Kremowe kontenery z logo Polskiego Czerwonego Krzyża powoli wracają na ulice polskich miast. Po niezbyt dobrych doświadczeniach współpracy w latach 2006-2008 z prywatną firmą „Wtórpol”, organizacja postanowiła teraz samodzielnie zająć się zbiórką odzieży do kontenerów.
Z logo PCK - Każdy może się ubrać
- Pierwsze pojemniki zaczęliśmy ustawiać na początku 2015 roku. W porównaniu do konkurencyjnych firm, nie mamy ich wielu. Bardzo natomiast dbamy o to, żeby stały legalnie i były regularnie opróżniane. Większość z nich jest zlokalizowana na terenie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - mówi Danuta Szukalska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Bydgoszczy.
Poprzednio PCK użyczał „Wtórpolowi” swoje logo, nie mając wpływu ani na lokalizację kontenerów, ani na ich stan. Brakowało też przejrzystej informacji na temat tego, gdzie trafia zebrana odzież i jak jest wykorzystywana. Dziś, jak zapewniają w PCK, wszystko jest klarowne.
- W pierwszej kolejności odzież trafia do naszych magazynów, skąd jest wydawana potrzebującym. W Bydgoszczy dniem wydawania odzieży jest wtorek. Zaczynamy już o ósmej rano. Zresztą jak ktoś przyjdzie w podartych spodniach w piątek, to też nie odmówimy - mówi Danuta Szukalska. Z magazynów Polskiego Czerwonego Krzyża, które są zlokalizowane w największych miastach regionu, korzystają też szpitale, wyposażając w odzież pacjentów bezdomnych. Prócz Bydgoszczy odzież wydawana jest przez PCK w większości miast powiatowych, m.in. w Toruniu, Włocławku, Chełmży, Nakle, Wąbrzeźnie, Inowrocławiu.
Z logo PCK - Nic się nie zmarnuje
Tekstylia, które nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, sprzedawane są na czyściwo albo przerabiane na materiały do uszczelniania. Z pozyskanych w ten sposób środków finansowana jest działalność statutowa Czerwonego Krzyża. W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim zarobiono 110 tysięcy złotych.
- Pieniądze przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom oraz rodzinom wielodzietnym. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom i cieszymy się, że ludzie nam ufają i uczestniczą w ten sposób w naszej działalności. Odzież wkładana do kontenerów jest bardzo wysokiej jakości i w dobrym stanie - mówią w bydgoskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pieniądze przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom oraz rodzinom wielodzietnym. Bardzo wszystkim dziękujemy. - Danuta Szukalska, PCK Bydgoszcz
Środki z kontenerowego biznesu PCK przeznacza także na wsparcie chorych, programy edukacyjne oraz utrzymanie systemu ratownictwa i pierwszej pomocy.
Pojemniki są systematycznie opróżniane. Na każdym z nich znajduje się kontakt do lokalnego oddziału organizacji.
Wszystkie aktualne lokalizacje kontenerów publikowane są na stronie internetowej.
Trzeba wiedzieć: To są kontenery
W całym województwie kujawsko-pomorskim jest ponad tysiąc pojemników PCK
Można do nich wrzucać zarówno ubrania jak i pościel, ręczniki, a nawet pluszowe zabawki i buty, ale uwaga, koniecznie połączone w pary. Organizatorzy zbiórki proszą, by umieszczane w pojemnikach tekstylia były czyste i spakowane w komplety.
Jak odróżnić kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża od pojemników innych organizacji i prywatnych firm?
Wszystkie pojemniki PCK są charakterystycznie oznakowane. Wzór oznaczenia można znaleźć na stronie www.pck.pl/tekstylia. Na kontenerze powinien znajdować się znak organizacji oraz kontakt do lokalnego oddziału. Można też sprawdzić w Internecie, czy pojemniki z logo PCK znajdują się tam, gdzie powinny.
