Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

Pomysł powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę nauki języka przez Ukraińców po wybuchu wojny za wschodnią granicą. Choć głównym założeniem było utworzenie kursu językowego, szybko okazało się, że pomoc potrzebna jest także na wielu innych polach. Część osób zgłaszających się na kurs była silnie wycofana. Dla nich Światłownia zorganizowała konsultacje psychologiczne, których udzielał dr Marcin Jaracz. Do pomocy zgłosiło się też kilku wolontariuszy, którzy pomagali obywatelom Ukrainy przy załatwianiu spraw życia codziennego, np. w urzędzie, pomagając uporać się z różnego rodzaju dokumentacją czy organizując miejsce do spania.
Zajęcia w Światłowni są bezpłatne, odbywają się w poniedziałki i środy przy ul. Św. Trójcy 15 w Bydgoszczy, w godz. 17-18.30. Kurs prowadzony jest przez Aleksandrę Gabarę, polonistkę i tyflopedagoga. W zajęciach można uczestniczyć także online – transmisje dostępne są na facebookowej grupie Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciele z Ukrainy.
Projekt jest wspierany finansowo przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, a fundusze uzyskane za pośrednictwem Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami pozwoliły na uruchomienie dodatkowych godzin, bo grupa jest bardzo liczna. Na zajęcia przychodzą zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i zdrowe. Nie brakuje też młodzieży.
- Zajęcia odbywają się u nas przez cały czas, a zainteresowanie jest naprawdę spore. Wstępnie zakładaliśmy, że grupa będzie liczyła 15-20 uczestników, a dziś około 30 osób przychodzi do nas regularnie – mówi nam Grzegorz Dudziński, prezes Światłowni. - Jak dotąd, funkcjonuje to bardzo dobrze. Uczestnicy tworzą świetną grupę, są zintegrowani, pomagają sobie w różnych sytuacjach.
Na zajęcia można się zapisać dzwoniąc pod nr tel.: 509767689.