Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma lepiej wiedzieć niż dzielnicowy, czy na osiedlu jest spokój i warto kupić tu mieszkanie?

Tomasz Zieliński
- Praca dzielnicowego przygotowuje na największe niespodzianki - mówi sierż. sztab. Bogusław Maliszewski, pełniący służbę na Przylesiu. - Niedawno dzwoniła prokurator chcąca przeprowadzić się do Bydgoszczy z pytaniem, czy w moim rewirze jest bezpiecznie...

Pana rewir to przede wszystkim blokowiska. Z jakimi problemami styka się Pan najczęściej?
W ostatnich miesiącach olbrzymia większość spraw dotyczy parkowania. Moja część osiedla ma już trzydzieści lat- brakuje miejsc parkingowych, co stwarza wiele sąsiedzkich problemów. Wiele z nich zgłaszanych jest w ramach mapy zagrożeń.

Można znaleźć złoty środek między potrzebami kierowców a tymi bez aut?
Jest ciężko. Kiedyś administracja osiedla na swym terenie mogła sama ustawiać znaki, szybko dostosowując się do potrzeb mieszkańców. Dziś potrzebny jest projekt, opinia zarządu dróg, tony papierów.

Na szczęście, udaje się nam rozwiązywać problemy, choć to trwa. Ostatnim przykładem jest parking przy Mielczarskiego, gdzie dzięki konsultacjom z mieszkańcami, radą osiedla, spółdzielnią, przybędzie 20 nowych miejsc postojowych. Kolejne ulice, które czekają na rozwiązanie problemów z parkowaniem to Sosnowskiego, Kleina, Berlinga... Często jest tak, że w okolicach bloków są wolne parkingi, jednak położone dalej, a nie pod oknami. Tam mieszkańcy parkować nie chcą, czy to z obawy o bezpieczeństwo aut, czy z wygody.

Przemoc domowa?
Prowadzę kilkanaście spraw z Niebieską kartą. Nie ma reguły, kogo dotyczą. Czasem to margines społeczny, ale i tzw. dobre domy. Konflikty występują wśród małżeństw kilka lat po ślubie, ale i wśród 50-, 60-latków, kiedy dzieci wyfruwają z domu, a rodzice nie potrafią sobie z tym poradzić.

Dzielnicowy pomoże?
Zakres spraw, którymi się zajmujemy, jest szeroki.Niedawno dzwoniła do mnie prokurator z innego miasta z pytaniem, czy w moim rewirze jest spokojnie i czy warto kupić tu mieszkanie... Bo kto ma wiedzieć lepiej niż dzielnicowy?

Podstawowe zadania
dzielnicowych
Rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich. Podstawowe poradnictwo prawne. Udzielanie pomocy ofiarom przestępstw i przemocy w rodzinie. Rozwiązywanie problemów rodzinnych o podłożu patologicznym. Pomoc nieletnim zagrożonym demoralizacją. Inspirowanie najskuteczniejszych metod technicznego zabezpieczenia mienia. Przeciwdziałanie zjawiskom sprzyjającym popełnianiu przestępstw i wykroczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!