo na YouTube i retransmisja w audycji Salon klasyczny Archiwum Dariusz Bloch
Fundacja im. Piotra Orawskiego po raz trzeci zaprasza na festiwal Muzyka w willi Blumwego, w której mieści się Polskie Radio PiK. Podczas pięciu festiwalowych wieczorów wystąpią znakomici wykonawcy, będzie także bardzo silny bydgoski akcent. Muzyka na żywo popłynie w radiowym studio i na kanale YouTube. Pierwszy koncert już 27 sierpnia!

Można powiedzieć, że ten festiwal miał swój początek przed trzema laty podczas urodzinowego jubileuszu pianistki prof. Ewy Pobłockiej, zorganizowanego w Studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK.

- Zaprosiliśmy przyjaciół, znajomych, a także studentów pani profesor z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także jej córkę. Rozmowy z gośćmi, przeplatane muzyką, złożyły się na koncert, transmitowany na antenie radia - wspomina Bartłomiej Wezner, pianista i prezes Fundacji im. Piotra Orawskiego, który od tego wydarzenia zaczął zabiegać o to, by nieco ożywić radiowe studio koncertowe. Fundacja w koprodukcji z Polskim Radiem PiK złożyła wniosek do Biura Kultury Bydgoskiej Urzędu Miasta Bydgoszczy i...

Koncerty wewnątrz radia

- Wystartował pierwszy festiwal Muzyka w Willi Blumwego - dodaje Bartłomiej Wezner, przyznając, że organizacja tego przedsięwzięcia była nowym i ciekawym doświadczeniem.

- Formuła festiwalu spodobała się odbiorcom, bo wiele osób było i jest ciekawych radia od środka, a na czas koncertu do radiowego studia można wejść i zasiąść jako publiczność. Publiczność, przed którą Magdalena Jasińska i Ewa Dąbska, głosy dobrze znane z anteny radia PiK, prowadzą rozmowy z artystami. Myślę, że to połączenie magii radia i intymnego wręcz spotkania z muzyką na żywo sprawia, że studio Przybory co festiwal wypełnia się słuchaczami - mówi nam Bartłomiej Wezner.

Publiczność w studio, przed ekranami i przy radioodbiornikach

Trzeci festiwal Muzyka w Willi Blumwego rozpocznie się 27 sierpnia. Tegoroczna edycja, ze względu na Covid-19, zapisze się wyjątkowo.

- Nie chcemy grać muzyki do pustych krzeseł, dlatego liczymy na to, że ograniczona liczba osób, przy zachowaniu dystansu społecznego, będzie mogła uczestniczyć w koncertach. Ponadto, z obrazem i dźwiękiem wyjdziemy z przestrzeni radiowej do internetu, gdyż koncerty będą transmitowane na żywo na You Tube. Retransmisja koncertów będzie w „Salonie klasycznym”, czyli piątkowej audycji radia PiK - zapowiada organizator festiwalu.

Na początek pieśni kabaretowe

Na inaugurację festiwalu w przyszły czwartek (27.08.) o godz. 19 zabrzmią... pieśni kabaretowe, na temat których sopranistka Anna Wilk pisze doktorat, jakiego częścią jest płyta parę miesięcy temu nagrana z Bartłomiejem Weznerem.

- Pieśni Schönberga wiążą się z okresem świetności kabaretów w Europie, można powiedzieć, że są one rozrywką na najwyższym, ówczesnym, poziomie. Podczas koncertu zestawimy je z pieśniami amerykańskiego, żyjącego kompozytora Bolcoma, w których słychać m.in. elementy jazzu czy muzyki latynoskiej - mówi pianista Bartłomiej Wezner, który wystąpi wraz z Anną Wilk. Dodajmy, że oboje artyści to absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Sama w duecie - zagra i zaśpiewa

Drugi koncert festiwalu 24.09. Tytuł „Sama w duecie” brzmi intrygująco, ale jeśli wskażemy wykonawczynię, a będzie nią Ewa Leszczyńska, to wszystko staje się jasne. - Ewa jest jedną z niewielu artystek nurtu wokalistyki muzyki poważanej, która jest w stanie wykonywać recitale, grając i śpiewając jednocześnie - przyznaje nasz rozmówca. Pianistka, prywatnie córka prof. Pobłockiej, wykona przekrojowy koncert od Mozarta poprzez m.in. Moniuszkę i Paderewskiego.

Wyjątkowe wykonania w Roku Beethovena

Kolejnym koncertom przewodzić będą kompozycje Beethovena, gdyż w tym roku przypada 250 . rocznica urodzin tegoż muzycznego geniusza.

Gdańskie Polish Piano Trio 29.10. wykona nie tylko tria Beethovena, ale także Panufnika i Twardowskiego. - To będzie ciekawe zestawienie klasyki z XX-wiecznym polskim repertuarem - komentuje nasz rozmówca.

Bydgoskie prawykonanie kwartetu Dobrzyńskiego

Z kolei 26.11. śląski Akademos String Quartet, którego członkinie na Rok Beethovena przygotował wszystkie jego kwartety smyczkowe, specjalnie na koncert w Bydgoszczy wykonają także dwa kwartety cenionego w kraju i za granicą bydgoskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. - Jeden z tych kwartetów jeszcze piszę się. Podczas festiwalu będzie to bydgoskie prawykonanie - zdradza Wezner.

Wirtuoz skrzypiec - świetny gawędziarz

Na finał (10.12.) polski geniusz skrzypiec Mariusz Patyra, który jako jedyny dotąd Polak wygrał konkurs Premio Niccolò Paganini, od kilku lat prowadzi klasę skrzypiec w bydgoskiej Akademii Muzycznej, na festiwalu wystąpi w duecie z pianistą Mariuszem Klimsiakiem, także wykładającym na naszej akademii.

- Znając Mariusza Patyrę, koncert nie skończy się tylko na Beethovenie i Brahmsie, zwłaszcza że Mariusz jest wspaniałym gawędziarzem. Dwaj Mariusze tworzą bardzo ciekawy muzycznie duet. Finał festiwalu zapowiada się świetnie - dodaje prezes fundacji, która organizuje festiwal przy wsparciu Miasta Bydgoszczy.

Bieżące informacje, m.in. dotyczące zapisów dla publiczności na koncerty w radowym studio na profilu Facebook festiwalu TUTAJ

Program festiwal Muzyka w willi Blumwego:

  • 27 sierpnia, godz. 19: Anna Wilk - sopran, Bartłomiej Wezner - fortepian. Schönberg - Bolcom - Pieśni kabaretowe
  • 24 września, godz. 19: Ewa Leszczyńska - głos i fortepian. Recital pieśni - Sama w duecie
  • 29 października, godz. 18 - Polish Piano Trio: Beethoven, Panufnik i Twardowski
  • 26 listopada, godz. 18 - Akademos String Quartet, Maria Wezner - fortepian. Beethoven i Dobrzyński.
  • 10 grudnia, godz. 18 - Mariusz Patyra - skrzypce, Mariusz Klimsiak - fortepian. Beethoven i Brahms
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera