Spis treści
Boom na kwietne łąki
Kwietne łąki w ostatnich latach zyskują na popularności. W wielu miejscowościach samorządy, ale też sami mieszkańcy wysiewają tradycyjne rośliny, które upiększają miejskie zakątki, zazieleniają nieużytki, ale też są istotnymi ostojami i smakowitymi stołówkami dla owadów – w tym motyli, pszczół i trzmieli.
Łąki, w odróżnieniu od tradycyjnych trawników nie wymagają regularnego koszenia, co ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi. Wysiewane na przykład wzdłuż ruchliwych ulic ograniczają rozprzestrzeniania się pyłów, kurzu i zanieczyszczeń.
Wysiej łąkę z ministrem
W ten kwietny i proekologiczny trend wpisuje się propozycja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zwracając się działających na terenie całego kraju szkół i przedszkoli, zachęca do udziału w akcji pod hasłem „Zasiej z nami łąkę kwietną”.
Placówkom, które jako pierwsze wyślą zgłoszenie udziału w akcji, MRiRW przekaże mieszankę nasion tradycyjnych polskich roślin łąkowych – 1 opakowanie o wadze 250 g. Pozwoli to na założenie łąki kwietnej o powierzchni do 50 m2 – informuje resort rolnictwa.
Aby wziąć udział w wiosennej akcji, należy wysłać zgłoszenie przez formularz na stronie ministerstwa rolnictwa. Czasu nie zostało wiele, bo zgłoszenia przyjmowane są tylko do 13 marca. Przedszkola i szkoły, które wypełnią formularz, otrzymają torebkę nasion. Ministerstwo przygotowało 150 paczek dla chętnych placówek. Nasiona dotrą do zainteresowanych w ciągu 2 tygodni.
Sfotografuj swoją łąkę
Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla pszczoły miodnej, trzmieli, motyli i wielu innych pożytecznych owadów. Nie wymaga koszenia i dodatkowego nawadniania. Może być stosowana jako wsiewka do traw. Można ją założyć wiosną (od marca do maja) oraz jesienią (od września do listopada) – informuje organizator kwiatowej akcji.
Aby mieć pewność, że przesyłane przez ministerstwo nasiona się nie zmarnują, placówki będą musiały wysłać organizatorom zdjęcia z ich wysiewu, jak i fotografie gotowej łąki kwietnej. Zapis taki znalazł się w regulaminie, jaki chętne placówki zgłaszając się do udziału w akcji, muszą zaakceptować. Szkoły i przedszkola do końca maja powinny przesłać mailem zdjęcia z zakładania łąki, a do końca sierpnia – fotografie wyhodowanych roślin.
