Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Mózgu w Bydgoszczy i Toruniu. To okazja, by odkryć tajniki mózgu

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W ramach Tygodnia Mózgu codziennie, od poniedziałku do piątku (11-15 marca), odbywać się będą otwarte wykłady, każdego dnia po jednym w Bydgoszczy i Toruniu.
W ramach Tygodnia Mózgu codziennie, od poniedziałku do piątku (11-15 marca), odbywać się będą otwarte wykłady, każdego dnia po jednym w Bydgoszczy i Toruniu. Arkadiusz Wojtasiewicz
W Bydgoszczy i Toruniu rozpoczął się w poniedziałek (11 marca) "Tydzień Mózgu 2024". W programie wykłady dla nauczycieli i lokalnej społeczności pozwalające zgłębić wiedzę na temat tajników mózgu oraz warsztaty dla uczniów i osób w podeszłym wieku.

To już szósta edycja tego wydarzenia. Jego organizatorami są Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, UMK w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i po raz pierwszy UKW w Bydgoszczy.

W ramach Tygodnia Mózgu codziennie, od poniedziałku do piątku (11-15 marca), odbywać się będą otwarte wykłady, każdego dnia po jednym w Bydgoszczy i Toruniu.

Do przygotowania obchodów Tygodnia Mózgu zachęcono przedszkola i szkoły

- Inspiracją do corocznych obchodów Tygodnia Mózgu był pomysł prof. dr. hab. n. med. Marka Harata, światowej sławy neurochirurga, dotyczący stworzenia Muzeum Mózgu w bydgoskich Młynach Rothera - mówi Ewa Jaśkowska, st. wizytator w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Uznałam wtedy, że to świetna okazja, by zorganizować wykład dla nauczycieli.

I tak 5 lutego 2019 r. w sali konferencyjnej 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy odbył się wykład dla nauczycieli pt. "Neuromodulacja w leczeniu schorzeń neurologicznych i zaburzeń sfery psychicznej", który wygłosił prof. Marek Harat.

Ewa Jaśkowska, przy wsparciu konsultantek Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: Krystyny Karpińskiej i Grażyny Szczepańczyk, oraz we współpracy z Miastem Bydgoszcz, zaprosiła szkoły i przedszkola do przygotowania obchodów Światowego Tygodnia Mózgu 2019.

Rok później organizatorzy wydarzenia w Bydgoszczy postanowili połączyć siły z dr Małgorzatą Gut z Instytutu Psychologii UMK w Toruniu, która organizowała obchody Tygodnia Mózgu w Toruniu dla studentów i pracowników naukowych.

- Uzgodniliśmy, że naukowcy z Polski przygotują wykłady oparte na własnych wynikach badań mózgu - mówi Ewa Jaśkowska. - Chodziło o to, aby najnowsza wiedza o mózgu i umyśle docierała do szkół, uczelni, społeczności lokalnych, aby nauczyciele, naukowcy, trenerzy potrafili skutecznie wspierać proces uczenia się dzieci, młodzieży i dorosłych, potrafili pomagać innym w przezwyciężaniu ich życiowych trudności, by każdy mógł lepiej rozumieć zwierzęta czy rozumieć ludzi. W 2020 r. mieliśmy przygotowany cykl wykładów, ale przyszła pandemia i trzeba było wszystko odwołać. Tak naprawdę w 2020 roku przeprowadzony został tylko konkurs plastyczny.

W kolejnych latach coraz szersze grono zapraszano do współpracy, w tym centra edukacji nauczycieli działające w województwie kujawsko-pomorskim, Młyny Rothera w Bydgoszczy i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. O popularyzację wydarzenia poproszono też poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Wykłady i warsztaty w Bydgoszczy w ramach Tygodnia Mózgu 2024

W tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu przygotowano wykłady dla nauczycieli i społeczności lokalnych.

W Bydgoszczy w poniedziałek (11 marca) w KPCEN odbył się pierwszy wykład pt. "Gdy życie traci sens - smutek, depresja, samobójstwo", który wygłosiła prof. Dominika Dudek (CM UJ) z Krakowa.

- Dwa inne wykłady (12 i 13 marca) także odbędą się w KPCEN, a kolejne w Młynach Rothera (14 marca) i w Bibliotece UKW (15 marca). Trzy wykłady będzie można na żywo obejrzeć w internecie, pozostałe zostaną nagrane i udostępnione na kanale KPCEN na YouTube - mówi Ewa Jaśkowska. - Neuronauka łączy różne dziedziny, dlatego prelegentami będą naukowcy z różnych dziedzin. Swoje działania przygotowują też szkoły.

Wykłady odbędą się również w Instytucie Psychologii UMK w Toruniu. Ponadto Instytuty Psychologii w Toruniu i Bydgoszczy organizują także warsztaty dla uczniów i osób w podeszłym wieku. Na UKW oferta warsztatów dla osób starszych i młodzieży została przygotowana przez studentki i studentów Wydziału Psychologii UKW pod opieką merytoryczną pracowniczek Wydziału: dr Pauliny Michalskiej, mgr Moniki Oziemblewskiej, dr Anny Szymanik-Kostrzewskiej i dr Ludmiły Zając-Lamparskiej, prof. UKW.

Szczegółowy program Tygodnia Mózgu w Bydgoszczy i Toruniu można znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty, UKW i na profilu Tygodnia Mózgu na Facebooku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera