Pieniądze, dzięki wzorowej współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jaroszewo, pomógł pozyskać Paweł Sikora ze Żnina, koordynator programu „Stypendia pomostowe”.<!** Image 2 align=none alt="Image 201336" sub="Fot.: Maria Warda">
W ogłoszonym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Fundację Wspomagania Wsi i Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości konkursie „Dyplom Marzeń” udział wzięły 74 stowarzyszenia z całej Polski.
Cenne wsparcie
- Cztery stowarzyszenia wyłoniono do realizacji programu, w ramach którego tegorocznym absolwentom szkół średnich, podejmującym studia, przyznawano stypendia. Zdolnych ludzi mogły wskazywać stowarzyszenia. W naszym przypadku studentom postanowiło pomóc Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jaroszewo. O wsparcie mogli ubiegać się tylko maturzyści z wysoką średnią, uzyskaną na egzaminie maturalnym, którzy dostali się na studia dzienne w polskich państwowych uczelniach. Dochód netto na jednego członka rodziny nie mógł przekraczać 1050 złotych, lub 1200 złotych w przypadku kiedy członkiem rodziny jest osoba niepełnosprawna - mówi Paweł Sikora Wymienione kryteria spełniali Dagmara Szara, Agnieszka Wiechetek i Łukasz Pilarski. Drugim warunkiem było pozyskanie darczyńcy, który dołożyłby do gwarantowanej przez fundację puli. Henryk Tokarz dołożył brakującą kwotę do stypendium Agnieszki Wiechetek, Dagmarze Szarej pomogli Mariusz Kazik i Szymon Nowaczyk, a wicestarosta Robert Luchowski wsparł Łukasza Pilarskiego. Dzięki tej pomocy otrzymają oni w tym roku szkolnym 5000 złotych - po 500 złotych miesięcznie.
- Jestem bardzo wzruszona, trafiła nam się prawdziwa perełka w postaci tego stowar<!** Image 3 align=none alt="Image 201337" sub="Fot.: Maria Warda">zyszenia - przyznała mama Agnieszki Wiechetek. - Jestem wdzięczna panu Pawłowi Sikorze za bezinteresowne zaangażowanie i ofiarodawcom, którzy wsparli tę tak cenną inicjatywę. Będę spokojniejsza o los córki, wiedząc, że ma fundusze na najważniejsze potrzeby.
Naukowe potrzeby studentów
- Pierwsze pieniądze przeznaczę na zakup atlasu anatomicznego - mówi studiująca fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu Agnieszka.
Literaturę fachową kupować będzie także Dagmara Szara, która studiuje inżynierię materiałową na Politechnice Poznańskiej, i Łukasz Pilarski, który wybrał ekoenergetykę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
- Warto było starać się o to stypendium - cieszy się Łukasz Pilarski. - Będę zachęcał kolegów z klas maturalnych, aby ubiegali się o tego rodzaju pomoc i szukali podobnych programów w Internecie lub poprzez stowarzyszenia.<!** reklama>
Szansa dla absolwentów
- Stypendia pomostowe będziemy mogli przyznawać co roku, bez konieczności składania aplikacji - podkreślał podczas spotkania ze studentami i darczyńcami Paweł Sikora. - Bardzo proszę, abyście informowali kolegów, iż jest możliwość przyznawania wsparcia finansowego absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, osiągających dobre wyniki w nauce. To jest ogromna szansa na podejmowanie studiów dziennych, które, według mnie, lepiej przygotowują od szkół zaocznych.