Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacje pomagają kształcić

Maria Warda
Pieniądze, dzięki wzorowej współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jaroszewo, pomógł pozyskać Paweł Sikora ze Żnina, koordynator programu „Stypendia pomostowe”.

Pieniądze, dzięki wzorowej współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jaroszewo, pomógł pozyskać Paweł Sikora ze Żnina, koordynator programu „Stypendia pomostowe”.<!** Image 2 align=none alt="Image 201336" sub="Fot.: Maria Warda">

W ogłoszonym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Fundację Wspomagania Wsi i Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości konkursie „Dyplom Marzeń” udział wzięły 74 stowarzyszenia z całej Polski.

Cenne wsparcie

- Cztery stowarzyszenia wyłoniono do realizacji programu, w ramach którego tegorocznym absolwentom szkół średnich, podejmującym studia, przyznawano stypendia. Zdolnych ludzi mogły wskazywać stowarzyszenia. W naszym przypadku studentom postanowiło pomóc Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jaroszewo. O wsparcie mogli ubiegać się tylko maturzyści z wysoką średnią, uzyskaną na egzaminie maturalnym, którzy dostali się na studia dzienne w polskich państwowych uczelniach. Dochód netto na jednego członka rodziny nie mógł przekraczać 1050 złotych, lub 1200 złotych w przypadku kiedy członkiem rodziny jest osoba niepełnosprawna - mówi Paweł Sikora Wymienione kryteria spełniali Dagmara Szara, Agnieszka Wiechetek i Łukasz Pilarski. Drugim warunkiem było pozyskanie darczyńcy, który dołożyłby do gwarantowanej przez fundację puli. Henryk Tokarz dołożył brakującą kwotę do stypendium Agnieszki Wiechetek, Dagmarze Szarej pomogli Mariusz Kazik i Szymon Nowaczyk, a wicestarosta Robert Luchowski wsparł Łukasza Pilarskiego. Dzięki tej pomocy otrzymają oni w tym roku szkolnym 5000 złotych - po 500 złotych miesięcznie.

- Jestem bardzo wzruszona, trafiła nam się prawdziwa perełka w postaci tego stowar<!** Image 3 align=none alt="Image 201337" sub="Fot.: Maria Warda">zyszenia - przyznała mama Agnieszki Wiechetek. - Jestem wdzięczna panu Pawłowi Sikorze za bezinteresowne zaangażowanie i ofiarodawcom, którzy wsparli tę tak cenną inicjatywę. Będę spokojniejsza o los córki, wiedząc, że ma fundusze na najważniejsze potrzeby.

Naukowe potrzeby studentów

- Pierwsze pieniądze przeznaczę na zakup atlasu anatomicznego - mówi studiująca fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu Agnieszka.

Literaturę fachową kupować będzie także Dagmara Szara, która studiuje inżynierię materiałową na Politechnice Poznańskiej, i Łukasz Pilarski, który wybrał ekoenergetykę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

- Warto było starać się o to stypendium - cieszy się Łukasz Pilarski. - Będę zachęcał kolegów z klas maturalnych, aby ubiegali się o tego rodzaju pomoc i szukali podobnych programów w Internecie lub poprzez stowarzyszenia.<!** reklama>

Szansa dla absolwentów

- Stypendia pomostowe będziemy mogli przyznawać co roku, bez konieczności składania aplikacji - podkreślał podczas spotkania ze studentami i darczyńcami Paweł Sikora. - Bardzo proszę, abyście informowali kolegów, iż jest możliwość przyznawania wsparcia finansowego absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, osiągających dobre wyniki w nauce. To jest ogromna szansa na podejmowanie studiów dziennych, które, według mnie, lepiej przygotowują od szkół zaocznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!