Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Czerska-Thomas kandydatką na prezydenta Bydgoszczy. Powrót Jana Rulewskiego

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Joanna Czerska-Thomas jest kandydatką na prezydenta Bydgoszczy z listy Trzeciej Drogi.
Joanna Czerska-Thomas jest kandydatką na prezydenta Bydgoszczy z listy Trzeciej Drogi. Dariusz Bloch
Hasło przyświecające kampanii wyborczej Trzeciej Drogi w Bydgoszczy to "Idzie nowe". Joanna Czerska-Thomas zapowiada zmiany w komunikacji miejskiej, w parku w Myślęcinku, ale mówi też o uruchomieniu dyżurów prezydenckich w ratuszu. Z list koalicji Polski 2050 i PSL-u do sejmiku i rady miasta kandydują osoby z różnych środowisk. O mandat radnego ubiega się również były senator Jan Rulewski.

- Kiedy opadł kurz kampanii parlamentarnej, w naszych szeregach koalicyjnych koalicyjnych zrodził się pomysł, by Trzecia Droga wystawiła kandydata na prezydenta Bydgoszczy - mówił Radosław Rataj z zarządu wojewódzkiego Polski 2050 na konferencji Trzeciej Drogi, która odbyła się w niedzielę na placu Praw Kobiet.

- Widząc, jaka jest sytuacja w mieście pod względem gospodarczym, ekonomicznym, ekologicznym, społecznym, dostrzegliśmy bardzo dużo potrzeb. Na samym początku zrodził się nam pomysł na kandydata obywatelskiego, który będzie łączył, a nie dzielił. Nie będzie do końca przedstawicielem klik partyjnych - dodał.

Pomysł kandydatury Joanny Czerskiej-Thomas zrodził się, jak podkreślał Rataj, z myśli że "wśród radnych" jest "wielka społeczniczka, osoba działająca na rzecz przedsiębiorców, praw kobiet". To właśnie Rataj zaczął rozmowy z nią. Na początku miała przyjąć tę propozycję ze zdziwieniem, ale miał się jej spodobać pomysł "otwartej koalicji", której celem jest "zbudowanie czegoś nowego".

Hasło kampanii Trzeciej Drogi w Bydgoszczy to "Idzie nowe"

- Był taki piękny dzień jak dzisiaj, ale dwadzieścia kilka lat temu. Pamiętam naszą pierwszą randkę z mężem, siedzieliśmy kilka godzin w herbaciarni Asia. Był tam przepiękny widok na Wyspę Młyńską. Już wtedy zakochaliśmy się też w Bydgoszczy, mimo tego że ta wyspa wyglądała zupełnie inaczej - mówiła Joanna Czerska-Thomas.

Jak sama podkreśliła, nie urodziła się w Bydgoszczy, ale to właśnie to miasto, wspólnie z mężem wybrali jako ich "miejsce na ziemi". - Tutaj urodził się nasz syn. tu założyłam firmę i tutaj żyjemy. Bydgoszcz, jak magnes, nas do siebie ściągnęła, a teraz chcemy podzielić się naszym doświadczeniem, by miasto, które niestety jest na pierwszym, niechlubnym miejscu miast wyludniających się, by przyciągało mieszkańców i mieszkanki.

Wyniki

Czy chciałbyś, aby Joanna Czerska-Thomas została prezydentem Bydgoszczy?

  1. 45.84%
  2. 54.16%

Wszystkich głosów: 565

Co się kryje pod hasłem "Idzie nowe"? Czerska-Thomas widzi potrzebę zmiany między innymi w komunikacji publicznej.

- To wy, mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy powiecie, jak komunikacja ma funkcjonować. Tak zrobiono, na przykład w Warszawie. Zrobiono tam dogłębne badania, które wskazały, co trzeba zmienić, by komunikacja funkcjonowała dobrze - mówiła kandydatka Trzeciej Drogi. - Obecnie mamy tam taki przykładowy rozkład jazdy. Gwarantuję wam, że do końca roku dojedziecie do pracy, szkoły, do lekarza, czy nawet na swoje ulubione targowisko.

Coś ma się też zmienić w Myślęcinku, który jest, jak podkreślała Czerska-Thomas, największym parkiem miejskim w Polsce. - To jest nasz skarb. Nie musimy szukać jakichś cech charakterystycznych Bydgoszczy, bo je mamy. Chcę, by Myślęcinek był naszą perełką, by każdy mógł znaleźć sobie tam miejsce. By spacerujące rodziny mogły czuć się bezpiecznie na tych ścieżkach. W tej chwili jest z tym różnie, tą samą ścieżką jeżdżą rowery, czy rolkarze.

To jednak, mówiła, "tylko symbol". - My już mamy rozwiązanie, by każe osiedle miało swój mikroświat, swoje miejsce do odpoczynku: najbliższy park, skwer.

Jedną ze zmian zapowiadanych w samym urzędzie miasta jest przywrócenie dyżurów prezydenckich. - Każda i każdy z was będzie mógł porozmawiać z prezydentem i powiedzieć, co leży na sercu. Obecnie mieszkańcy bardzo często mówią, że niestety, ale nie mają wstępu do urzędu. Chcielibyśmy, jako mieszkanki, mieszkańcy, móc wejść i załatwić swoją sprawę.

Pewną niespodzianką na liście kandydatów do Rady Miasta w Bydgoszczy jest nazwisko Jana Rulewskiego. On sam jednak zaznacza, że z partią Szymona Hołowni łączyły go już wcześniejsze kontakty".

- Główna moja motywacja to potrzeba zmian w Bydgoszczy. Potrzeba dynamizacji, a to było możliwe. Po 1989 roku nastąpiły tu duże ruchy w zakresie gospodarczym, społecznym, czy nawet politycznym. Uważam, że Bydgoszczy nie wykorzystuje swoich możliwości. Miniony czas to były lata podziałów, a akurat w samorządach podziałów powinno być jak najmniej. Gospodarowanie śmieciami, komunikacją, ale i szkolnictwem, w tym wyższe, wymagają dialogu. Z przykrością muszę powiedzieć, że w Bydgoszczy tego dialogu nie ma.

Do rady miasta kandydują też: Paweł Sankowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Radosław Rataj, założyciel struktur Stowarzyszenia Polska 2050 i Parii Polska 2050 Szymona Hołowni w woj. kujawsko-pomorskim, Tomasz Hoppe, społecznik z Fordonu, Kosma Kołodziej, wykładowca akademicki, Wojciech Bulanda, obecny radny miasta.

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Sejmiku Województwa w okręgu obejmującym miasto Bydgoszcz:

1. Radosław Rataj - założyciel struktur Stowarzyszenia Polska 2050 i Partii Polska 2050 Szymona Hołowni w woj. kujawsko-pomorskim, przewodniczący struktur bydgoskich
2. Ewa Ankiewicz-Jasińska - kandydatka PSL - Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
3. Elżbieta Długołęcka - kandydatka PL2050 - radczyni prawna, Prezes Towarzystwa II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego
4. Jacek Trela - kandydat PSL - prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości
5. Klaudia Mocna - kandydatka PL2050 - handlowiec
6. Michał Kalinowski - kandydat PSL - programista/specjalista IT
7. Radosław Pisarek - kandydat PL2050 - prawnik, menadżer

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy - okręg 1:
[Miedzyń, Prądy, Wilczak, Jary, Okole, Czyżkowko, Osowa Góra, Flisy, Opławiec, Smukała, Janowo, Piaski, Jachcice]

1. Marika Miechowicz - przedsiębiorczyni branży eventowej, aktywistka, członkini zarządu partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Bydgoszczy
2. Radosław Ginther – kandydat PSL, Przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra, działacz społeczny grupy 'Samopomoc Mieszkańców Bydgoszcz". Nauczyciel na bydgoskim Okolu.
3. Ewa Narloch - kandydatka PSL - opiekunka osób starszych
4. Wojciech Bulanda - kandydat PL2050, społecznik, "najbardziej znany rowerzysta w Bydgoszczy", obecny radny Miasta Bydgoszczy
5. Oliwia Gralak - przedstawicielka ruchów miejskich, menadżerka
6. Jan Rulewski - kandydat PL2050, poseł na Sejm I,II,III kadencji, senator VII, VIII, IX kadencji, symbol bydgoskiej "Solidarności"
7. Adam Kantorowski - kandydat PSL - działacz społeczny, przedsiębiorca

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy - okręg 2:
[Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto, Bartodzieje, Bielawy, Osiedle Leśne, Bydgoszcz Wschód, Skrzetusko]

1. Joanna Czerska-Thomas - kandydatka PL2050
2. Marek Ługiewicz - kandydat PL2050 – emerytowany wojskowy
3. Bartosz Barwiński - kandydat PSL - student cyberbezpieczeństwa, informatyk
4. Zbigniew Popierz - kandydat PL2050, społecznik, pasjonat wioślarstwa
5. Adam Hoffmann - przedstawiciel ruchów miejskich, społecznik
6. Barbara Zaręba - kandydatka PSL, florystka
7. Daria Ocińska - kandydatka PL2050, przedsiębiorczyni branży reklamowej
8. Karol Kwiatkowski - kandydat PSL - politolog, działacz społeczny, przedsiębiorca

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy - okręg 3:
[Fordon]

1. Tomasz Hoppe – kandydat PL 2050. miłośnik Bydgoszczy, społecznik z Fordonu, ekonomista
2. Maciej Kołodyński - kandydat PL 2050, społecznik, radny Rady Osiedla Tatrzańskie, przedsiębiorca
3. Robert Szatkowski - kandydat PSL - historyk, działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, miłośnik Wisły
4. Agnieszka Guziełek - kandydatka PL2050 - społeczniczka, ekonomistka
5. Natalia Jóżwiak - przedstawicielka ruchów miejskich
6. Roksana Pogorzały - sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta, najmłodsza kandydatka, 18 lat, uczennica
7. Sławomir Ginter - kandydat PL2050 - emeryt, zarządzał gospodarką komunalną
8. Marcin Święcicki - kandydat PL2050 - przedsiębiorca

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy - okręg 4:
[Błonie, Górzyskowo, Szwederowo, Wzgórze Wolności]

1. Klaudia Śmigielska-Skutecka - prezes bydgoskich struktur PSL,
2. Paweł Przepióra - kandydat PSL, specjalista w państwowym instytucie badawczym, informatyk, działacz społeczny, były wiceprzewodniczący młodzieżowej rady miasta Bydgoszczy
3. Kosma Kołodziej - kandydat PL2050 – społecznik, dr nauk o zdrowiu, wykładowca akademicki
4. Paweł Sankowski - kandydat PL2050, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych
5. Tomasz Błaszczyk - przedstawiciel ruchów miejskich
6. Ewa Filińska - kandydatka PL2050 - emerytka
7. Anna Błasik - kandydatka PL2050 - nauczyciel języka polskiego
8. dr Anetta Macherzyńska - kandydatka PL2050 - nauczyciel przedmiotów zawodowych

Lista kandydatów KKW Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy - okręg 5:
[Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo Wieś, Zimne Wody, Czersko Polskie, Glinki - Rupienica]

1. Rafał Schaffrath - kandydat PL2050, nauczyciel języka angielskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, wykładowca akademicki, przedsiębiorca, współautor programu „Edukacja dla przyszłości”
2. Marcin Kasierski - kandydat PSL, ekspert w ochronie zdrowia, fizyk, działacz bydgoskiego stowarzyszenia pomagającego dzieciom z oddziału psychiatrii i onkologii w szpitalu Jurasza
3. Agnieszka Jankowska - kandydatka PL2050, specjalistka i biegła w zakresie zamówień publicznych, całe życie związana z Wyżynami i Kapuściskami
4. Sebastian Grochowalski - kandydat PL2050, radny Rady Osiedla Zimne Wody - Czersko Polskie od 2006 roku, społecznik, rencista
5. Daniel Przemysław Kaszubowski - aktywny społecznie bydgoszczanin, specjalista ds. zarządzania. przedstawiciel ruchów miejskich
6. Agnieszka Hejmann - kandydatka PL2050, nauczycielka matematyki Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy
7. Magdalena Walczak-Baranowska - kandydatka PSL, komendant OHP w Bydgoszczy, pedagog o specjalizacji resocjalizacja z profilaktyką społeczną, działaczka społeczna, wiceprezes Stowarzyszenia "Centrum Wspierania Młodzieży" w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Joanna Czerska-Thomas kandydatką na prezydenta Bydgoszczy. Powrót Jana Rulewskiego - Gazeta Pomorska