- Zależy nam, aby podnieś świadomość w zakresie otyłości i problemu choroby otyłościowej, która jest swego rodzaju epidemią panującą w każdym cywilizowanym kraju, także w Polsce. Spotkanie zorganizowaliśmy w sobotę, aby dać szansę wszystkim zainteresowanym na uczestnictwo. Do współpracy zaprosiliśmy lekarza rodzinnego, psychodietetyka, endokrynologa. Zależało nam, aby uczestnicy zobaczyli blok operacyjny, gdzie mogliśmy nie tylko pokazać sprzęt, którym dysponujemy, ale też opowiedzieć o tym, jak wygląda zabieg i wyjaśnić na czym w ogóle polegają zabiegi małoinwazyjne - wyjaśniał lek. med. Tomasz Zwoliński, specjalista chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej.

Uczestnicy zadawali wiele pytań. Przede wszystkim o to, w jaki sposób leczy się otyłość w Bizielu, jakie są metody operacyjne, w jaki sposób przebiega hospitalizacja, kiedy będzie możliwy pierwszy posiłek po zabiegu, jak zmienić zwyczaje żywieniowe, jak zachęcić dzieci do spożywania zdrowych produktów.
Jak podkreślała dr Magdalena Szwed, psycholog, podejście holistyczne do pracy z pacjentem jest bardzo istotne. Skupienie się nie tylko na tym co on je, ale dlaczego je i jakie jest prawdziwe źródło tak zwanego jedzenia emocjonalnego. Jedzenie pełni bowiem różne funkcje w naszym życiu - może pełnić tożsamościową i społeczną, ale też kulturową, gdzie możemy definiować siebie poprzez jakiś produkt.
- To co mnie najbardziej interesuje, jako psychologa, to funkcja regulacyjna, bo poprzez jedzenie redukujemy stres, napięcie i powstaje tak zwane jedzenie emocjonalne, czyli zajadamy jakiś problem. To co jest kluczowe w kwestii psychologicznej, to dotarcie do źródła problemu, do tego dlaczego jemy, co zajadamy, jaki problem. Jest to bardzo istotne, żeby problem nie wracał i żeby utrzymać efekt leczenia czy farmakologicznego czy bariatrycznego, żeby nie pojawiał się tak zwany efekt jojo - mówiła Szwed.

- Przyszłam po wiedzę. Dowiedziałam się, że będzie psycholog, endokrynolog i wszyscy specjaliści, którzy właściwie mogli mnie interesować. Zaskoczyła mnie obecność lekarza rodzinnego i to, jak wielką wiedzę posiada. Bardzo przyjemna atmosfera, niewielkie grono, świetne informacje od lekarzy specjalistów oraz możliwość dyskusji na żywo - przyznała pani Monika, jedna z uczestniczek spotkania.
- Takie spotkania będą realizowane u nas cyklicznie. Najbliższe planujemy w okresie wiosennym. Zapraszamy wszystkich chętnych zainteresowanych zagadnieniem. Uczestnictwo jest bezpłatne. Przyjść można nie tylko z myślą o sobie, ale też w trosce o najbliższych. Zdobyte wiadomości będzie można przekazać w swoim środowisku. Informacje o wydarzeniu będą dostępne na naszej stronie internetowej, portalach społecznościowych, a także plakatach - zapewnił Łukasz Kosiński, pełnomocnik dyrektora ds. strategii, komunikacji i rozwoju kadr szpitala.
