Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na jubileuszowy, XX Festyn Archeologiczny.
- Festyn zbiega się z drugim jubileuszem, 80-leciem badań archeologicznych - wyjaśnia Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - Tym razem motywem przewodnim będą trzy epoki: kamienia, brązu i żelaza.
CZYTAJ TEŻ:Muzeum w Biskupinie po raz dwudziesty zaprasza na Festyn Archeologiczny „Kamień, brąz, żelazo”
Temat festynu bezpośrednio wiąże się ze zrealizowanymi projektami, które uzyskały dofinansowanie Unii Europejskiej. W minionym roku powstała wioska wczesnopiastowska składająca się z 14 chat. Natomiast w tym roku ukończono budowę jedynej w Polsce rekonstrukcji neolitycznego osiedla (sprzed 6 tys. lat), składającego się z dwóch długich domów.
[break]
- W neolitycznym osiedlu prezentowane będą między innymi metody tkania, lepienia i wypalania naczyń - wymienia Wiesław Zajączkowski. - Odbywać się też będą pokazy obrzędów i technik łowienia ryb. Na naszych gości, którzy odwiedzą długie domy, czeka więc niezwykła przygoda z archeologią.
Nie tylko w neolitycznym osiedlu zlokalizowane zostaną ciekawe stanowiska. Wioska wczesnopiastowska oraz położona na półwyspie osada łużycka tętnić będą życiem. Na scenie pojawią się m.in. zespoły: Percival, Ęzibaba i białoruski Lutaś. Stare litewskie pieśni zaprezentuje zespół Laimingo. Drużyny wojów węgierskich i słowiańskich toczyć będą zaciekłe bitwy, a pewna węgierska para, która...
- Wzięła ślub cywilny na Węgrzech, weźmie podczas festynu drugi ślub, tym razem w słowiańskim stylu - zdradza Wiesław Zajączkowski.
Festynowi towarzyszy wystawa „W 80. rocznicę rozpoczęcia badań w Biskupinie”. Znajduje się ona w pawilonie muzealnym. Warto dodać, że każdego dnia wydawana będzie „Gazeta Biskupińska” zawierająca plan skansenu oraz aktualny program festynu.
Półwysep w Biskupinie przez ostatnie 19 lat odwiedziło 1,2 miliona festynowych gości.
Festyn „Kamień, brąz, żelazo” odbędzie się w dniach od 13 do 21 września
w godz. od 10 do 17, a soboty i niedziele od 10 do 18 wejście bezpłatne przysługuje: dzieciom do lat 5, niepełnosprawnym i ich opiekunom