MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wczesne objawy choroby Alzheimera. Nie pomyl ich ze zwykłym starzeniem

sier
Rozpoznanie objawów choroby Alzheimera na wczesnym etapie może znacząco spowolnić postępowanie tego schorzenia. Na jakie symptomy powinniśmy zwrócić uwagę i zgłosić się do lekarza w celu konsultacji? O tym piszemy w galerii. Znajdziesz w niej również podstawowe informacje na temat tego jakie czynności można podjąć, by przeciwdziałać (spowalniać) jej rozwój. ▶▶
Rozpoznanie objawów choroby Alzheimera na wczesnym etapie może znacząco spowolnić postępowanie tego schorzenia. Na jakie symptomy powinniśmy zwrócić uwagę i zgłosić się do lekarza w celu konsultacji? O tym piszemy w galerii. Znajdziesz w niej również podstawowe informacje na temat tego jakie czynności można podjąć, by przeciwdziałać (spowalniać) jej rozwój. ▶▶ Pexels
Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie, które prowadzi do stopniowej utraty pamięci oraz innych funkcji poznawczych. Odpowiada za 50-70 procent przypadków demencji. Wczesne rozpoznanie objawów może mieć istotny wpływ na skuteczne zarządzanie leczeniem i spowolnienie jej postępu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są czynniki ryzyka oraz jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera. Piszemy również jak można ją spowalniać.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to neurodegeneracyjne schorzenie, które charakteryzuje się niszczeniem neuronów i ich połączeń w mózgu. Objawia się to głównie problemami z pamięcią, myśleniem, orientacją oraz zmianami w zachowaniu. W miarę postępu choroby stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność komunikacji z innymi ludźmi, umiejętność czytania, rozumowania. Pacjenci stają się coraz bardziej zależni od opieki innych osób.

Choroba Alzheimera to obecnie nieuleczalne schorzenie, które prowadzi do śmierci pacjenta. Jej leczenie koncentruje się na spowalnianiu postępu choroby oraz łagodzeniu jej objawów. Stosuje się leki poprawiające funkcje poznawcze, chroniące komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Oprócz farmakoterapii, ważne są również terapie niefarmakologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna. Istotna jest również aktywność fizyczna, oraz dieta bogata w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3.

Takie są czynniki ryzyka przy chorobie Alzheimera

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju choroby Alzheimera należą:
Wiek: ryzyko rośnie wraz z wiekiem, zwłaszcza po 65. roku życia.
Genetyka: mutacje w genach zwiększają ryzyko zachorowania.
Czynniki zdrowotne: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość oraz zaburzenia lipidowe.
Styl życia: niska aktywność fizyczna, dieta bogata w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Nie ma pojedynczego badania, które pozwoliłoby na rozpoznanie choroby Alzheimera. Jak czytamy na stronach Ministerstwa Zdrowia, można jednak postawić diagnozę kliniczną z dokładnością nawet do 90 procent. W tym celu przeprowadza się badania u specjalistów. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wybrania się do lekarza, w celu oceny? W galerii piszemy o kilku najczęściej występujących objawach choroby Alzheimera we wczesnym stadium.

  • 65–69 lat – 3 proc. osób
  • 70–74 lat – 6 proc. osób
  • 75–79 lat – 9 proc. osób
  • 80–84 lat – 23 proc. osób
  • 85–89 lat – 40 proc. osób
  • powyżej 90 lat – 69 proc. osób

Artykuł ma jedynie na celu przybliżyć informacje dotyczące choroby Alzheimera oraz jej objawów. Jeśli podejrzewasz, że u ciebie lub osoby bliskiej może występować to schorzenie - skontaktuj się z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski