Koloroffon i kino „Orzeł” zapraszają na nowy filmowy festiwal w Bydgoszczy

materiały organizatorów festiwalu
Od 10 do 12 września (czw.-sob.) „Przeźrocza” Festiwal Filmowy w kinie „Orzeł” MCK Bydgoszcz, wstęp wolny Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”
To będą trzy dni zarówno z nowym nurtem polskiego kina artystycznego, jak i polską szkołą dokumentu oraz fotografią analogową. Obok filmowych premier tego roku, jest retrospektywa twórczości mistrza Karabasza. Będą nie tylko filmy, ale i slajdy, które pokażą nam Marcin Koszałka i nestor bydgoskiej fotografii Jerzy Riegel. Zaplanowano też pokaz dla dzieci, a dla dorosłych afterparty w „Mózgu”. I jak to na festiwalu - zostaną wręczone nagrody.

Festiwal Filmowy „Przeźrocza” (10-12 września) z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom polskiego kina artystycznego. Festiwal otworzy  spotkanie z wybitnym dokumentalistą Marcinem Koszałką, który odbierze nagrodę „Otwartego oka". 

- To nagroda za kreowanie nowych kierunków w polskiej sztuce dokumentu. Marcin Koszałka debiutuje w tym roku jako twórca fabularny filmem „Czerwony Pająk”, jednak w Bydgoszczy opowie o swoich poprzednich, wielokrotnie nagradzanych filmach, a także spotka się z publicznością podczas pokazu slajdów „Obłąkani” – zapowiada Krzysztof Nowicki, organizator festiwalu.

Festiwal łączy analogową przeszłość z technologiczną przyszłością. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców. Przeźrocza składają hołd mistrzom przeszłości, ale jednocześnie przedstawiają nowohoryzontowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.

- Tacy twórcy jak Kazimierz Karabasz byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Obecnie traktowani są jako tradycjonaliści. Sztuka filmowa przekracza kolejne granice a przed nami stają kolejni rewolucjoniści tacy jak Marcin Koszałka czy Karolina Bielawska. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz - mówi organizator festiwalu Krzysztof Nowicki.

Nagrodę „Nowego oka”, przyznawaną twórcom młodego pokolenia, otrzyma Karolina Bielawska – autorka długometrażowego dokumentu „Mów mi Marianna”, niezwykle ciepło przyjmowanego na innych festiwalach.
- Wbrew dramatycznym wydarzeniom to pozytywna opowieść o transseksualizmie, miłości i nadziei. Bielawska wiernie towarzyszy Mariannie w jej walce o prawo do bycia sobą. Idzie za nią krok w krok, stając się ważnym uczestnikiem jej życia. Bliskość między autorką filmu i jego bohaterką okazała się kluczem do sukcesu. „Mów mi Marianna” to obraz przepojony ciepłem i zrozumieniem. Reżyserka podąża za emocjami swej bohaterki, ale nie pozwala sobie na sentymentalizm. Słucha jej rozmów, podpatruje codzienne zmagania z życiem i ludźmi – wyjaśnia Krzysztof Nowicki.

„Przeźrocza” silnie odwołują się także do filmowych tradycji Bydgoszczy w zakresie filmu dokumentalnego. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz filmów Kazimierz Karabasza. Twórczość reżysera opiera się na obserwacyjnym, cierpliwym podejściu do bohaterów jego filmów. W programie retrospektywy znalazły się trzy filmy: nagradzane na całym świecie arcydzieło „Muzykanci” - opowiadający historię bydgoskiej krwawej niedzieli, „Przypis” oraz składający się z fotografii analogowych „Portret w kropli”.
Innym mocnym, bydgoskim akcentem festiwalu będzie pokaz „Nowa architektura Bydgoszczy”. Wyświetlone zostaną trzy filmy, ukazujące Bydgoszcz sprzed kliku lat, które diametralnie różni się obecnego stanu ważnych miejscami naszego miasta. Dokumenty te będą wstępem do panelowej dyskusji pomiędzy architektami, urbanistami a widzami pokazu na temat.
przyszłości architektonicznej Bydgoszczy.
Bydgoszcz, jaką już niewielu pamięta zaprezentuje Jerzy Riedel  - nestor bydgoskiej fotografii.

„Przeźrocza” zapraszają także dzieci. W sobotę o godzinie 13.00 odbędzie się pokaz bajek Bolka i Lolka, połączony z projekcją slajdów.

Festiwal „Przeźrocza” zakończy się afterparty w klubie „Mózg”, gdzie również nie zabraknie specjalnego pokazu nie tylko filmowego obrazu, ale i dźwięku.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
10-12.09. (czw.-sob.) „Przeźrocza” Festiwal Filmowy, kino „Orzeł” MCK Bydgoszcz, wstęp wolny

Organizator: Stowarzyszenie Koloroffon, partnerzy: MCK Bydgoszcz, kino „Orzeł”, klub „Mózg”. Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

PROGRAM FESTIWALU

CZWARTEK, 10.09.
 
godz. 18.30 Marcin Koszałka „Obłąkani”  - pokaz slajdów, spotkanie autorskie i otwarcie wystawy
W piętnastu czarno-białych zdjęciach jak w soczewce skupia się wszystko to, co później znalazło ujście w filmowej twórczości artysty. Autobiografizm, temat śmierci, szaleństwa – tym wszystkim przesiąknięte są fotografia i kino Marcina Koszałki. Wystawa będzie otwarta dla widzów od 10.09 do 25.09 w holu głównym MCK.
 
godz. 20.00    „Do bólu”, "Deklaracja nieśmiertelności"
reż. Marcin Koszałka, wręczenie nagrody "Otwarte oko", spotkanie autorskie
łączny czas filmów: 55 min.

„Do bólu” reż. Marcin Koszałka
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

Wybitny dokumentalista Marcin Koszałka w tym roku debiutuje filmem fabularnym „Czerwony pająk”.  „Przeźrocza” wracają jednak właśnie do jego filmów dokumentalnych. Reżyser otrzyma nagrodę „Otwarte oko” za kreowanie nowych kierunków w polskim kinie dokumentalnym oraz przedstawi dwa wybrane przez siebie filmy. Po pokazie spotka się z publicznością.
 
PIĄTEK, 11.09.
 
godz. 17.00    Nowa architektura Bydgoszczy - pokaz filmów, po pokazie panel dyskusyjny z udziałem widzów oraz ekspertów

„Kaskada” reż. Dariusz Gackowski
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

„Basen” reż. Krzysztof Nowicki , „Iść przez życie bez pośpiechu” reż. Krzysztof Nowicki, „Kaskada” reż. Dariusz Gackowski, łączny czas filmów:  45 min. 
Trzy dokumentalne portrety Bydgoszczy stają się punktem wyjścia do dyskusji o zmieniającym się mieście. Filmy ukażą stan sprzed kliku lat, który diametralnie różni się od bieżącego. W którym kierunku powinna rozwijać się architektura Bydgoszczy? W otwartej dyskusji po pokazie będą mogli wziąć udział wszyscy chętni.
 
godz. 19.00   Kazimierz Karabasz  - retrospektywa, pokaz filmów dokumentalnych, „Muzykanci”, „Przypis”, „Portret w kropli” 

Kazimierz Karabasz
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

Kazimierz Karabasz  - bydgoszczanin uznawany za współtwórcę tzw. polskiej szkoły dokumentu. Zapoczątkował nowy nurt w polskim kinie dokumentalnym oparty na w uważnej obserwacji. Zainspirowany włoskimi neorealistami Karabasz odrzucał elementy inscenizacji, bazował na surowych zdjęciach, oszczędnym komentarzu i kreowaniu przestrzeni, która pozwoli bohaterom filmu zaistnieć w ich naturalnym otoczeniu.
               
godz. 20.00   „Mów mi Marianna” reż. Karolina Bielawska, wręczenie nagrody „Nowe oko” oraz spotkanie autorskie

„Mów mi Marianna” reż. Karolina Bielawska
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

Film dokumentalny, 75 min. - zwycięski film konkursu międzynarodowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015, nagroda na festiwalu w Locarno.
Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka.
 
SOBOTA 12.09.
godz. 13.00    Przeźrocza dzieciom: „Wielka podróż Bolka i Lolka”  - pokaz slajdów i projekcja filmu
„Wielka podróż Bolka i Lolka", film animowany, reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulz

Wielka podróż Bolka i Lolka
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

Podczas pokazu slajdów i projekcji długometrażowego filmu dzieci będą mogły zobaczyć jak obaj chłopcy poradzą sobie podczas wyprawy w 80 dni dookoła świata. W animowany świat przygód Bolka i Lolka  zabierze dzieci znana bydgoska artystka Danuta Milewska.
 
godz. 17.00   Jerzy Riegel „Przeźrocza Bydgoszczy”  - pokaz slajdów i spotkanie autorskie

Jerzy Riegel
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

Jerzy Riedel  - legenda bydgoskiej fotografii zaprezentuje pokaz slajdów odnalezionych ostatnio w swoim archiwum i opowie o Bydgoszczy, którą już niewielu pamięta.
 
godz. 18.30    „Casa Blanca” reż. Aleksandra Maciuszek
film dokumentalny,  61 min, zwycięski film konkursu polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym

„Casa Blanca” reż. Aleksandra Maciuszek

Casa Blanca - niewielka miejscowość rybacka nad Zatoką Hawańską. Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej, wielorodzinnej kamienicy. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa - jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety pogarsza się.
 
godz. 20.00    „Performer” reż. Maciej Sobieszański, Łukasz Ronduda  
film fabularny, 63 min.  Oskar Dawicki, Andrzej Chyra, Agata Buzek w eksperymentalnym filmie nagrodzonym podczas Berlinalle 2015.

„Performer” reż. Maciej Sobieszański, Łukasz Ronduda  
Materiały Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”

„Performer” to opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki…w ogóle istnieje. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.
 
godz. 22.30    afterparty w klubie „Mózg” - Music&Video 
Na zakończenie festiwalu filmowego Przeźrocza afterparty - patchwork dźwięku i obrazu z filmów Koloroffonu i nie tylko.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3