Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka przez Brdę na Jachcicach jest zbyt droga i nie zostanie wykonana. A co zostanie?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
flaga na ratuszuflaga na ratuszu
flaga na ratuszuflaga na ratuszu Dariusz Bloch
Wiadomo, jakie propozycje zgłosili bydgoszczanie do budżetu obywatelskiego. Teraz zajmie się nimi komisja, która oddzielić ma wizjonerstwo od możliwych do wykonania inwestycji.

Wiadomo też, jakie pomysły szans na realizację nie mają. To najczęściej zbyt rozbuchane propozycje, przynajmniej w stosunku do wysokości BBO.

- Pojedyncze inwestycje nie będą mogły być realizowane ze względu na zakres zadania. Na przykład pomysły związane z budową kładki przez Brdę na Jachcicach (koszt co najmniej kilku milionów złotych) albo remont ul. Smukalskiej z osiedla Piaski do Smukały - stwierdza Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.

ZDMiKP też może

W tym ostatnim przypadku jest jednak nadzieja, bo dokumentację projektową przygotuje ZDMiKP. Są jednak i takie propozycje, które pasują idealnie w ratuszowe koncepcje i je uzupełniają.

PRZECZYTAJ:Ratusz przejął teren nad Brdą. Teraz Kościół żąda za to wysokiej rekompensaty

- Na przykład pomysł zrealizowania ścieżki rowerowej ze Starego Fordonu po wale przeciwpowodziowym w kierunku północnym. Identyczna inwestycja, ale zaplanowana już wcześniej przez miasto, ma być realizowana w najbliższych latach w rejonie fordońskiej oczyszczalni ścieków - mówi rzecznik.

Teraz zaczyna się etap formalnej weryfikacji wniosków. - Sprawdzamy, które nie kolidują z miejskimi planami i czy można je zrealizować na zgłoszonych działkach. Będziemy też szukać ewentualnych lokalizacji zastępczych. Najtrudniejszym elementem jest dokładniejsze oszacowanie kosztów. Z tym zazwyczaj mieszkańcy mają najwięcej trudności.

Naszym zadaniem będzie dostosowanie zakresu zgłoszonych projektów do zabezpieczonych środków na poszczególne osiedla. Pomysły i propozycje bydgoszczan od 8 sierpnia do 9 września weryfikowane będą od strony formalnej i merytorycznej przez wydziały i jednostki organizacyjne Urzędu Miasta Bydgoszczy. Pomysły opiniować będą także rady poszczególnych osiedli - zaznacza rzecznik.

Szansę na realizację mają tylko te pomysły, które zmieszczą się w budżecie i zyskają największe poparcie głosujących mieszkańców.

Już w przyszłym roku

- Zakładamy, że większość inwestycji z bydgoskiego budżetu obywatelskiego uda się uruchomić z początkiem przyszłego roku, a prace sfinalizować do końca 2016 roku. Zadania BBO będą od razu ujęte w budżecie na 2016 rok - twierdzi Marta Stachowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!