Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, poinformował w czwartek (26 marca) o 4 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 31.
- Dwudziesta ósma zakażona osoba to kobieta w sile wieku z powiatu włocławskiego, przebywa w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu, jej stan jest dobry.
- Dwudziesta dziewiąta zakażona osoba to mężczyzna w sile wieku z powiatu włocławskiego, przebywa w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu, jego stan jest dobry.
- Trzydziesta zakażona osoba to chłopiec z powiatu bydgoskiego, przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, jego stan jest dobry.
- Trzydziesta pierwsza zakażona osoba to dziewczynka z powiatu bydgoskiego, przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, jej stan jest dobry.
Hospitalizowanych jest 59 osób. To o 18 osób więcej więcej niż dzień wcześniej. O 614 osób wzrosła natomiast liczba mieszkańców regionu, którzy przechodzą kwarantannę. Obecnie to 6115 osób. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1845 osób - o 82 więcej niż wczoraj. Liczba pobranych próbek wynosi 1303 (około 230 więcej niż wczoraj).
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są one badane w czterech laboratoriach. Trzy z nich znajdują się w Bydgoszczy. To Instytut Genetyki Sądowej, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny. Czwarte mieści się w szpitalu w Grudziądzu.
W całym kraju zanotowano ogółem 1221 przypadków zakażeń (stan na godz. 20.45). Dziś (26 marca) przybyło 170 nowych. Dotychczas zmarło łącznie 16 osób, dziś dwie. To 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące. Zmarli w szpitalu w Warszawie.
Pomoc od przedsiębiorstw
Dziś kolejne przedsiębiorstwa z regionu wsparły walkę z koronawirusem. Firma Remondis przekazała wsparcie materialne dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii. Centrum pulmonologiczne w Bydgoszczy, podobnie jak Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, przyjmuje pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Firma Remondis przekazała lecznicy 100 sztuk gogli oraz 30 sztuk fartuchów ochronnych z odpowiednim atestem. – Dostęp na rynku do tego typu materiałów ochronnych jest dzisiaj mocno utrudniony. Jako regionalny oddział dzielimy się tym co mamy z bydgoską służbą medyczną. Wraz ze wsparciem materialnym przekazujemy im wielki szacunek oraz słowa uznania za wysiłek i ofiarna pracę – mówi Leszek Pieszczek, Członek Zarządu Remondis Bydgoszcz Sp. z o. o.
Z kolei grupa kapitałowa IMMOBILE przekazała lecznicy 100 tysięcy złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.
Natomiast Stowarzyszenie CISTOR przygotowuje się do akcji szycia maseczek ochronnych, które będą rozdawane mieszkańcom Torunia. - W związku z tym zwracamy się z ogromną prośbą do osób, które mają niepotrzebne, ale sprawne maszyny do szycia oraz zbędne materiały bawełniane i lniane, które mogą zostać wykorzystane do szycia maseczek o przekazaniem ich nam. My to na pewno wykorzystamy. Będziemy Wam bardzo wdzięczni! - mówi Elżbieta Tkaczyk ze Stowarzyszenia CISTOR.
Chętni mogą dzwonić pod numer tel.: 56 654 69 61.
Wiadomo też, że nie odbędzie się sesja sejmiku wojewódzkiego, która była zaplanowana na poniedziałek, 30 marca.
Zapytaj eksperta w temacie koronawirusa - kliknij poniżej i zadaj pytanie w interaktywnym wywiadzie.

Bezpieczeństwo na bazarach
