https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Biologów - choć wcale nie nocą - przyciągnęła tłumy młodych bydgoszczan

(RED)
Opracowanie:
Zajęcia - m.in. te z tajników tworzenia własnej kolekcji entomologicznej - cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży
Zajęcia - m.in. te z tajników tworzenia własnej kolekcji entomologicznej - cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży Dariusz Bloch
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Wydział Nauk Biologicznych tradycyjnie zaprosił na ogólnopolską edycję (już 14.) Nocy Biologów. Pracownicy i studenci UKW dzielili się z mieszkańcami miasta i regionu swoimi pasjami, wiedzą i tajnikami pracy laboratoryjnej.

UKW zaprosił w zimny piątek do przytulnych laboratoriów swojego uniwersytetu. Tytuł przewodni tegorocznego wydarzenia to „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.

Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów? - m.in. na te pytania odpowiedź znaleźli uczestnicy 14. Nocy Biologów.

Podczas licznych warsztatów, wystaw i wykładów, które trwały od rana do wieczora, można było dokonać pasjonujących odkryć, poczuć się przez moment naukowcem i zadać mnóstwo dociekliwych pytań.

„Alchemiczna Przygoda Wiedźmina”, „Czy biolodzy mają pH? Jak zmierzyć pe-ha (pH)?”, „Co się kryje w Bałtyku? - czyli o hydrobiontach żyjących w naszym morzu” - to tylko nieliczne tematy przygotowanych wykładów.

Miejsca skończyły się szybko

Chętnych nie brakowało, głównie młodzieży ze starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Na większość zajęć miejsca skończyły się kilka dni przed imprezą. Nic dziwnego, bo organizatorzy postarali się o bardzo interesujący program.

Podczas wykładu „Świat na granicy. Wspólnie zadbajmy o naszą planetę” uczestnicy rozmawiali o potrzebie zwrócenia uwagi i zadbania o systemy regulujące stan Ziemi, takie jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, utrata lasów czy utrata bioróżnorodności.

„Muchomor czerwony pod lupą naukowców” to wykład, który miał z kolei na celu przedstawienie naukowo potwierdzonych informacji dotyczących właściwości Amanita muscaria.

Odbył się także wykład z pokazem „Owady w sztuce, kulturze i świadomości społecznej”, podczas którego przedstawione i omówione zostały interesujące motywy owadzie w sztuce i popkulturze.

Pracowici jak pszczółki

Organizatorzy przygotowali również kilka wystaw edukacyjnych o bogatej tematyce, m.in. „Niezbędnik entomologa, czyli badacza owadów” - prezentującą pracę entomologa od podszewki. Uczestnicy dowiedzieli się, jak i czym zbierać pszczoły, mrówki, motyle i inne owady. Zobaczyli, jaki sprzęt jest używany do preparowania i przechowywania owadów.

„Niesamowity świat owadów” - na tej wystawie zaprezentowano okazy entomologiczne, m.in. różne gatunki pszczół, motyli, ważek, chrząszczy, a także jednego z największych owadów w Polsce tj. turkucia podjadka.

Uczestnicy wystawy „Pszczoła miodna i produkty pszczele” obserwowali zaś tego owada z bliska - pod lupą. Poznali budowę ciała pszczoły, obejrzeli produkty pszczele: pyłek, propolis, pierzgę, węzę, miód. Pszczoły z… Białegostoku można zaś było obejrzeć na specjalnej wystawie fotograficznej.

Można było także dowiedzieć się jak stworzyć własną kolekcję owadów, obejrzeć pod mikroskopem mikroby, poznać wszystkie tajniki wody, gleby, miejskich łąk kwietnych oraz krwi.

Kto nie był, niech żałuje. Kolejna okazja już za rok...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski