Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RCKiK w Bydgoszczy apeluje o oddawanie krwi. Najbardziej potrzeba tej z grup minusowych

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddawania krwi nie tylko w swojej siedzibie i oddziałach terenowych, ale także podczas licznych akcji wyjazdowych krwiobusu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddawania krwi nie tylko w swojej siedzibie i oddziałach terenowych, ale także podczas licznych akcji wyjazdowych krwiobusu. Tomasz Czachorowski/Archiwum
W wakacje, jak co roku, liczba krwiodawców spada. Tymczasem zapasy krwi trzeba na systematycznie uzupełniać. W Bydgoszczy i regionie największy deficyt dotyczy obecnie grup minusowych 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-.

Krwi nie da się wyprodukować, aby była dla potrzebujących, ktoś musi ją oddać. W poniedziałek 10 lipca br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pełen zapas był w przypadku grupy AB R+, w pozostałych grupach zapotrzebowanie na ten cenny lek było umiarkowane lub bardzo duże.

- Lato to zawsze dla nas trudniejszy okres. Z uwagi na urlopy, wyjazdy na działki oraz wakacje w szkołach i na uczelniach krwiodawców jest mniej - mówi dr nauk med. Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora ds. medycznych w RCKiK w Bydgoszczy. - Dostawy krwi do szpitali aktualnie nie są zagrożone, ale musimy systematycznie uzupełniać zapasy, ponieważ zapotrzebowanie szpitali wzrosło o 10 proc. Dziennie musi do nich trafić 300-350 jednostek krwi.

By rezerwy krwi były na zadawalającym poziomie, dziennie trzeba przebadać ok. 400 pacjentów, a około 300-350 osób musi oddać krew.

- Trzeba pamiętać, że z tej grupy 400 osób, które się zgłoszą i zostaną przebadane około 10-20 proc. nie spełnia kryteriów, np. ze względu na przebyte choroby, niski poziom hemoglobiny, przyjmowanie leków, tatuaże, pobyt w krajach, gdzie występuje malaria lub wirus zachodniego Nilu - przypomina dr nauk med. Katarzyna Gągola. - Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie nowych krwiodawców, nagłaśnianie zbiórek krwi także w mediach.

W niektórych miastach w Polsce Covid-19 spowodował aż 10-procentowy spadek w donacjach.

- Na szczęście w Bydgoszczy i regionie nie odczuwamy negatywnych skutków pandemii - mówi dr nauk med. Katarzyna Gągola. - Odnotowaliśmy nawet wzrost donacji w pierwszym półroczu 2023 r. Pobrań było o ponad 4 tys. więcej niż o tym samym czasie rok temu. To efekt wielu akcji promocyjnych i działań, które podejmujemy w tej kwestii. Jednak nie można spocząć na laurach. Zapasy krwi trzeba systematycznie uzupełniać. Krew od momentu pobrania do przetoczenia ważna jest bowiem 42 dni.

Cały czas potrzebni są dawcy

- Jeśli jednego dnia nie wykonamy ok. 300-350 pobrań, to już powstają braki - mówi dr nauk med. Katarzyna Gągola. - Stąd wciąż musimy motywować ludzi, mobilizować nowych krwiodawców. Wysyłamy też SMS-y do naszych stałych krwiodawców, by także oni zachęcali innych, np. swoich znajomych, krewnych, sąsiadów. Mogą zgłosić się razem do działających w regionie oddziałów RCKiK, by wspólnie oddać krew.

RCKiK w Bydgoszczy podkreśla, że nowe osoby nie powinny obawiać się oddania krwi.

- Zanim to nastąpi, każdy zostaje dokładnie przebadany - mówi dr nauk med. Katarzyna Gągola. - Samo oddanie krwi to jedno ukłucie, choć igła jest trochę grubsza niż przy zwykłym pobieraniu krwi. Całość trwa 5-10 minut. Potem przez kwadrans trzeba poczekać, bo obserwujemy taką osobę, czy czuje się dobrze.

Najbardziej potrzeba krwi z grupy 0 Rh-. - To newralgiczna grupa krwi, mało osób ją posiada, a jest uniwersalna. W razie wypadku czy innego zdarzenia można ją bezpiecznie podać każdemu pacjentowi - podkreśla dr nauk med. Katarzyna Gągola.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oprócz siedziby głównej w Bydgoszczy, ma też swoje oddziały terenowe w Toruniu, Włocławku, Brodnicy, Grudziądzu oraz Inowrocławiu. W tych miejscach można oddać krew, ale nie tylko.

- Organizujemy dużo zbiórek krwi w terenie. Nasz krwiobus obecny jest na wielu wydarzeniach w regionie - mówi dr nauk med. Katarzyna Gągola. - Okazja do oddania krwi będzie np. w najbliższą sobotę (15 lipca) w godz. 9-14 przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osielsku. Przy okazji będzie można zwiedzić siedzibę strażaków, zobaczyć z bliska wozy strażackie. W Bydgoszczy planowany jest z kolei 22 lipca (sobota) event "Bo tętni w nas dobro". Na Wyspie Młyńskiej w godz. 12-17 także będzie można oddać krew. Akcji wyjazdowych krwiobusu, oczywiście, będzie więcej. Szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej www.https://rckik-bydgoszcz.com.pl/ w zakładce "Gdzie i kiedy możesz oddać krew".

Przypomnijmy, że krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 65. roku życia. Są zdrowe i ważą nie mniej niż 50 kg.

Zapotrzebowanie na krew (dane RCKiK w Bydgoszczy) - stan na 10 lipca 2023 r.

  • AB Rh- potrzeba
  • AB Rh+ są zapasy
  • 0 Rh- bardzo duże zapotrzebowanie
  • 0 Rh+ potrzeba
  • A Rh- bardzo duże zapotrzebowanie
  • A Rh+ potrzeba
  • B Rh- bardzo duże zapotrzebowanie
  • B Rh+ potrzeba

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo