Zobacz galerię: Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Tak bawiliśmy się w 2015 roku
Już jutro rozpocznie się unikalny, jedyny w środkowej Europie „Biskupin Archeo-Fashion Week”, czyli XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W trakcie tegorocznej imprezy królować będzie moda. Każdego dnia odbywać się będą liczne pokazy strojów sprzed tysięcy i setek lat, zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych.
Ludy nie tylko europejskie
Podczas festynu wszystkie pokazy mody prowadzone będą w pięciu tematycznych częściach. Każda obejmować ma inny historyczny okres. Pierwsza część rozpocznie się od wczesnej epoki kamienia.
- Pokażemy, między innymi, stroje mezolityczne i te, które nosili mieszkańcy grodu łużyckiego w Biskupinie - wyjaśnia Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - Kolejny pokaz to stroje śródziemnomorskie, noszone przez Greków, Rzymian i Egipcjan. Trzeci pokaz dotyczyć będzie okresu wpływów rzymskich (m.in. stroje Gotów i Celtów), a kolejny - wczesnego średniowiecza, czyli strojów, które noszono w czasach Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.
Strojom poświęcona została też otwarta niedawno, zapowiadająca festyn wystawa „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów do wczesnego średniowiecza”. Znajdują się na niej m.in. rekonstrukcje strojów noszonych przez mieszkańców środkowej Europy i krajów historycznie położonych nad Morzem Śródziemnym, w tym Grecji, Rzymu, Egiptu. W ramach ekspozycji prezentowane są także stroje japońskie.
- Wystawa podsumowuje kilkanaście lat prac na rekonstruowaniem ubiorów. Pokazujemy między innymi stroje wykonane na wcześniejsze festyny - wyjaśnia Anna Grossman, współtwórczyni wystaw.
Jednym z najciekawszych eksponatów jest odtworzony ubiór Ötzi, czyli człowieka lodu, który zmarł około 3300 lat temu (ciało odnaleziono w lodowcu, w Alpach). Udało się zrekonstruować cały jego strój wykonany z surowców naturalnych, w tym skór niedźwiedzich. Ötzi w chwili śmierci miał przy sobie siekierkę z miedzianym ostrzem, co wskazuje na to, że żył w okresie, w którym było rozwinięte już tkactwo. Co ciekawe, mimo to w jego stroju nie było ani jednego fragmentu tekstylnego (tkanego).
- Odnaleziono tylko elementy organiczne, czyli skórę, jelita, trawy. Na przykład jego płaszcz był upleciony z traw alpejskich - wyjaśnia Anna Grossman.
Raczej rajstopy
Drugim, nie mniej oryginalnym elementem stroju, który będzie można podziwiać Biskupinie są... spodnie Thorzpegga z początku naszej ery.
- Bardzo ciekawe, ponieważ są to raczej... rajstopy - wyjaśnia Joanna Witulska, współautorka wystawy. - Są długie, mają wszytą stopkę i bardzo dziwny, nietypowy krój. Wiele osób próbowało je odtworzyć, ale nikomu się nie udało. Nam zresztą też nie wyszła próba zrobienia tego dokładnie. Ale coś wyszło. Nasze spodnie najczęściej przy kucaniu pękają. Wiadomo, że ten mężczyzna, który je kiedyś nosił, nie miał takiego kłopotu. Były tak dobrze uszyte, że nic nie pękało...
Oprócz wystawy i pokazów mody oraz pokazów stałych, w czasie festynu odbywać się będą koncerty. W tym roku wystąpią; czeska grupa Remdih oraz polskie zespoły Percival, Imbridus, Dziwoludy. XXII Festyn Archeologiczny, który jest największym wydarzeniem popularyzującym wiedzę o człowieku w pradziejach w Europie Środkowo-Wschodniej, potrwa od 17 do 25 września.