Czym jest grupa krwi?
Grupa krwi to zestawy antygenów obecnych na powierzchni krwinek czerwonych i innych komórek krwi. W zależności od układu grupowego brane są pod uwagę różne zestawy antygenów. Niezgodność w obrębie układu grupowego wiąże się z reakcją odpornościową organizmu, polegającą na wytworzeniu przeciwciał skierowanych przeciwko nieprawidłowym antygenom, obecnym na erytrocytach. W ramach tego samego gatunku może istnieć wiele układów grupowych krwinek czerwonych. Zachowanie zasad zgodności w obrębie układów grupowych krwi jest istotne podczas transfuzji krwi, przeszczepiania narządów, a także w ciąży dla uniknięcia choroby hemolitycznej.
Grupa krwi nie tylko wiąże się z predyspozycjami intelektualnymi i fizycznymi, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości zdrowotnych i chorób. Sprawdź, na co możesz zachorować:
Ze względu na występowanie na erytrocytach swoistych antygenów wyróżnia się kilka układów grupowych. Warto zauważyć, że u człowieka do roku 2014 opisano aż trzydzieści pięć układów grupowych krwi! Największe znaczenie z punktu widzenia medycyny mają te układy:
- AB0
- Rh (antygeny C, c, D, E, e)
- Kell (antygen K, k)
Zajmijmy się układem AB0, jako najważniejszym układem grupowym krwi, który występuje u człowieka. W zależności od obecności antygenu A lub B dzielimy krew na grupy:
- A (w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B)
- B (w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A)
- AB (w osoczu nie występują przeciwciała)
- 0 (w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A i anty-B)
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki uczony Karl Landsteiner w 1901 roku.
To może Cię zainteresować
Więcej o poszczególnych grupach krwi, chorobach, dietach i cechach charakteru znajdziesz w galerii.
źródło: medonet, imed24, radio Zet
