https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. W bydgoskim NFZ o profilaktyce i nie tylko

(AS)
gov.pl
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To wciąż główny zabójca ludzi na świecie, także w Polsce i regionie. Wojewódzki Oddział NFZ przygotował szereg akcji z tej okazji.

Rak to (w uproszczeniu) choroba, w której komórki w organizmie rozrastają się w sposób niekontrolowany, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów.

Według statystyk, na raka choruje obecnie ponad 1,2 mln osób w Polsce, a choroby onkologiczne zajmują drugie miejsce na świecie pod względem śmiertelności i są przyczyną nawet do 26 proc. wszystkich zgonów.

Wczesne wykrycie zwiększa szanse

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Opracowano wówczas tzw. Kartę Paryską, której głównym postulatem było zapewnienie równego dostępu obywateli wszystkich krajów do nowoczesnych, kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii. Dzięki temu powstały sieci specjalistycznych ośrodków onkologicznych, które leczą zgodnie z postępem wiedzy medycznej.

Lekarze przypominają jak ważna w zapobieganiu nowotworom jest profilaktyka, regularne badania i świadomość społeczna. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe zwiększają rokowania i szanse na całkowite wyleczenie.

Badacze podkreślają, że zachorowanie na raka jest składową wielu czynników związanych m.in. z nałogami i stylem życia. Do głównych czynników wpływających na zwiększenie ryzyka należą: palenie tytoniu, dieta i sposób odżywiania, zakażenia i wirusy, czynnik zawodowe, nadużywanie alkoholu i zanieczyszczenie środowiska.

Coraz więcej zgonów na nowotwory

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy z okazji tego dnia zamieścił statystyki dotyczące nowotworów w Kujawsko-Pomorskiem. Najświeższe dane są za 2023 rok.

W regionie mieliśmy 7 oddziałów onkologicznych (bez szpitali dziennych), w sumie 208 łóżek i około 18 tys. pacjentów. Zmniejszyła się, niestety, liczba lekarzy onkologów i hematologów dziecięcych w głównym miejscu pracy, z 51 do 41 (może się to jednak wiązać z różnymi formami zatrudnienia). W 46 poradniach onkologicznych udzielono blisko 189 tysięcy porad.

W regionie mieliśmy 4 hospicja ze 120 łóżkami i tysiącem pacjentów oraz 7 zakładów opieki paliatywnej ze 113 łóżkami i 1,6 tysiącem pacjentów.

Niestety, przybywa zgonów na nowotwory (90 proc. z nich to złośliwe). Po szczycie w pandemicznym 2020 r. (blisko 7 tys.), w 2021 liczba ta spadła poniżej 6 tys., ale rosła w kolejnych dwóch latach i w 2023 oscylowała blisko granicy 6,5 tys. Przeraża natomiast, że w ostatnich 20 latach aż o ponad 20 procent wzrosła liczba zgonów, co potwierdza światowe statystyki.

Amazonki opowiedzą o profilaktyce

- Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest co roku 4 lutego. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat nowotworów, promowanie profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia - podkreśla dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

- Zapraszamy do K-P OW NFZ na wydarzenia prozdrowotne z tej okazji. To doskonała okazja, aby zadbać o zdrowie i zwiększyć swoją świadomość na temat profilaktyki nowotworowej. Wstęp wolny - wydarzenia są otwarte dla wszystkich - zachęca Bańkowska.

Już we wtorek (4.02) spotkania z Amazonkami w Bydgoszczy i we Włocławku. Wszystkie panie NFZ zaprasza do Sal Obsługi Klientów: w Bydgoszczy przy ul. Łomżyńskiej 33 oraz w Delegaturze NFZ we Włocławku przy ul. Kilińskiego 16. W Bydgoszczy w godz. 10-13 czekać będą ekspertki z Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek „Łuczniczka”, a we Włocławku w godz.10-14 ekspertki ze Stowarzyszenia Amazonek we Włocławku.

Będzie można uzyskać informacje dotyczące profilaktyki raka piersi, o badaniach USG i mammografii, otrzymać instruktaż samobadania piersi na fantomach, posłuchać o 12 zaleceniach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem i indywidualnie porozmawiać z ekspertem.

Eksperci będą do dyspozycji

W środę (5.02) w Bydgoszczy przy Łomżyńskiej odbędzie się kolejna Środa z Profilaktyką, temat: pomoc psychoonkologiczna w chorobach nowotworowych dla pacjentów i ich rodzin. W godz. 10-13 do dyspozycji będzie ekspert mgr Renata Pałaszyńska, psychoonkolog z Zakładu Psychologii Klinicznej z Centrum Onkologii im. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Wyjaśni: do kogo jest skierowana pomoc psychoonkologiczna, kto może z niej skorzystać, gdzie zgłosić się po pomoc, na czym polega terapia psychoonkologiczna i kim jest psychoonkolog.

Natomiast w piątek (7.02), także w Bydgoszczy przy Łomżyńskiej, NFZ gościć będzie specjalistów z Centrum Onkologii im. Łukaszczyka. Temat - dermatoskopowa ocena znamion skórnych.

Dr Tomasz Mierzwa - kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO opowie o dermatoskopowej ocenie zmian skórnych jako profilaktyce nowotworów skóry. Dodatkowo będzie można posłuchać o profilaktyce nowotworów oraz zarejestrować się na bezpłatną kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.











emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski