Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są szanse wyleczenia urazu kręgosłupa?

Hanna Walenczykowska
Dr n. med. Andrzej Swincow kieruje oddziałem neurochirurgii BizielaRozmowa z dr. Andrzejem Swincowem na temat skutków i metod leczenia urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego.
Dr n. med. Andrzej Swincow kieruje oddziałem neurochirurgii BizielaRozmowa z dr. Andrzejem Swincowem na temat skutków i metod leczenia urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Tomasz Czachorowski
Rozmowa z dr. Andrzejem Swincowem na temat skutków i metod leczenia urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Przyczyn występowania urazów i schorzeń kręgosłupa jest wiele. Czy leczenie ich jest dziś w jakimś stopniu ograniczone?
Nie. Jeśli chodzi o możliwości leczenia kręgosłupa, praktycznie każdego jego odcinka - szyjnego, piersiowego, lędźwiowego lub krzyżowego, mamy obecnie nieograniczone możliwości.

Praktycznie codziennie wszystkie oddziały neurochirurgiczne wykonują po kilka operacji kręgosłupa dziennie. Radzimy sobie prawie z każdym schorzeniem. Mamy dziś wyśmienite metody diagnostyczne, na przykład stosujemy tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, możemy wykonywać badania naczyniowe, nastąpił rewolucyjny postęp w sprzęcie, którego używamy podczas wykonywania operacji. W trakcie zabiegu dysponujemy neuronawigacją, czyli możemy dążyć do celu tak jak kierowca korzystający z dokładnej mapy.

Tomasz Gollob już wybudzony ze śpiączki! Oddycha samodzielnie

Ale kręgosłup nie tylko jest podporą całego ciała. Chroni też rdzeń kręgowy.
Tak. Dlatego trzeba rozróżnić pewne rzeczy. Istnieją dwa narządy: kręgosłup i biegnący w nim rdzeń kręgowy.

Czy rdzeń kręgowy leczy się równie skutecznie?
Niestety, nie. Jeśli chodzi o leczenie urazów rdzenia kręgowego, to nie jest już to takie proste. Rdzeń jest narządem wyjątkowo czułym. Nasze możliwości są więc bardzo ograniczone. Jeśli w rdzeń wbiją się jakieś odłamki kości złamanego kręgosłupa, czy do kanału rdzeniowego, w którym biegnie rdzeń, wrasta guz nowotworowy, to jesteśmy w stanie to usunąć. Ale jeśli coś uszkodziło sam rdzeń, bardzo często jesteśmy bezradni.

Mówi się, że mózg jest bardzo plastycznym narządem, w którym zdrowe ośrodki i komórki mogą przejąć funkcję tych uszkodzonych. Takich możliwości nie ma rdzeń?
Niestety, nie. Rdzeń zbudowany jest w inny sposób i jest bardzo specyficznie unaczyniony. Jego tkanka jest bardzo delikatna. Jakiekolwiek jej uszkodzenie prowadzi natychmiast do przerwania dróg czuciowych. Wskutek tego dochodzi do niedowładów lub porażeń części ciała.

Jednak może komórki macierzyste mogłyby zregenerować uszkodzone fragmenty rdzenia?
Czynione są na świecie, także w Polsce, próby leczenia rdzenia przy zastosowaniu komórek macierzystych. Ale te badania są w bardzo wstępnej fazie rozwoju. Pojawiły się jakieś doniesienia, niekoniecznie naukowe, z których wynika, że w Chinach osiągnięto jakieś pozytywne rezultaty - te informacje na razie nie są niczym udokumentowane.

W Polsce wszczepiono już komórki macierzyste pacjentowi, u którego zdiagnozowano uszkodzenie rdzenia?
Tak. W ośrodku we Wrocławiu, prowadzonym przez pana profesora Włodzimierza Jarmundowicza. Pobrano je z nosa.
Niestety, efekty takich zabiegów nie są zadowalające. Nie dają jakiejś szybkiej poprawy. Rehabilitacja trwa wiele lat i nie prowadzi do odzyskania sprawności, jaką miał pacjent przed urazem. Chory, któremu wszczepiono komórki macierzyste, po latach mógł przesunąć nogę.

Teoretycznie komórki macierzyste mogą być panaceum na całe zło.
W niektórych dyscyplinach medycyny tak jest. Na całym świecie prowadzi się bardzo intensywne prace. Uważa się, że te komórki mogą mieć zbawienną funkcję w procesie leczenia wielu schorzeń. Ale to dopiero początek i na pewno dziś stosowanie komórek macierzystych nie jest spektakularnym przełomem.

Przeczytaj też: Chorujesz? Chcą zmniejszyć ci zasiłek!

Jakie są rokowania, kiedy występuje minimalne uszkodzenie rdzenia kręgowego?
Jeśli ubytki są nieznaczne, to mamy wtedy do czynienia z częściowym uszkodzeniem rdzenia i rokowania są dużo lepsze. Oczywiście, taki chory będzie musiał przejść wielomiesięczną rehabilitację i będzie wymagał wspomagania psychologicznego oraz odpowiedniej farmakoterapii. Natomiast jeśli uszkodzenie jest pełne, wówczas rokowania nie są dobre.

Kto szczególnie narażony jest na urazy rdzenia?
Motocykliści, ponieważ ich kręgosłup jest bardzo słabo chroniony. Chociaż niektórzy noszą kombinezony z ochraniaczami kręgosłupa, tak zwanymi żółwikami. Poza tym urazy często występują u kierowców samochodów i ofiar wypadków komunikacyjnych oraz u osób, które skoczyły na głowę do wody.

WARTO WIEDZIEĆ:

komórki macierzyste, czyli pierwotne, nie są wyspecjalizowane. Komórki macierzyste mają zdolność dzielenia się i samoodnawiania. Mogą praktycznie dzielić się nieskończoną ilość razy. W czasie podziału mogą się przeistoczyć w każdy rodzaj komórek organizmu człowieka, na przykład komórek krwi, tkanki nerwowej bądź kostnej. Wyróżnia się dwa rodzaje komórek macierzystych - znajdujących się w zarodkach i w tkankach osobników dorosłych.

Obejrzyj wideo: jaką rolę w organizmie pełni żelazo?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!