MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie, 4 czerwca: Pierwsze wolne wybory. Miażdżące zwycięstwo "Solidarności"

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 4 czerwca

4 czerwca 1923 roku miało miejsce oficjalne otwarcie wybudowanej na ówczesnych Kapuściskach Małych Bydgoskiej Fabryki Kabli Elektrycznych i Telekomunikacyjnych „Kabel Polski”, pierwszej polskiej wytwórni przewodów elektrycznych, która działała już od 1 maja 1922 r.

4 czerwca 1931 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Bydgoszczy zorganizowało w auli i przyległych salach gimnazjum klasycznego przy pl. Wolności wystawę malarstwa trzech Styków: Jana, twórcy „Panoramy Racławickiej” oraz jego dwóch synów – Tadeusza, portrecisty zamieszkałego w Nowym Jorku i Adama, orientalisty, mieszkającego w Paryżu.

4 czerwca 1936 roku znany rzeźbiarz Konstanty Laszczka mieszkający w Krakowie nadesłał do Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy w darze 12 swoich prac rzeźbiarskich, głównie popiersi.

Radar burz ONLINE. Radar opadów LIVE. Gdzie jest burza? [Ostrzeżenia pogodowe IMGW]

4 czerwca 1945 roku nastąpiło założenie Klubu Literacko-Artystycznego (działającego do końca 1951 roku), organizującego „Środy literackie” i wydającego w latach 1945-1948 miesięcznik poświęcony kulturze i sztuce „Arkona”.

4 czerwca 1946 roku z koncertem pianistycznym w Bydgoszczy wystąpił Stefan Askenazy, wybitny pianista urodzony w 1896 we Lwowie, który koncertował do 85. roku życia, późniejszy juror konkursów chopinowskich w Warszawie, nauczyciel m. in. Mitsuko Uchidy i Marthy Argerich.

4 czerwca 1956 roku w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy odbył się wieczór autorski pisarki Natalii Rolleczek, autorki bestsellerowej powieści „Drewniany różaniec”.

4 czerwca 1960 roku w sali Kinoteatru przy ul. Dwernickiego z recitalem wystąpił Mieczysław Fogg, który wrócił z wielkiego tournée po Europie i Ameryce Północnej.

4 czerwca 1977 roku w Bydgoszczy powstała pierwsza w Polsce konna jednostka patrolowa ORMO, działająca na terenie LPKiW w Myślęcinku, licząca 12 osób. Na jej utrzymanie łożyło PGR Kusowo.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w piłce nożnej 2018. MUNDIAL 2018 w Rosji: NAZWISKA, lista zawodników

4 czerwca 1979 roku Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Polimex-Cekop” poinformowało o zawarciu kontraktu na budowę wraz z pełnym wyposażeniem trzech wytwórni betonu komórkowego w Iraku o wartości 91 mln dolarów. Generalnym dostawcą maszyn i urządzeń do tych fabryk był kombinat „Zremb-Makrum” z Bydgoszczy.

4 czerwca 1989 roku podczas pierwszej tury pierwszych częściowo wolnych wyborów po upadku PRL zwycięstwo w okręgu bydgoskim w puli nieprzeznaczonej dla koalicji PZPR, ZSL i SD – odnieśli kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Posłami z jego ramienia zostali w I turze Ignacy Guenther z Tucholi, Ryszard Helak z Bydgoszczy i Roman Bartoszcze z Inowrocławia. Do Senatu w I turze wybrany został Antoni Tokarczuk. Druga tura wyborów odbyła się 18 czerwca.

4 czerwca 1990 roku w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 66 w podwórzu otwarty został pierwszy sklep z używaną odzieżą. Funkcjonował on pod patronatem MOPS i NSZZ „Solidarność”. Odzież pochodziła z darów, a nabywać ją mogli podopieczni pomocy społecznej.

4 czerwca 2005 roku na uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezydent Konstanty Dombrowicz wręczył Irenie Szewińskiej, lekkoatletce, mistrzyni olimpijskiej, członkowi MKOl, prezesowi PZLA, tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski