Przed nami 9 festiwalowych dni (16. - 24. września), podczas których naukowcy, wystawcy oraz rekonstruktorzy będą przybliżać nam wiedzę o życiu wojowników w minionych erach.
Codziennie można być świadkiem inscenizacji bitew. W szranki staną rzymskie legiony i armia barbarzyńskich Daków, na arenie walczyć będą gladiatorzy, odtworzona zostanie nawet bitwa na dwie zrekonstruowane łodzie słowiańskie i wikińskie.
XXIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie
Inscenizowane walki nie będą jedyną atrakcją. XXIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie jest doskonałą okazją, by w wojskowych obozach poznać zwyczaje dawnych wojowników, taktykę ich walk, uzbrojenie, a także obrzędy (np. jak ratowano rannych, a jak wyglądało ostatnie pożegnanie wielkich wodzów) oraz bóstwa, które były obecne w codziennym życiu bojowników.
Na ponad 100 stoiskach tematycznych przede wszystkim dzieci poprzez zabawę mogą nauczyć się, np. lepienia garnków, tworzenia własnej biżuterii z paciorków czy budowania biskupińskich chat - oczywiście w wersji mini.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
Ponadto planowane są pokazy łucznictwa czy miotaczy oszczepów. Przeróżni rzemieślnicy nie tylko pozwolą podejrzeć swój warsztat, ale także podzielą się ze zwiedzającymi swą pasją. Będą, m.in.: bursztyniarstwo, zielarstwo, wróżenie z run, jazda konna, makijaże, pokazy szycia, wczesne piśmiennictwo na tabliczkach woskowych czy rejsy historycznymi łodziami oraz statkiem spacerowym „Diabeł wenecki”! Nie zabraknie warsztatów tańców irlandzkich i szkockich.
Imprezę okraszą występy dawnych zespołów muzycznych z Czech i Białorusi oraz Polski. Odbywać się będą przedstawienia teatralne z udziałem publiczności. Przewidziano też konkursy dla dzieci. Klimat epoki będzie można poczuć dosłownie na własnej skórze, bo na terenie imprezy czynna jest wypożyczalnia strojów biskupińskich, w które można się przebrać. Na rodzinne spotkanie z żywą historią warto zatem wybrać się do Biskupina!
"Kudłatych świat". Odcinek 3.