Koronawirus w kujawsko-pomorskiem - raport na żywo
8 potwierdzonych przypadków w regonie, 37 osób hospitalizowanych i 1279 objętych kwarantanną - to najnowsze dane przesłane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
W sumie liczba osób chorych na koronawirusa w Polsce wzrosła do 287. Pięć z nich zmarło (według danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia ok. 19).
Od soboty czekaliśmy na informacje o stanie zdrowia noworodka, który trafił na SOR w Chełmnie z podejrzeniem koronawirusa. Dziś poznaliśmy wynik badania maluszka. Na szczęście nie stwierdzono obecności wirusa.
Transport do szpitala w Grudziądzu
Do Grudziądza dotarł bardzo oczekiwany transport ze sporą ilością najpotrzebniejszych środków ochrony osobistej dla personelu szpitala zakaźnego.
- Otrzymaliśmy tysiąc sztuk kombinezonów, masek, gogli i rękawic - mówi Izabela Hirsch-Lewandowska z działu marketingu lecznicy zakaźnej, wyznaczonej do hospitalizacji osób z podejrzeniem koronawirusa i jednocześnie wymagających leczenia w specjalistycznych oddziałach. Dostawa to zapasy Wojskowych Rezerw Centralnych.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach wiele szpitali w kraju zgłaszało problem z dostępnością do najważniejszych materiałów, a szpital zakaźny w Bydgoszczy wprost poprosił mieszkańców o przynoszenie masek, gogli, strojów ochronnych.
Kłopoty z komunikacją
Mieszkańcy Bydgoszczy od rana zgłaszali uwagi do funkcjonowania komunikacji miejskiej. Po tym jak od środy na większości linii wprowadzono sobotni rozkład jazdy, poranne tramwaje i autobusy były pełne pasażerów.
- Ludzie jechali ściśnięci jak sardynki, czy tak ma wyglądać walka z koronawirusem i zachęcanie do zachowania bezpiecznej odległości? -pytali poirytowani Czytelnicy, którzy dzwonili do naszej redakcji. W ciągu dnia ZDMiKP podjął decyzję o wprowadzeniu zmian, które mają rozwiązać problem. Czy okażą się skuteczne? Czekamy na Państwa sygnały.
Ludzie jechali ściśnięci jak sardynki, czy tak ma wyglądać walka z koronawirusem i zachęcanie do zachowania bezpiecznej odległości?
Pomoc potrzebującym
Budujące są przejawy solidarności mieszkańców regionu z osobami, które znajdują się "na pierwszej linii frontu" walki z koronawirusem. Część restauracji za darmo daje żywność ratownikom medycznym i innym pracownikom ochrony zdrowia. W grupach na FB mnóstwo internautów oferuje pomoc starszym i schorowanym osobom w zrobieniu zakupów. W sieci pojawia się też wiele wyrazów uznania dla pracowników sklepów, którzy są bardzo narażeni na kontakt z ewentualnymi zarażonymi osobami. Sieci zmieniają godziny otwarcia, wprowadzają też rozwiązania, które mają chronić klientów i personel.
Czeka nas kryzys. Rząd rzuci miliardy
Nie ma wątpliwości, że pandemia koronawirusa spowoduje globalny kryzys. Rząd przedstawił w środę założenia tzw. Tarczy Antykryzysowej - pakietu pomocowego, który ma wspomóc polskich przedsiębiorców. Część szczegółów projektu jest już znana, ale całość poznamy w ciągu kilku dni.
- Musimy doprowadzić do zamortyzowania epidemii koronawirusa. Przygotowaliśmy pięć filarów. Szacunkowa wartość całego pakietu to ok 212 mld zł - powiedział szef Rady Ministrów.
Tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać czas epidemii.
Zobacz: Jak nie marnować żywności
