[break]
Zainteresowanie, a raczej przekonanie dyrygentów, że praca z seniorami może przynieść mnóstwo satysfakcji, radości i zadowolenia z jej efektów, jest jednym z celów programu „Akademia chóralna seniora”, który rusza 19 lutego. Jego organizatorami są Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora z siedzibą w Bydgoszczy oraz Federacja Caecilianum.
Brakuje systemowego wsparcia
Pomysłodawczynią zorganizowania pierwszej edycji „Akademii” jest prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Skąd wziął się pomysł, aby zorganizować warsztaty dla chórów, połączone z międzynarodową konferencją?
- Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że jest deficyt, jeżeli chodzi o wsparcie chóralistyki seniorów przez dyrygentów. Tu nie chodzi tylko o kwestie artystyczne, repertuarowe, ale także socjologiczne. Pojawiają się często skrajne postawy. Zdarza się, że na pytanie do instruktora prowadzącego taki zespół śpiewaczy, co robi, ten odpowiada - nic ciekawego. Zespoły wokalne, chóry działające zarówno w organizacjach pozarządowych skupiających seniorów, ośrodkach kultury, parafiach w środowiskach miejskich i wiejskich są mimo wszystko trochę niedoceniane - tłumaczy prof. Elżbieta Wtorkowska.
Nadrzędnym celem „Akademii” jest propagowanie śpiewu chóralnego wśród seniorów. Efektem docelowym natomiast ma być dbałość o poziom artystyczny zarówno tych zespołów, które już istnieją, jak i tych, które powstaną.
- Chodzi również o kształcenie kadry dyrygenckiej i wsparcie merytoryczne zarówno dla zespołów, jak i dyrygentów - dodaje profesor Wtorkowska.
Jak pracować z seniorami?
Jak mówi Orlin Bebenow, przewodniczący oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, „Akademia” jest okazją do wypracowania nowego sposobu myślenia, jeżeli chodzi o pracę z zespołami chóralnymi, w których śpiewają osoby mające 60 lat, 70, a nawet 80 plus.
Ruch amatorski powinien być na wysokim poziomie. Młodzi ludzie muszą się nauczyć pracować z ludźmi starszymi. - Orlin Bebenow
- Rzecz w tym, aby utrzymać ruch amatorski, i aby był on na wysokim poziomie. Zadaniem dyrygenta jest właściwe dobranie programu repertuarowego. Jesteśmy w stanie na pewno poprawić poziom tych zespołów. Ale młodzi ludzie, instruktorzy muszą się nauczyć pracować z osobami starszymi - wyjaśnia Orlin Bebenow.
Jeden z takich chórów, a raczej zespół śpiewaczy, jak podkreśla Hanna Parucka, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Agora Nestora”, działa przy MCK.
Chętnych do zespołu nie brakuje
- Seniorzy są bardzo zaangażowani i ciągle pytają, czy można się jeszcze zgłosić - mówi Hanna Parucka.
Zespół składa się z około 25 osób. Obecnie prowadzi go Orlin Bebenow. - Wcześniej pracowała z seniorami instruktorka, ale nie bardzo sobie mogła poradzić - tłumaczy Hanna Parucka.
W zespole są i panie, i panowie w różnym wieku. - Pozostają jeszcze kwestie repertuarowe, musimy dostosować utwory do możliwości zespołu. Planujemy już występy, na początek z nieco lżejszym repertuarem, ale myślimy także o poważnym - deklaruje Orlin Bebenow.
Pierwsza odsłona „Akademii chóralnej seniora” nastąpi 19 lutego. Rozpocznie ją konferencja z udziałem naukowców różnych dziedzin.
Zawada czy bezcenna wartość?
Konferencję otworzy prelekcja dr Anny Sinkiewicz, kierowniczki Kliniki Foniatrii i Audiologii CM w Bydgoszczy pt. „Jak, mimo wieku, zachować młodość - rola głosu i słuchu w procesie starzenia się”.
- Ucieszyłam się, gdy profesor Leszek Bajon z Akademii Muzycznej w Poznaniu zaproponował temat „Seniorzy w chórze - zawada czy bezcenna wartość?”, bo to wiąże się z ideą tego programu - mówi prof. Elżbieta Wtorkowska.
Gościem imprezy będzie także Lucia Beresova, dyrygentka urodzona na Słowacji, mieszkająca obecnie w Barcelonie, absolwentka Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Opowie o doborze repertuaru oraz środkach realizacji w chórze seniorów - jak uatrakcyjnić próbę i koncert. Tatiana Adamkowicz, dyrygentka i kierowniczka artystyczna Chóru Gminy Kolbudy „Camerata Santa Cecilia”, wygłosi wykład pt. „Czynniki wpływające na efektywność pracy z zespołem amatorskim”.
Na 20 lutego zaplanowano otwarte warsztaty chóralne oraz rozpoczynający się o godzinie 17 w Miejskim Centrum Kultury koncert galowy „Akademii chóralnej seniora”. Zespoły będzie także można zobaczyć 21 lutego w pałacu w Ostromecku (godz. 13).