Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak, mimo wieku, zachować młodość? [AKADEMIA CHÓRALNA SENIORA - PROGRAM]

Redakcja
Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”, działający przy MCK, także ma swój zespół śpiewaczy.
Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”, działający przy MCK, także ma swój zespół śpiewaczy. materiały promocyjne organizatora
Chórów, w których śpiewają panie i panowie w wieku 60 plus, nie brakuje. Ale tę śpiewaczą pasję seniorów nie zawsze doceniają zawodowi dyrygenci. 19 lutego rozpoczyna się pierwsza odsłona „Akademii chóralnej seniora”.

[break]
Zainteresowanie, a raczej przekonanie dyrygentów, że praca z seniorami może przynieść mnóstwo satysfakcji, radości i zadowolenia z jej efektów, jest jednym z celów programu „Akademia chóralna seniora”, który rusza 19 lutego. Jego organizatorami są Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora z siedzibą w Bydgoszczy oraz Federacja Caecilianum.

Brakuje systemowego wsparcia

Pomysłodawczynią zorganizowania pierwszej edycji „Akademii” jest prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Skąd wziął się pomysł, aby zorganizować warsztaty dla chórów, połączone z międzynarodową konferencją?

- Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że jest deficyt, jeżeli chodzi o wsparcie chóralistyki seniorów przez dyrygentów. Tu nie chodzi tylko o kwestie artystyczne, repertuarowe, ale także socjologiczne. Pojawiają się często skrajne postawy. Zdarza się, że na pytanie do instruktora prowadzącego taki zespół śpiewaczy, co robi, ten odpowiada - nic ciekawego. Zespoły wokalne, chóry działające zarówno w organizacjach pozarządowych skupiających seniorów, ośrodkach kultury, parafiach w środowiskach miejskich i wiejskich są mimo wszystko trochę niedoceniane - tłumaczy prof. Elżbieta Wtorkowska.

Nadrzędnym celem „Akademii” jest propagowanie śpiewu chóralnego wśród seniorów. Efektem docelowym natomiast ma być dbałość o poziom artystyczny zarówno tych zespołów, które już istnieją, jak i tych, które powstaną.

- Chodzi również o kształcenie kadry dyrygenckiej i wsparcie merytoryczne zarówno dla zespołów, jak i dyrygentów - dodaje profesor Wtorkowska.

Jak pracować z seniorami?

Jak mówi Orlin Bebenow, przewodniczący oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, „Akademia” jest okazją do wypracowania nowego sposobu myślenia, jeżeli chodzi o pracę z zespołami chóralnymi, w których śpiewają osoby mające 60 lat, 70, a nawet 80 plus.

Ruch amatorski powinien być na wysokim poziomie. Młodzi ludzie muszą się nauczyć pracować z ludźmi starszymi. - Orlin Bebenow

- Rzecz w tym, aby utrzymać ruch amatorski, i aby był on na wysokim poziomie. Zadaniem dyrygenta jest właściwe dobranie programu repertuarowego. Jesteśmy w stanie na pewno poprawić poziom tych zespołów. Ale młodzi ludzie, instruktorzy muszą się nauczyć pracować z osobami starszymi - wyjaśnia Orlin Bebenow.

Jeden z takich chórów, a raczej zespół śpiewaczy, jak podkreśla Hanna Parucka, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Agora Nestora”, działa przy MCK.

Chętnych do zespołu nie brakuje

- Seniorzy są bardzo zaangażowani i ciągle pytają, czy można się jeszcze zgłosić - mówi Hanna Parucka.

Zespół składa się z około 25 osób. Obecnie prowadzi go Orlin Bebenow. - Wcześniej pracowała z seniorami instruktorka, ale nie bardzo sobie mogła poradzić - tłumaczy Hanna Parucka.

W zespole są i panie, i panowie w różnym wieku. - Pozostają jeszcze kwestie repertuarowe, musimy dostosować utwory do możliwości zespołu. Planujemy już występy, na początek z nieco lżejszym repertuarem, ale myślimy także o poważnym - deklaruje Orlin Bebenow.

Pierwsza odsłona „Akademii chóralnej seniora” nastąpi 19 lutego. Rozpocznie ją konferencja z udziałem naukowców różnych dziedzin.

Zawada czy bezcenna wartość?

Konferencję otworzy prelekcja dr Anny Sinkiewicz, kierowniczki Kliniki Foniatrii i Audiologii CM w Bydgoszczy pt. „Jak, mimo wieku, zachować młodość - rola głosu i słuchu w procesie starzenia się”.

- Ucieszyłam się, gdy profesor Leszek Bajon z Akademii Muzycznej w Poznaniu zaproponował temat „Seniorzy w chórze - zawada czy bezcenna wartość?”, bo to wiąże się z ideą tego programu - mówi prof. Elżbieta Wtorkowska.

Gościem imprezy będzie także Lucia Beresova, dyrygentka urodzona na Słowacji, mieszkająca obecnie w Barcelonie, absolwentka Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Opowie o doborze repertuaru oraz środkach realizacji w chórze seniorów - jak uatrakcyjnić próbę i koncert. Tatiana Adamkowicz, dyrygentka i kierowniczka artystyczna Chóru Gminy Kolbudy „Camerata Santa Cecilia”, wygłosi wykład pt. „Czynniki wpływające na efektywność pracy z zespołem amatorskim”.

Na 20 lutego zaplanowano otwarte warsztaty chóralne oraz rozpoczynający się o godzinie 17 w Miejskim Centrum Kultury koncert galowy „Akademii chóralnej seniora”. Zespoły będzie także można zobaczyć 21 lutego w pałacu w Ostromecku (godz. 13).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!