https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery z logo PCK wracają na bydgoskie ulice [Z LOGO PCK]

Dyrektorka regionalnego oddziału PCK Danuta Szukalska pokazuje prawidłowo oznakowany kontener, znajdujący się przy ul. Warmińskiego 10
Dyrektorka regionalnego oddziału PCK Danuta Szukalska pokazuje prawidłowo oznakowany kontener, znajdujący się przy ul. Warmińskiego 10 Tomasz Czachorowski
W naszym regionie Polski Czerwony Krzyż zarobił na zbiórce używanej odzieży w ub.r. 110 tysięcy złotych. Środki te wspomogły rodziny wielodzietne.

Kremowe kontenery z logo Polskiego Czerwonego Krzyża powoli wracają na ulice polskich miast. Po niezbyt dobrych doświadczeniach współpracy w latach 2006-2008 z prywatną firmą „Wtórpol”, organizacja postanowiła teraz samodzielnie zająć się zbiórką odzieży do kontenerów.

Z logo PCK - Każdy może się ubrać

- Pierwsze pojemniki zaczęliśmy ustawiać na początku 2015 roku. W porównaniu do konkurencyjnych firm, nie mamy ich wielu. Bardzo natomiast dbamy o to, żeby stały legalnie i były regularnie opróżniane. Większość z nich jest zlokalizowana na terenie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - mówi Danuta Szukalska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Bydgoszczy.

Poprzednio PCK użyczał „Wtórpolowi” swoje logo, nie mając wpływu ani na lokalizację kontenerów, ani na ich stan. Brakowało też przejrzystej informacji na temat tego, gdzie trafia zebrana odzież i jak jest wykorzystywana. Dziś, jak zapewniają w PCK, wszystko jest klarowne.

- W pierwszej kolejności odzież trafia do naszych magazynów, skąd jest wydawana potrzebującym. W Bydgoszczy dniem wydawania odzieży jest wtorek. Zaczynamy już o ósmej rano. Zresztą jak ktoś przyjdzie w podartych spodniach w piątek, to też nie odmówimy - mówi Danuta Szukalska. Z magazynów Polskiego Czerwonego Krzyża, które są zlokalizowane w największych miastach regionu, korzystają też szpitale, wyposażając w odzież pacjentów bezdomnych. Prócz Bydgoszczy odzież wydawana jest przez PCK w większości miast powiatowych, m.in. w Toruniu, Włocławku, Chełmży, Nakle, Wąbrzeźnie, Inowrocławiu.

Z logo PCK - Nic się nie zmarnuje

Tekstylia, które nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, sprzedawane są na czyściwo albo przerabiane na materiały do uszczelniania. Z pozyskanych w ten sposób środków finansowana jest działalność statutowa Czerwonego Krzyża. W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim zarobiono 110 tysięcy złotych.

- Pieniądze przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom oraz rodzinom wielodzietnym. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom i cieszymy się, że ludzie nam ufają i uczestniczą w ten sposób w naszej działalności. Odzież wkładana do kontenerów jest bardzo wysokiej jakości i w dobrym stanie - mówią w bydgoskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pieniądze przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom oraz rodzinom wielodzietnym. Bardzo wszystkim dziękujemy. - Danuta Szukalska, PCK Bydgoszcz

Środki z kontenerowego biznesu PCK przeznacza także na wsparcie chorych, programy edukacyjne oraz utrzymanie systemu ratownictwa i pierwszej pomocy.

Pojemniki są systematycznie opróżniane. Na każdym z nich znajduje się kontakt do lokalnego oddziału organizacji.

Wszystkie aktualne lokalizacje kontenerów publikowane są na stronie internetowej.

Trzeba wiedzieć: To są kontenery

W całym województwie kujawsko-pomorskim jest ponad tysiąc pojemników PCK

Można do nich wrzucać zarówno ubrania jak i pościel, ręczniki, a nawet pluszowe zabawki i buty, ale uwaga, koniecznie połączone w pary. Organizatorzy zbiórki proszą, by umieszczane w pojemnikach tekstylia były czyste i spakowane w komplety.

Jak odróżnić kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża od pojemników innych organizacji i prywatnych firm?

Wszystkie pojemniki PCK są charakterystycznie oznakowane. Wzór oznaczenia można znaleźć na stronie www.pck.pl/tekstylia. Na kontenerze powinien znajdować się znak organizacji oraz kontakt do lokalnego oddziału. Można też sprawdzić w Internecie, czy pojemniki z logo PCK znajdują się tam, gdzie powinny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIUS
GW pomawia PCK o kradzieże na rzecz PIS-u i bezczelnie uderza w tą najstarszą organizację . I nic i nikt nie reaguje.
b
bydgoszczanin
Bardzo dziwne. Wtórpol to firma ze Skarżyska Kamiennej. Kilka lat temu były informacje o tym, że firma zarobiła na tej zbiórce i wysyłce odzieży do Iraku 1,5 mln dolarów. Byłem osobiście w SK, próbowałem się kontaktować firmą (w zupełnie innej sprawie) tam nikt telefonu nie odbierał a i pod wskazanym adresem wyglądało jak na cmentarzu-ani żywego ducha. Druga sprawa to chyba was ogarnęło szaleństwo. Rząd nie wiedzieć czemu rozdaje 500+ kościół zbiera dla nich na obiady, wy ubrania i co jeszcze ???????? Mam jedno dziecko (drugie nie żyje), mam wykształcenie uniwersyteckie, nie mam pracy, żona pracuje w 3 miejscach i mnie nie stać na wiele rzeczy. Wystarczy "dorobić" parę dzieci póki czas, zacząć pić i zainteresują się moją sytuacją zarówno PiSowcy, PCK, MOPS i Kościół. Warto być "normalnym obywatelem ?".
G
Gość
Tego typu , nieoznakowanych na ulicach jest bardzo wiele w różnych miejscach w Bydgoszczy. Przedmioty maja być czyste to raczej oczywiste, ale najlepiej jeszcze z metkami prosto ze sklepów, no zgodne z trendami obowiązującej mody, czy nie za wiele?500+ i tak ich nie przyjmie,ani nie kupi!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski