Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Jestem zachwycony, zaszczycony i wdzięczny za tak życzliwe przyjęcie”

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Już jako 19-letni młodzieniec (prezentowane zdjęcie zostało wykonane w 1906 roku) Artur Rubinstein podbijał podczas swoich porywających występów publiczność, zgromadzoną w salach koncertowych na całym świecie
Już jako 19-letni młodzieniec (prezentowane zdjęcie zostało wykonane w 1906 roku) Artur Rubinstein podbijał podczas swoich porywających występów publiczność, zgromadzoną w salach koncertowych na całym świecie WIKIMEDIA
Znani i sławni, którzy przyjeżdżali do naszego miasta. Artur Rubinstein, jeden z najwybitniejszych pianistów wszech czasów, do Bydgoszczy wpadł po drodze na VI Konkurs Chopinowski, gdzie miał być przewodniczącym jury.

[break]
Artura Rubinsteina, pianistę żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Łodzi, już za życia otaczała legenda geniusza fortepianu. Bywał porównywany do Ignacego Paderewskiego w sposób zupełnie naturalny, gdyż od lat 30. ubiegłego wieku mieszkał w Nowym Jorku, ale do końca swoich dni głośno twierdził, że jest związany przede wszystkim z Polską.

Cudowne dziecko

Artur Rubinstein był nie tylko cudownym dzieckiem, ale i tytanem pracy. Żył 95 lat i w tym czasie, jak obliczono, dał około 6000 koncertów.

Urodził się w Łodzi w 1887 roku. Uczył się grać w Warszawie i Berlinie. Już jako 17-latek zamieszkał w Paryżu i zaczął utrzymywać się z muzyki. W Szwajcarii koncertował np. u Paderewskiego, zyskując jego podziw i uznanie. W 1906 roku wyjechał w pierwszą swoją trasę koncertową - do USA.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wielokrotnie przyjeżdżał do ojczyzny, występując głównie w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Lwowie. W 1932 roku poślubił córkę polskiego kompozytora i dyrygenta, Emila Młynarskiego. Niebawem wraz z rodziną osiadł na stałe w USA. W czasie wojny wielokrotnie brał udział w koncertach organizowanych przez miejscową Polonię. Do dziś opowiada się historię jego występu podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 1945. Nie widząc ani przedstawicieli naszego kraju, ani polskiej flagi, usiadł do fortepianu i zagrał Mazurka Dąbrowskiego.

Do komunistycznej Polski Rubinstein długo nie chciał przyjechać. Udało się go nakłonić do tego dopiero 15 lat po wojnie, w 1960 roku, kiedy przyjął zaproszenie do objęcia funkcji honorowego przewodniczącego jury VI konkursu chopinowskiego. Miał wówczas 73 lata. Na wieść o tym Andrzej Szwalbe, dyrektor świeżo wybudowanej bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, używając wszystkich swoich chodów, ściągnął wybitnego pianistę do naszego miasta.

Rubinstein do Bydgoszczy przyjechał w piątek, 20 lutego 1960 roku prosto z Poznania. Bilety na występ „największego pianisty naszych czasów”, jak pisała pomorska prasa, nie pojawiły się w ogóle w sprzedaży, a zostały rozdzielone przez kierownictwo filharmonii.

Potem, w wyniku ogromnej presji ze strony tych, którzy biletów nie otrzymali, zdecydowano się dostawić na sali kilkaset krzesełek i sprzedawano na te miejsca bilety.

Wielki Polonez na deser

Mistrz w Bydgoszczy w czasie swojego recitalu zagrał wyłącznie utwory Fryderyka Chopina, przygotowane na występ na inaugurację konkursu w Warszawie: scherzo b, fantazję f, balladę g, wiązankę preludiów, walców, mazurków i nokturnów oraz na koniec Andante spianato i Wielki Polonez Es.

Następnego dnia przed południem Rubinsteina, który do Bydgoszczy przybył wraz ze swoją żoną, Nelą, przyjęło Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Podczas spotkania mistrz opowiadał o swoich występach w różnych zakątkach świata, wpisał się też do księgi pamiątkowej województwa.

Artur Rubinstein zmarł w 1982 roku w Genewie. Został pochowany na zboczu góry Orah pod Jerozolimą. 4 listopada 1991 Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy przyjął imię Artura Rubinsteina. Od 1993 w naszym mieście odbywa się międzynarodowy konkurs młodych pianistów „Artur Rubinstein in memoriam”. Konkurs odbywa się pod patronatem Ewy Rubinstein, córki słynnego pianisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!