Teatr Polski w Bydgoszczy stawia na międzynarodową współpracę, czego efekty widzieliśmy chociażby podczas dwóch ostatnich premier spektakli „Krew na kocim gardle” w reż. Anji Sušy - jednej z najważniejszych reżyserek z krajów byłej Jugosławii oraz „Take It or Make It” wg koncepcji serbskiej reżyserki Ani Vujanović. Na zakończenie sezonu również zobaczymy spektakl, będący pierwszą polską produkcją teatralną tym razem Rabiha Mroué - znakomitego libańskiego artysty, mieszkającego i pracującego w Bejrucie oraz w Berlinie.
Rabih Mroué w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pracuje nad spektaklem „Tu Wersalu nie będzie!”, którego główną postacią jest... Andrzej Lepper. Kontrowersyjny lider Samoobrony budził skrajne emocje, przez co był łatwo, a nawet stereotypowo oceniany.
- Trochę tak, jakby rozmaite grupy społeczne projektowały na Leppera własne lęki, potrzeby i obsesje - wyjaśniają współpracujący z Mroué nad scenariuszem sztuki Marta Keil (kuratorka projektu) i Piotr Grzymisławski. - Mroué wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru, przyglądając się postaci Leppera, odsłania nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji - dodają.
W spektaklu, którego premiera planowana jest na 18 czerwca, zobaczymy Jana Sobolewskiego, Małgorzatę Trofimiuk, Piotra Wawra Jr.
Warto przypomnieć, że bydgoska publiczność miała już okazję zobaczyć jeden z najgłośniejszych spektakli Mroué, a mianowicie „Riding on a Cloud”, który był prezentowany podczas ubiegłorocznego Festiwalu Prapremier.
Rabiha Mroué jest aktorem teatralnym i filmowym, a także dramaturgiem i plastykiem, ale jego działania artystyczne - choć zakorzenione w teatrze - swobodnie poruszają się między sceną, performansem i sztukami wizualnymi. Artysta jest zafascynowany przenikaniem się fikcji i realności.
Rabih Mroué jest współzałożycielem Beirut Art Center, współwydawcą TDR: The Drama Review (Nowy Jork) oraz stałym reżyserem w monachijskiej Kammerspiele. Jego najnowsze spektakle to „Ode to Joy” (2015), „Riding on a cloud” (2013) oraz „33 RPM and a Few Seconds” (2012), zrealizowane wspólnie z Liną Majdalanie, natomiast ostatnie wystawy miały miejsce m.in. w nowojorskiej MOMIE (2015), Mesnta Gallerija (Lublana, 2014), SALT (Stambuł, 2014), CA2M (Madryt, 2013) oraz DOCUMENTA 13 (Kassel, 2012). W marcu 2016 roku Hebbel am Ufer w Berlinie zorganizowało poświęcony mu festiwal: retrospektywę prac stworzonych wspólnie z Liną Majdalanie.